Новият просветен министър като учителя на село – щом няма физик, преподава химикът

Изчегъртва се нещо, за да се предложи пак то - но от други хора, при това по-неподготвени

Кадруването на върха на образователната система заприлича на попълването на дупки в екипа на училище на село: като няма физик, дават часовете на химика; ако не се е явил кандидат с педагогическа правоспособност по география, ще преподава историкът.

Веднага възниква въпросът как ще се отрази това на качеството. Но ако на село става дума за обучението на няколко десетки деца (което не е пренебрежимо малко, защото всяко от тях е важно), липса на капацитет в политиките на държавно ниво ощетява цели поколения. И е пагубно в дългосрочен план за всички сфери, за които един ден ще осигури кадри образователната система.

Ако вярваме на Слави Трифонов, че 3 г. се е готвил да управлява, защо не са му стигнали да се обгради с подготвени кадри? Толкова, че когато спряганият за министър на образованието в последния миг прескочи на пистата за премиер, да има поне една резерва в отбора. За да не се налага просветното министерство да се дава на предишния кандидат за здравен министър Велислава Петрова, понеже няма на кого.

Не мога да разбера и още нещо – защо под подготвени управленски кадри  разбираме задължително хора с диплома от чужд университет и с по три езика.

Но сигурно не ми е ясно, понеже моята е българска, което по презумпция я прави непрестижна, а мен - съмнително изучена. Да не забравяме също, че съм част от народа, който кандидат-премиерът тепърва ще прави просветен. 

Така че все пак има надежда да ми се изясни за един мандат, ако се стигне до там, как точно образованието на имунолог на Велислава Петрова от  Университета в Бристъл и докторската степен по биологични науки, вирусология и имунология от университета в  Кеймбридж ще й помогнат да управлява процесите в образованието в родината. И колко я приближава до проблемите на сектора това, че на 31 г. е старши мениджър в екипа по здравна политика в Глобалния алианс за ваксини и имунизациии в Женева.

Може да знае не 3, а 5 чужди езика, но на кой от тях смята да си говори със система, която не познава? Дано всичко да не й звучи на патагонски.

И какъв авторитет ще има пред гилдия, в която и най-слабо подготвеният е повече в час от нея? Да оставим настрани омерзението, което вече се шири в нея.

Ама как да е в час образователният министър, като управляващите изобщо са объркали по кой учебник ще ни преподават просвещението?!

Вчера депутатът Филип Станев обяви, че пълно съгласие между ИТН, ДБ, ИБГНИ и БСП било постигнато  в няколко сектора, сред които и образованието. И ето ги основните пунктове: „запазване и доразвиване на институционалния експертен проектен потенциал в институциите, които администрират и създават наука; ефективна интеграция на малцинствените общности; учредяване на стипендии за студенти от малцинствата; строеж на детски градини, където е необходимо; намаляване на броя на ВУЗ-овете у нас; увеличаване на академичния потенциал”.

Много хубаво, но само толкоз ли? И кое от тези неща не беше в политиките на Красимир Вълчев, та се наложи да главим нов министър, при това здравен експерт?

Механизмът за обхват, който да вкара в клас и да интегрира, е в ход още от 2017 г. Друг въпрос е колко объркаха положението онлайн обучението и локдауните, че регламентите имат нужда от ремонт в новата ситуация.

Колкото до ромските стипендии, и сега съществуват, макар и не държавни. Ама проблемът пак е друг – колко деца от общността (като тук трябва да се добави и турската) изобщо завършват средно образование, та да помислят за висше, пък да им е добре дошла тогава стипендията.  Дайте първо да ги научим да говорят български и да ги обхванем в детските градини – така ще е по-малка вероятността да отпаднат от училище и да се заженят, когато трябва да са в 5. клас. Тъкмо затова бе взето решението задължително да се тръгва на детска градина на 4 г.

Реформата във вузовете също е в ход от години през политиките на предишните управляващи. Макар че системата я заболя, когато започна орязването на приема в специалности, които не съвпадат с профила на даден университет – за да се стигне до положение, в което всеки обучава само по това, в което е силен. Това автоматично изхвърля зад борда висши училища, които не стоят стабилно в Националната рейтингова система, която мери нивото им по близо 100 индикатора. И намалява шансовете да оцелеят на псевдовузовете.

Науката ли? Не подготви ли именно предишната власт статута за изследователски университети, които да бъдат подкрепени и с допълнителни финанси?! И това е само един пример.

Който пък се вълнува от строежа на нови учебни сгради, да си направи справка с Националната програма за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища. Тя вече е в ход, като от 2020  г. до 2022 г.  се инвестират по 70 млн. лв. годишно в образователната инфраструктура.

Накрая излиза, че се изчегъртва нещо, за да се предложи пак то. Да, ама от други хора. При това очевидно по-неподготвени.

Обаче те всъщност други ли са?  Слави в периода си на шоумен уж повтаряше: „Надушвам, че сме от една порода“… Но може ковид да му съсипа  обонянието, та така и не разбра не само, че не е алтернатива на Бойко, ами че са си лика прилика с поведението в стил „Аз съм голямата работа, ей сега ще ви разкажа играта!“. Егоцентричния евробабаитлък на единия само сменихме с още по-дебелашкия на другия. Джипа – с личната телевизия. Едни грешки – с още по-големи. И така надолу по веригата - до селското училище.

До което в крайна сметка няма да стигнат нито магистралите на ГЕРБ, нито новият просветител на ИТН с учебник по физика или география под мишницата. Или с лаптоп. Ама все същото – не било в тикви, ами в кратуни…

 

 

 

 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
23 коментара
ДБ258

ДБ258

24.08.2021 | 17:02

Кадруването стига до директорите на училища. Конкурсите са проформа, нашите хора си знаят, че ще получат поста.

Отговори
7 0
Иво

Иво

09.08.2021 | 16:45

Включвам се в коментарите не за друго , да изразя задоволството и радостта от това, че дъщеря ми завърши. Да вече е приета и ще продължи да учи, но вече знанията, които ще трябва да трупа са нещо, което ще и трябва за по-нататък в живота. Дори и в средните училища(не само във вузовете) кадрите не са толкова качествени , как тогава да очакваме да преподават качествено? Пример: откакто започна да учи английски език и преподаваше госпожата по рисуване, дори по физическо и точно това ми напомня заглавието на тази статия.По математика ходи на дупълнителни уроци още от четвърти клас.Аз не съм ходил никога на уроци, просто когато нещо не ми беше ясно питах преподавателя. Не на последно място дисциплината.Има много училища по света, които си имат и вътрешни строги правила(униформи, програми за развитие по интереси). Който не иска да става спортист трябва ли да го насилваме? Не.Но ако има мотиватор, който да го запали по нещо може и да се получи. Разпада е пълен, но той идва на фона на човешкия ресурс в нашата държава.

Отговори
26 0
дУпълнителни уроци по български език

дУпълнителни уроци по български език

22.08.2021 | 10:38

Имате нужда от знания по граматика и правопис! Дано дъщеря Ви ги има

Отговори
9 8
Спиро

Спиро

08.08.2021 | 21:27

Искат нова Джипка, ....не им харесва дивана !

Отговори
13 5
Дико

Дико

08.08.2021 | 21:22

Ще си го намерят, ...майстора, ..."..като не искаш мира,на ти секира ".

Отговори
10 4
Тотка

Тотка

08.08.2021 | 21:19

Прав си Иване,вместо да си размърдат мозъците,ако имат такива, и да приветстват младите хора в новият кабинет, те роптаят,но нали знаете,че волът като рита,рита върху гърба си !

Отговори
15 18
Иван

Иван

08.08.2021 | 21:15

Кога ще престанете да пишете глупости и да си им вярвате ??? Министърът е повече администратор, ...например Кирил Ананиев,който е финансист,беше Министър на Здравеопазването, , в кабинета на Борисов, нали така, но тогава мълчахте, .....престанете да плюете срещу млади Българи,които се съгласиха да приемат този кръст, да работят за Родината си ,в много труден период за всички ни ! Оценете го, подкрепете ги,това са нашите деца, ....вие какво искате, да ги прогоним завинаги от България,това ли искате - що за хора сте ????Нямате морал, нямате чувство за национална единност и подкрепа, ....не ги заслужавате !

Отговори
25 25
С.В.

С.В.

20.08.2021 | 08:02

Какви българи бе. Ако бяха такива щяха да са тук а нв по 30-40 г.да живеят в чужбина и сега да имат претенции и то за министри. Като толкова милеят за народа защо не отидат по селата да преподават. Ама няма да са министри. Да трябва да управляват млади хора но които живеят тук учули са тук и познават родината си. И бащите им не казват че Канада им е дала повече от България. Ами чий го търсиш тук бе отивай си в Канада. И кой 0т къде се приземил ще става министър. Да Ананиев беше за известно време министър на здравеопазването но Б.Б. го махна. Да не говорим че всички болници ги направиха търг.дружества и това може да се върши от икономист. Я ми кажете колко от министрите на Радев имат съответното образование за поста. Та биолози та просветни да не говорим за културисти. Пълна подигравка и гавра с народа.

Отговори
21 4
Стюдънт

Стюдънт

05.08.2021 | 14:03

Говорите за тази или онази специалност. Най-потресаваща обаче е ситуацията в специалността Право на ПУ! Там корупцията е узаконена, има тарифи за различните изпити и е под протекцията на Академичното ръководство!

Отговори
43 8
Вид

Вид

10.08.2021 | 02:28

Глупости пишеш, не съм платил и една стотинка рушвет, а съм си взел всичките семестриални изпити по тази специалност. Може би имаш предвид чуждестранните студенти или тези студенти които предпочитат да работят по време на следването си и по правило завършват следването си в рамките на 7-8 години, вместо за 5. а пък след това им трябват още между 5-10 г. да издържат и Държавните си изпити, разбира се с презаписвания. Сега, вярно е че, във всеки от 5 курса си има по един по-сложен и труден за вземане изпит, но като се явиш по 3-4-5 пъти на него и ти го дават, защо трябва да си "плащаш" за този изпит?!

Отговори
16 6
Пловдив

Пловдив

05.08.2021 | 13:21

Без коментар

Отговори
13 4
С.В.

С.В.

20.08.2021 | 08:06

Точно така. Чуждестранните студенти винаги са си плащали още от преди 40 г.И така е правилно. А че те си живеят живота тук и следват по 10 г.никой не е виновен.

Отговори
8 2
Не от вестник Марица

Не от вестник Марица

05.08.2021 | 13:18

Браво!!!!!

Отговори
19 4
Гражданин

Гражданин

05.08.2021 | 11:50

"Изчегъртахме" Джипката, а Слави ни предлага на нейно място своя Диван! Ще го допуснем ли? НЕ на подмяната!

Отговори
64 8

Анкета

Защо се провали първият мандат за съставяне на правителство?