4232

Новата учебна година на АМТИИ съвпадна с 60-годишния юбилей на академията

„Не мислете за пари и за работа. Тук сме да се учим. Научете са първо да работите за името си, парите – те ще дойдат по-късно, когато дойде времето за това“. С тези думи ректорът на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство Проф. „Асен Диамандиев“ доц. д-р Жан Пехливанов  откри новата учебна година  в академията в концертната зала на висшето училище. Настоящата 2024/25 академична година е юбилейна за АМТИИ. През ноември първото извънстолично висше училище по изкуствата тържествено ще отбележи своя 60-годишен юбилей. 

Сред официалните гости на церемонията бяха Пламен Панов – зам-кмет по „Култура, археология и туризъм“ в община Пловдив, също ректорите на УХТ, Аграрен университет - Пловдив, Технически университет София - филиал Пловдив и на Художествената гимназия „Цанко Лавренов“ в града на тепетата. 

„Днес ние даваме началото на новата академична година. Благодаря, че сте с нас на този светъл празник“, каза в обръщението си към първокурсниците ректора доц. д-р Жан Пехливанов. И добави: „намираме се в най-древния европейски град – Пловдив, в най-привлекателната му и романтична  част – Трихълмието. Точно тук искам да ви поздравя с правилния избор тъй като вие вече сте част от едно висше училище, което дава професионални кадри във фоклора, в класическата  и инструментална музика, в хореографията, дирижирането, в музикознанието и в изящните изкуства – не мога да изброя всички направления на АМТИИ. Всеки един миг екипът ни работи за въвеждането на нови специалности и магистратури, защото знаем, че в науката и изкуствата няма средно положение – ако спрем да бъдем иновативни сме в позицията или водиш, или изоставаш. Затова съм убеден, че тук ще ви е трудно, но ще преживеете е много творческа радост, като наши възпитаници“.   

Приветствие към присъстващите направи и ректора на Аграрен университет Пловдив - доц. Боряна Иванова.

Водеща на събитието бе Ирина Андре Чавушян – едно познато лице за пловдивчани. Младата дама украси корицата на последното издание „Марица Образование". Ирина е председател на Студентския съвет Ирина Андре Чавушян, студентка II курс в АМТИИ, където учи в бакалавърската специалност „Маркетинг и комуникации в изкуството“. Ето какво сподели Ирина пред гостите и официалните лица на събитието:  

„Това е момент, който носи в себе си нови надежди, мечти и възможности. Академията не е просто място за учене, тя е мястото, където ще срещнем нови приятели, ще създадем незабравими спомени и ще усвоим умения, които ще служат през целия ни живот. Тук ще се научим да бъдем самостоятелни, да поемаме отговорност и да правим избори, определящи нашето бъдеще. Нека новата академична година бъде началото на едно незабравимо пътешествие“, каза възпитаничката на академията. 

Студенти от АМТИИ изпълниха пред гостите Shallow“ – познатата песен на Лейди Гага и американския актьор Брадли Купър. Шопският танц с „игрива мечка" събра овациите на публиката. След това деканите на трите факултета раздадоха студентските книжки, след което започват и първите учебни занятия. 

 

Прочутата академия на Пловдив е основана като филиал на Българската държавна консерватория от Асен Диамандиев през 1964 г. Става самостоятелно висше училище през 1972 г. с името Висш музикален педагогически институт. Първоначално подготвя само учители по музика, с годините училището разширява дейността си. Днес е единственото висше училище с няколко специалности, насочени към българската народна музика, интересен факт в историята на училището е, че през 1999 г. в академията е монтиран тръбен орган, произведен от Werner Bosch Германия. Инструментът е учебен – има един мануал, пълна педалиера и 5 регистъра. 

На 31 януари 2019 г. с решение на Народното събрание Академията е преименувана на имота на своя създател – проф. Асен Диамандиев. 

Виртуозният ни цигулар Васко Василев, който завършва средното си образование в Москва, е един от възпитаниците на академията. 

Снимки: Екатерина Георгиева

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?