4232

Напрежение в ПГ по електротехника и електроника: Търси се сграда за трето училище в ремонт

В още едно пловдивско училище ремонтите няма да приключат до старта на учебната година и се налага да се търси вариант къде да се водят учебните занятия – ПГ по електротехника и електроника. Както „Марица“ писа, обновяването няма да бъде завършено до 16 септември също в ОУ „Екзарх Антим I“ и СУ „Пейо Яворов“. Родителите и екипите са разтревожени от неизвестността, тъй като все още не е обявено официално решение за евентуално пребазиране.

В края на миналата седмица родители на ученици от 9. и 10 клас в ПГЕЕ са получили електронни писма по Вайбър. В тях класните ръководители ги уведомяват, че ремонтите няма да свършат навреме. Семействата са приканени да посочат кое от две учебни заведения би било по-удобно за тях, за да започне там учебната година – ПГ по машиностроене или ПГКИТ „Д-р Иван Богоров“.

Анкетата предизвика недоволство, тъй като втора година се налага учениците да посещават занятия в друго учебно заведение. През втория учебен срок на миналата заради ремонтите се наложи да напуснат сградата на ПГЕЕ, като една част бяха в ПГМТ „Проф. Цветан Лазаров“, а друга част – в СУ „Св. Климент Охридски“. Тогава също се спрягаха двете професионални гимназии, от които школото избира сега, но под натиска на недоволството на родителите бе определено училището в близост до гарата. Сега обаче се оглежда вариант базата на СУ „Св. Климент Охридски“ да се ползва за учениците от ОУ „Екзарх Антим I“, които живеят в района, а и са по-малки от гимназистите.

„Нищо не ни обясниха. Разбрахме, че има проблем от анкетата, която получихме – разказа майка на деветокласник от ПГЕЕ. – Това означава, че за втора година децата ще бъдат подложени на неудобства като миналата“. Тя разказа, че се наложило намаляване на междучасията и на последния час. Дори и така учебните занятия приключвали към 19,30 часа. А в гимназията има ученици, които пътуват от други населени места. Те изпускали влаковете и автобусите, поради което някои се прибирали чак към 22 ч.

Никой не казва кога ще приключи това и каква е точно ситуацията, добави майката. 

Семействата подготвят жалба до Регионалното управление на образованието.

„Направиха го веднъж, но повторно няма да се поддадем на натиск“, категорична бе пред „Марица“ Иванка Киркова, началник на РУО - Пловдив. Тя обясни, че лично е предложила двете гимназии, които са упоменати в анкетите, тъй като са държавни училища. С общинските може да се разпорежда само Община Пловдив. Очаква предложение от ръководството на ПГЕЕ в кое от двете да се организира учебният процес до приключването на ремонтите. Трябва да е съгласувано с Обществения съвет.

„Апелирам за спокойствие и да не се подклажда напрежение преди началото на учебната година -  каза още Киркова. - Ситуацията е сложна, има и други училища с неприключили ремонти.

Не можем да се съобразяваме с отделни лични интереси. Ще се търси най-доброто решение от гледна точка на груповия интерес, като с приоритет ще се пребазират малките ученици.

Неуместно е най-големите да имат претенции. В момента е в ремонт и Бетонният мост. Каквото и решение да се вземе, ще е неудобно за някого. Имаме около 90 000 ученици в областа, не можем да насилваме процесите в интерес само на част от тях“.

Планът към момента е прогимназиален и гимназиален етап от СУ „Пейо Яворов“ да отидат в СУ „Никола Вапцаров“.  ОУ „Екзарх Антим I“ вероятно ще ползва базата на СУ „Св. Климент Охридски“. Там обаче не стигат стаите, защото за учениците от начален етап на двете училища трябва да се осигури целодневно обучение. Навярно ще се наложи учениците от школото в ремонт да са временно в две учебни заведения.

Междувременно до два дни администрацията на ОУ „Екзарх Антим I“ трябва да освободи и двете канцеларии – единствените стаи, които се ползват в сградата към момента по време на ремонта. Днес директорката д-р Катерина Василева информира властите, че се нуждае от други помещения за екипа и документацията, която съдържа чувствителни данни. В момента се подготвя новата учебна година, въвеждат се данни в електронната система НЕИСПУО, с която работи образованието. Необходима е физическа среда, която да е обезпечена със СОТ и Wi-Fi.

Този път местенето няма да е за дълго време

Приключването на ремонта в ПГЕЕ до старта на учебната година е осуетено от възникнали в хода на работата непланирани проблеми, научи „Марица“. Сградата е от 1962 г. По време на ремонта изскочил проблем с обратните води, за които няма канал. Наложило се да се изгражда нов, който да се свърже с шахта. Изненада поднесла и парната инсталация – с авария в котелното помещение. Неободимо е да се подменят тръби.

Другите дейности вече са на приключване и предстои сградата да се въвежда поетапно в експлоатация. За момента никой не се ангажира със срокове. Надеждите са, че повторното пребазиране на учениците този път няма да е дългосрочно и няма да се проточи повече от края на ноември.

В ПГЕЕ се извършват едновременно няколко ремонта за общо около 6 млн. лева по различни програми на МОН и Националния план за възстановяване и устойчивост. На стойност около 2 млн. лева е ремонтът в учебната сграда, който включва смяна на дограма, топлоизолация и боядисване, обновяване на електрическата и парната инсталация, вътрешно обновяване. В момента се довършват дейностите вътре в сградата.

По програма на МОН за спортните площадки се прави нов физкултурен салон, който вече е готов и ще бъде открит в началото на учебната година.

Училището получи и около 3,5 млн. лева за изграждане на Център за върхови постижения в професионалното образование и обучение. За него вече има разрешение за строеж и предстои да се даде официален старт на обекта.

Никой не иска уроци онлайн

Нито едно от училищата не желае старт на учебната година в режим на обучение от разстояние в електронна среда (ОРЕС). Не е ефективно и към него може да се прибягва само в изключителни случаи.

ОРЕС не е добре за нито една страна – нито за учителите, нито за децата, нито за семействата на малките ученици,

коментира директорката на ОУ "Екзарх  Антим I" д-р Катерина Василева.-  В много краен случай може да е вариант за не повече от 2 седмици – във финален етап, когато вече се почиства сградата, преди да приеме децата при напълно завършен ремонт".

Онлайн обучение вече е било искано на старта на ремонтите по Плана за възстановяване и устойчивост през пролетта, но от ОУ „Елин Пелин“. Там имаше вариант за преместване на част от учениците в ОУ „Васил Петлешков“. Той отпадна заради недоволство на родителите. От ръководството поискали разрешение за ОРЕС и получили отказ от РУО-Пловдив с мотив, че тази процедура се задейства само при извънредни ситуации, а ремонтите са планирани. Изрично правило в Плана за възстановяване и устойчивост е и да няма прекъсване на учебния процес. В ОУ "Елин Пелин" сега ремонтът е на финала, остават последни довършителни работи по стълбища и парапети, надеждата е да получи навреме Акт 16.

Оцени новината

Оцени новината
4.3/5 от 3 оценки
4.3/5 от 3 оценки

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?