4232

Наградиха най-добрите автори на приказки, плочка в басейн отвори портал към друг свят

Четирима  четвъртокласници от асеновградско училище се подредиха сред наградените в третото издание на националния конкурс „Приказка от мен за теб“. Днес авторите на най-добрите истории бяха отличени на церемония в Центъра за подкрепа на личностното развитие – ОДК – Пловдив, който организира надпреварата.

Всичко започнало, когато учителката от целодневната организация в ОУ „Отец Паисий“ в Асеновград Магдалена Генова  решила да използва платформата „Book creator“. Ясемин Сали и Красимир Петков измислили  с нея приказки. После ги илюстрирали  в електронни книжки, които учителката проектирала на телевизор в класната стая. Целият клас ги видял и се запалил. Така свои приказки написали и други, а сред отличените заедно с Ясемин и Красимир са и техните връстници Антония Златанова и Кристалина Антонова.

Най-хубавото на писането е, че дава воля на въображението и освобождава мислите. А най-сложното е от идеята да сглобиш история,

сподели Ясемин с грамотата в ръце.  Нейната приказка е за един бездомен мъж, който си има куче и една мечта – да има свой дом. Написва приказка, получава награда и с парите си прави къща.

В историята на Красимир пък един беден дървар помага на фея, а тя му се отплаща с уютен дом.

Антония разказва за дете, което мечтае да си има кученце. А героят на Кристалина сънува чуден сън, в който отваря 3 врати – на въображението и мечтите, и накрая получава като подарък от Дядо Коледа кученцето, за което е мечтал.

Толкова много приказки пристигнаха, че журито каталяса и се пръсна по света. Само аз се държа на крака,

посрещна победителите Ваня Чернева, която води школи по български език в ЦПЛР – ОДК – Пловдив.

Тъкмо с нейното вдъхновение и ентусиазъм бил създаден конкурсът преди три години, заразила и още колеги от ОДК, разказа директорката Озден Мурадова. И даде дума, че ще положи усилия  догодина "Приказка от мен за теб" да влезе в националния календар на изявите за талантливи деца. Дотогава пожела на малките автори да разпространяват своите приказки, защото така палят въображението и на другите.

„Тежка битка беше – призна Ваня Чернева за четенето и избора на победителите. – Вече си търся метла, която да чисти и готви. И книга с бели страници. Отваряш, пожелаваш си нещо, заспиваш и на сутринта го имаш“. Предупреди децата да внимават, когато ходят на басейн, защото в една от детските приказки разместена плочка отваря портал към друг свят. Леко се стреснала от гигантска гъсеница в друга.

„Толкова се оприказничих... Вече си живея на едно килимче и се разнасям с него насам-натам“, сподели Ваня Чернева. И пристъпи към награждаването в категорията на малките и голмите, връчи колективните призове „Приказен кошер“, отличията за преподаватели „Учител-светулка“  и поощрителните награди (призьорите във всички категории - в свързаните статии - б. а.).

„Писането е трудно приключение, защото не е само създаване на история, а защото сякаш авторите и читателят се пренасят в прекрасната вселена на въображението. А там всичко е възможно и доброто побеждава – долетяха през мултимедията думите на друг член на журито – Елена Левашка. - Не спирайте да творите, защото така сътворявате повече красота. Не само във въображаемия свят, а и в нашия!“.

Ина Иванова припомни думите на Екзюпери, че всички възрастни са били деца, но само някои от тях си спомнят това. Според нея да не го забравят е най-важното за онези, които пишат. За да запазят способността си да наблюдават и да се учудват. Насърчи ги да измислят светове и да се доверяват на въображението си.

„Често използвате лупа, за да четете любима книга – не защото не виждате, а защото искате любимите изречения да се разпаднат на думи, думите – на любими букви, буквите – на едва доловими звукове, застинали в притихналата й памет, преди наново да я населят с образи, пейзажи, предчувствия за светове“, написа на авторите от всички възрасти писателят и драматург Александър Секулов.

А Ваня Чернева им драсна думи на своята героиня – Вая, според която силата не е във вълшебната пръчка, а в самите нас.  В моженето ни да обуздаем силите си и правилно да ги използваме. Защото не е важно оръжието, а умението.

Анелия от Вокално студио „Синтез“ добави песента „Продавач на надежда“, а Светозара изпълни шлагера, с който спечелила четвърто място на фестивала „Пей, сърце“ в Кюстендил.

„Както приказките, всяка народна песен също разказва история, но с архаични думи – обърна се към  победителите Александра от формация „Куклици“. – Без тази реч песента ще е като градина без цветя“ . И изпълни родопска песен като благодарност към авторите, че редят думите като пъзели и обогатяват света на приказките.

Наградите за победители са осигурени от издателствата  "Жанет 45", "Коала прес", "Хермес" и "Персей".

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 1 оценки
5/5 от 1 оценки

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?