Музей на етносите скрепи приятелството в гимназията по транспорт и строителство

Кафе на толерантността събра около софра с турски курабии, еврейски хапки с хумус, нашенска баница и арменски бадемови сладки

Ученици извадиха от бабините ракли български народни носии, турски, арменски и ромски традиционни облекла и предмети от бита. Професионалната гимназия по транспорт и строителна техника "Гоце Делчев" ги подреди в училищна музейна сбирка на етносите.

Откри  я навръх Международния ден на толерантността днес и покани на обща софра ученици, учители и гости от различни етнически общности. Към тях се присъединиха Алекс Леви от еврейската общност и турският вицеконсул под тепетата Айше Саваш.

Това е нашият начин да покажем, че училището ни е сплотено и уважаваме всекиго, независимо от какъв произход е, каза директорката Бойка Борисова. Заедно с образователния медиатор Фатме Арслан довели докрай идеята за училищен музей, в който да присъства със своето всеки от шарената училищна общност. В нея има ученици от турски произход от Устина, Асеновград, Кричим, тийнейджъри от турската и ромската общност в пловдивските етномахали, евреи, арменчета, а вече и две украинчета.

Първа още преди много години няколко български носии, дарени от ученици, скътала бившата вече учителка по български език и литература Дора Станкова.

Сега към тях са добавени и облекла на други етноси, а учителят по история Станимир Бахлов и настоящата преподавателка по литература Пенка Величкова оформили сбирката. Подредили и възстановка на битов кът за хранене от Родопите с бебешка люлка, кобилица и чанове.

Домакините стъкмиха и шарена трапеза със специалитети от кухнята на етносите. Учителят по история Лазар Атмаджов блесна с кулинарните си заложби като лично забърка еврейски кекс с череши и куркума от културата на своята общност. Турски курабийки и сиропирани сладкиши допълниха изобилието на масата заедно с еврейски хапки с хумус, нашенска питка и баница със сирене, арменски бадемови сладки и соленки. Учениците от различни етноси почерпиха гостите с кафе на толерантността. Освен, че са пъстри по етнически произход, отново имат и момичета в иначе "мъжкото" професионално училище - две девойки учат спедиция и логистика.

Когато се случи да възникнат проблеми, не е свързано с етноса, разказа медиаторът Фатме Арслан. Възмъжаващите вече момчета я търсят като близък човек  - и за семейни проблеми, и за училищни неудачи. Понякога се приготвя да решава сериозен казус, а чува отсреща: "Искам просто да си поговорим".

От училището се зарекоха да превърнат честването в традиция и получиха покана заедно с евреите да посрещнат празника на светлината Ханука.

Още от категорията

Търси се най-добрият образователен медиатор на годината

Да отговориш за 27 секунди: 17 в Пловдив пробваха да покажат IQ като най-интелигентите в света

До 30 декември: Ученици влизат в тийн мрежа за проверка на факти

След основния ремонт: Три паралелки се връщат в ОУ "Екзарх Антим I"

"Марица" с престижна награда от Техническия университет

"Пеем за Денис": С коледен концерт съученици събират пари за лечение на четвъртокласника

Отличиха две училища в Пловдивско за "зелени" проекти по "Еразъм +"

N14 от 59 страни: Четвъртокласниците повишават резултите си по математика и природни науки

Мерят IQ-то на пловдивчани с 45 въпроса

МОН обяви важно решение за учениците

В кампания срещу дрогата: Звезди от музиката и театъра влизат в класните стаи

Безплатно за абитуриенти: Менса мери IQ-то на пловдивчани

Option
Option
Option
Option
Option
Option
Option
Option
Option
Option
Option
Option