МУ-Пловдив в топ 3 по заплати на преподавателите
- 10:24, 29.06.2022
- 10:25, 29.06.2022
- 733
- 2
ВАЛЕРИЯ ГЕРГАНОВА
От КНСБ настояват държавата да отдели спешно 53 млн. лева в помощ на висшето образование. Обмисля се нова методика за акредитация на университетите с ясни наукометрични показатели
МУ-Пловдив беше домакин на работна среща между представители на Националния браншов синдикат “Висше образование и наука” към КНСБ и ректорите на пловдивските университети. Делегацията от КНСБ бе водена от проф. д-р инж. Лиляна Вълчева.
Във фокуса на срещата бяха въпросите с финансирането на висшите учебни заведения, увеличението на заплатите на асистенти и главни асистенти, както и липсата на регламентирани процедури за съвместни образователни програми за докторанти и студенти. Обсъдиха се и новите наукометрични показатели и атестацията на университетите.
Професор Лиляна Вълчева от НБС “ВОН”-КНСБ настоя, че университети в страната трябва да получат държавна помощ в размер на 57 млн. лв.
Двадесет милиона от тези средства е трябвало да бъдат предоставени на 1 април по законопроект на ИТН, но това не се е случило. Парите са били предвидени за увеличаване на работните заплати, така че да няма толкова големи неравенства между университетите.
В България има висши училища със средна брутна заплата над 3000 лв. и такива с под 1400 лв. по данни от декември 2021-ва.
МУ-Пловдив, МУ-София и МУ-Варна са на първите позиции по заплащане, следвани от ПУ “Паисий Хилендарски”. Най-ниската средна заплата е 1356 лв. във Висшето училище по телекомуникации и пощи.
Другите искания на НБС “ВОН”-КНСБ са за предоставяне на средства по комплексна оценка за качество на университетите в размер на 30 млн. лв. Освен това са нужни и 7 млн. лв. за увеличение на студентските и докторантските стипендии. Целта е те да достигнат минимум 1000 лв. на човек.
Заедно с актуализирането на стипендиите трябва да се актуализира и минималната работна заплата. Според Вълчева сега е моментът да се работи с директивата на ЕС за постигане на минимална заплата, която да бъде 50% от средната работна заплата за страната. Това би било равно на 950 лв.
В същото време асистентските заплати да бъдат повишени с 15%, така че да достигат 1500 лв.
Друг основен проблем, засегнат на срещата, беше, че в закона все още не са регламентирани ясни процедури за съвместните образователни програми за студенти и докторанти. Ректорът на МУ-Пловдив проф. д-р Мариана Мурджева напомни, че това е сериозна пречка за проекта по направление модернизация на висши училища и че са нужни съвместни действия от страна на МОН, “ВОН”-КНСБ, Парламентарната комисия по висше образование и НАОА.
По думите на Вълчева, всички висши училища са подкрепили в декларация исканията на синдиката.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни

