Креативни зали с неправилна форма в новата Математическа

Креативни зали с неправилна форма и ателиета за творческо обучение ще има в бъдещата нова сграда на Математическата гимназия, заедно с класните стаи, лаборатории, компютърни зали и спортен салон.

Тази вечер пред Управителния съвет на Училищното настоятелство директорката Веселина Карапеева ще представи становището на екипа си за това какво е нужно да има в бъдещата сграда на училището. 


За проектирането й в бюджета на Община Пловдив за 2020 г. са заложени и одобрени от Общинския съвет  300 хил. лв.

"В момента в училището има 46 паралелки, което изисква поне 46 класни стаи. Но ще се разширява. Предстои преминаване на едносменен режим. А от догодина за 11. клас ще се премине към организация, която изисква работа по групи. За целта също ще са нужни допълнителни помещения - по биология, химия, физика", обясни Веселина Карапеева. Тя добави, че има нужда и от специфични кабинети - например за компютърна графика. Учениците изучават и скулптура, като ползват материали, за които също се изискват определени условия. 

На 10 февруари вече имаше среща между главния архитект на Община Пловдив арх. Ахрянов, ръководството и представители на Училищното настоятелство. На нея бе обсъдено местоположението на сградата и функционалността й. Предвижда се това да бъде училище на бъдещето с подходящ микроклимат и зони за отдих, в което да има достатъчно учебни зали, така че учениците да минат на едносменен режим на обучение.


Към момента има два терена, които са подходящи за строежа. 

Единият е парцелът, на който който са ЕГ  "Пловдив" и ЕГ "Иван Вазов", като се правят разчети Математическата да бъде в незастроената част към река Марица. Преимуществото в случая е това, че има изградена транспортна инфраструктура, теренът не е застроен и дава възможност в бъдеще да се изграждат общи за 3-те училища сгради.

Алтернативна възможност е парцел №20 зад хотел „SPS”, предвиден е за училище и е с площ от 32 декара. Проблемът там е липсата на инфраструктура, а средствата за изграждането й не са предвидени в бюджета и съществува неяснота кога ще могат да бъдат предвидени и отделени.

Въпросът за избора на терен ще бъде решаван едва когато стане ясно каква е необходимата площ за изграждане на училището в зависимост броя на учениците в него.
Арх. Ахрянов, като бивш възпитаник на Математическата гимназия, прие като своя лична кауза построяването на тази сграда и увери директорката, че ще направи всичко възможно, за да вземе под внимание нуждите на училището. 

Членовете на Училищното настоятелство се надяват през 2023 г. МГ ”Акад. Кирил Попов” да посрещне своите учители и ученици в нова сграда. 

 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?