Към седмокласниците: Без чертички и най-малко 5,50!

„Без драскане и чертички по листовете! Късмет и най-малко 5,50!”

С тези думи директорката на ОУ „Кочо Честименски” Златка Алдженаби посрещна тази сутрин двете паралелки седмокласници в училището, за да положат националното външно оценяване по български език и литература.

 За да се спазва отстоянието, в двора предварително бяха начертани бели ленти през метър и половина, зад които учениците да изчакат реда си за влизане в изпитните зали.

Медсестрата Станимира Иванова застана на входа с термометър в ръка, но той не отчете повече от нормалната температура.

Мартин Димитров от РУП намина да види дали охранителят Иван Копанаров  има нужда от подкрепление. Извънредни ситуации обаче нямаше, освен че татко дотича да донесе забравената ученическа карта на сина си.

„Ние май се притесняваме повече от децата. Все едно аз съм на изпит!”, сподели Марина Христова, майка на седмокласничка. Не се бои от струването на децата след дългата изолация, нито има съмнения в знанията на дъщеря си. Надява се само момичето да успее да покаже това, което знае.

В редиците на 7. Б край оградата нямаше особен смут.

Дано само да ми стигне времето за трансформиращия преразказ, с тестовата част в първия модул ще се справя, каза Лора Розева. С връстничките й  не се чувстват ощетени в подготовката си от дистанционното обучение в последните месеци. Пък и госпожата ни е добра, похвалиха те преподавателката си Здравка Богойска. Лора ще кандидатства във Френската гимназия, Юлияна се е насочила към Руската, а на Сияна й предстои и приемен изпит с два песни и два танца, за да влезе  в Националната гимназия за сценични и екранни изкуства.

„Всеки  възприема по различен начин текстовете, които чете – със своя скорост и запомня различни детайли. Аз съм втора класа в разбирането”, реално преценява възможностите си Георги Папатанасу. За да качи нивото, ходил на уроци по един път седмично, а като затворили училищата и се видял с повече време – и по два пъти. На него дистанционното обучение не му харесало. Компютърът често се бъгвал, а и не му било толкова интересно като в клас.

От друга страна обаче имал повече време за хобито си – музиката. Георги свири на китара. Може да е „втора класа” в четенето с разбиране, но в онлайн обучението сам се е изкачил до първа, още преди училището да превключи на този метод на преподаване по време на пандемията. Много преди това момчето се заело самичко да учи по интернет музикална теория, при това на английски. Музиката ще му остане само хоби и Георги смята да продължи с чужди езици и медицина. Но влезе на изпита днес доволен от победата на Георги Шопов в „Гласът на България” снощи.

Националното външно оценяване стартира в 9 часа. Първият модул е с продължитгелност 60 минути, а вторият – 90. Учениците нямат право да напускат залите преди изтаченето на първия един час.

Заради дистанционното обучение в последните месеци от изпитните варианти отпаднаха въпроси, свързани със сложно съставно изречение, „Бай Ганьо пътува“ на Алеко, „Неразделни“ на Пенчо Славейков, „Заточеници“ на Яворов, „По жицата“ на Йовков, „По жътва“ на Елин Пелин.

Снимки: Наташа Манева

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?