46

Какво да изберем: Професия на бъдещето или професия с бъдеще?

Висшите училища вече готвят етичен хакер, носталгист, инженер по управление на времето

Базова специалност, която после да се надгради с магистратура с тясна специализация, или пък нещо много напредничаво, но без  съвсем ясен хоризонт за реализация в бъдещето? Този въпрос стои пред всеки кандидат-студент, изправен пред огромния спектър от възможности, които дава висшето образование  у нас и в чужбина. 

Бизнесът вече търси кадри за  странни позиции като експанзиционист в търговията и лидер гостоприемство. Мантрата на висшите училища пък са професиите на бъдещето. Но какво точно значи това и как един младеж на изхода на гимназията да се прицели точно в това, което ще му гарантира успех след 5 години?

 "Професии на бъдещето не са непременно нещо нестандартно, екзотично и съмнително (откъм зараждането им) звучащи специалности във висшите училища. Професии на бъдещето могат да бъдат дори и такива, които вече съществуват, но все още са сравнително непопулярни. В резултат на развитието на обществото обаче се очаква да станат все по-търсени и актуални - казва  Полина Жечева, треньор и старши консултант по професионално ориентиране в "Интеграл". - Много често „професии на бъдещето“ и „професии с бъдеще“ са синоними, особено от гледна точка на изборите, които се налага да направим днес - на профилиращи предмети след 10. клас или на специалност, която да запишем в университета".

Ето няколко примера за вече съществуващи професии, които определено имат бъдеще:

1. Диетолог и нутриционист - специалисти по диетология и нутриционистика, които се грижат чрез хранителните режими и диетите да подсигурят на организма и клетките необходимите вещества, с които да поддържат живота. Тези специалисти са полезни не само за спортистите или хората, които искат да подобрят килограмите и визията си, но и като част от здравеопазването и здравната култура, тъй като правилното и здравословно хранене може не само да предотврати заболявания или усложнения на здравословното състояние, но и да лекува. Специалностите, чрез които може да се получи такава квалификация, са както общата медицина, след която да се специализира, така и директно да се учи специалност "Диетология и нутриционистика".

2. Експерт по изкуствен интелект и машинно обучение - специалисти, които правят възможно компютрите да извършват задачи, които могат да бъдат разглеждани като интелигентни. Прието е да се наричат „интелигентни“, защото при поставяне на задача изкуственият интелект има способност да анализира обкръжаващата го среда и да предприема действия, които увеличават възможността за постигане на определени цели. Такива специалисти са както много търсени, така и вечно недостигащи. В днешно време AI е намесен в най-разнородни сфери на човешкия живот - от финансите и здравеопазването до производството, медицината и образованието. Специалности, които могат да подготвят за подобна професионална реализация, са "Компютърни науки" или "Изкуствен интелект".

3. UX дизайнер - специалисти, чиято работа е свързана с осигуряването на функционален и интуитивен дизайн за уебсайтове, приложения и други цифрови платформи, като смисълът се крие в това на потребителя да му бъде лесно и приятно използването на съответните приложения, платформи или уебсайтове. Възможни специалности са "Компютърни технологии", "Психология" или директно "UX Design".

4. Етичен хакер - компютърен специалист, който прониква в компютърни системи, за да тества сигурността им, намалявайки уязвимостта и повишавайки сигурността им. Компютърна специалност или специалност "Ethical hacking" са подходящи.

От друга страна вече имаме и няколко изключително футуристично звучащи специалности, предимно в чуждестранните вузове, казва Полина Жечева.

Носталгист - комбинация от психолог и интериорен дизайнер, който се мъчи чрез методите на психологията да извади най-щастливите моменти от живота на някой човек и според съответния времеви отрязък и неговите модни тенденции да пресъздадат дизайна на дома или работното пространство. Целта е да се подобри психическото здраве на хората и да се подобри трудоспособността и полезността им за обществото, в което застаряването на населението е проблем. Интериорен дизайн е специалност, даваща възможност за подобна реализация.

Инженер по управление на времето - професия, обвързана с екологията и географията, даващи възможност и умения на практикуващите ги да управляват климата дотолкова, че да намалят вредното влияние или пагубните последствия от природни и климатични катаклизми (тъй като те директно влияят върху изхранването и/ или живота на хората в световен мащаб).

Как да изберем?

"Темата за професии на бъдещето или такива с бъдеще е изкушаваща, но невинаги това, което изглежда обещаващо, е правилното решение. Най-подходящата и правилна реализация са функция от уменията, интересите и личните качества на подрастващите. Нашият съвет към кандидатите ни е първо да се съобразят с това, което могат, умеят и искат, и след това да направят сверка дали и доколко избраната от тях сфера е обещаваща и с бъдеще. Ако - не, винаги на база на това, което могат (академично и като лични качества), можем да предложим нещо, което да има смислена реализация. Ако кандидатите все пак не са наясно или не са сигурни доколко са адекватни преценките за уменията и способностите им, съветваме ги да започнат именно от там - чрез курсове или тестове, да формулират, откриват и оформят профила и представата за себе си".

"Интеграл" предлага такъв курс - кариерен навигатор, в който среща академичните интереси и качествата на кандидатите и в който разговорът е не само за професиите на бъдещето, но и за тези, които имат бъдеще.

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 2 оценки
5/5 от 2 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
1 коментар
Тьпаци с калпаци

Тьпаци с калпаци

25.06.2023 | 13:48

Водопроводчик - 450-500лв. НА ДЕН обаче!

Отговори
1 1

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?