71

Как детските книги помагат да се храним здравословно

Всички знаем колко е важно храненето за здравето на нашите деца. И ако трябва да кажем, кое има най-силно влияние върху здравето ни, то отговорът е прост: това, което слагаме на масата всеки ден.

Но ако възрастният може да разбере и да се повлияе от научните доказателства, детето едва ли ще се впечатли от тях. Как тогава да убедим децата у дома за хапват зеленчуци и да изградим у тях трайни навици за здравословно хранене? Всички деца пеят песничката „Зеленчуци, който не яде, той голям не ще да порасте”.  И има ли начин детските книги да ни улеснят и да ни помогнат в това начинание?  Ето няколко основни посоки, в които книгите могат да са ни много полезни:

Здравословното хранене 

Как да обясним на децата защо трябва да се хранят здравословно. Важно е да създадем панорамна и пъстра картина, която разказва защо храната е важна, за да се чувстваме добре и да живеем пълноценно и как храната и храненето влияят върху тялото ни. За тийнейджърите ще е полезно и важно да разберат как пълноценното и балансирано хранене  предпазва от затлъстяване и прави кожата и косата  по-здрава и красива. Те вече могат да бъдат запознати с различните групи храни и тяхната роля за нашето здраве, както и с препоръчителните дневни хранителни приеми. (Защо трябва се храня здравословно?)  

Храната и нашето тяло

Можем да живеем с една храна, но само докато сме бебета. От храната си доставяме хранителни вещества, които ни дават енергия и са градивен материал за растеж и възстановяване. В зависимост от възрастта на детето подберете подходящи книги, които показват и обясняват на децата как работи нашето тяло и какви знаци ни дава, че има нужда от храна, защо, когато сме гладни, не сме в настроение, каква е връзката между храната и здравето, какво се случва в тялото ни, например с ябълката, която сме хапнали на обяд… Независимо от възрастта на детето, показването на връзката между храненето и начина, по който работи тялото, му помага да види храната и храненето като нещо, което го прави здраво. („Пътят на храната в тялото ни“)

Любопитни факти за храната

Откъде идва нашата храна? Откъде идват различните продукти и как стигат до масата ни. Как се хранят  хората по света? Колко портокала са нужни, за да се получи една чаша сок? Как сиренето стига до магазина? Какво са хранителни километри? Това са все въпроси, свързани с пътя, който изминава храната, за да се озове на масата ни. Когато разказваме на децата как чашата мляко е стигнала до него, ние му помагаме да види историята зад нея, да си представи труда на хората, благодарение на които може да пие мляко, да усети връзката ни с природата и по този начин да постави още едно парченце от пъзела в голямата картина, разказваща за храната.  („На гости във фермата” ,”100 любопитни неща Храната” , „Моят свят”).

Да отгледаме храна у дома

Един от начините да покажете на детето откъде идва храната е да отгледате заедно у дома моркови, репички, чери домати или пък ароматни подправки. Тук книгите също ви идват на помощ. В подходящи за възрастта енциклопедии или книги за растенията, може да намерите информация как се сеят семена, как се развива младото растение, как се полива. Удоволствието на детето ще е голямо, когато накрая сложи на масата храна, която само е отгледало.(„Растения, които ни хранят“, „Една година в градината“)

Храната е пътуване - по света и във времето

Книгите могат да ви помогнат да покажете на децата как се хранят хората в различни части на света, та дори и космонавтите в Космоса. Ще видят например, че децата в Саудитска Арабия по-често пият камилско, отколкото краве мляко, че в много страни жабешките бутчета са любим деликатес, че оризът е основна храна за почти половината население на Земята. А ако се разходите из историята, ще покажете на децата кога морковите са станали оранжеви, дали бихме могли да си направим картофено пюре, ако живеехме в Европа през 13. в. и коя е най-старата рецепта, открита в света. ( „Моята първа енциклопедия. Храната“ ).

Да готвим заедно

Включването на децата в избора на менюто и подготовката на храната e не само забавно за децата, но и им дава възможност да научат повече за различните храни и хранителни групи и как те могат да се комбинират помежду си. На пръв поглед готварските книги за деца съдържат просто по-лесни рецепти, но всъщност те поставят основите на правилното и здравословно хранене. В тях внимателно са подбрани подходящи за деца ястия и продуктите, от които се приготвят. Заедно с това в повечето книги за по-малките има и любим герой, който е модел за поведение на децата. Например, Финдъс и Петсън заедно готвят супа или правят палачинкова торта.("Палачинковата торта за рождения ден на Финдъс”  , „Моята първа готварска книга“,  „Уча се да готвя”).

Храната и храненето са общуване

Защо храната и храненето са важна част от отношенията между хората?  Неслучайно от векове по цял свят гостите се посрещат с нещо вкусно за хапване. Това показва, че са добре дошли. Храната и храненето са знак за доверие, близост и обич. Любовта и привързаността могат да се изразят и чрез приготвянето, поднасянето и споделянето на вкусна храна. Когато сядаме заедно на масата за закуска, обяд или вечеря, показваме на децата си, че семейството е важно за нас. 

Примерът у дома

 Най-важното за децата е примерът, който получават у дома. Семейството е това, което гради вкусовите предпочитания и навици на децата. Родителите са тези, които задават модели. Децата няма да ядат това, което им обясняваме, че е полезно, ако не ни виждат ние да се храним по този начин. Затова формирането на добри хранителни навици у децата започва от родителите. Здравословната храна може да е вусна. Каква картина ще нарисуваме за децата си и колко пъстра или подробна ще бъде тя, зависи от нас самите. Но със сигурност тя ще зарадва децата и ще им помогне да погледнат на храната и храненето по друг начин. И да не забравяме, че каквото и да говорим и разказваме на децата си, ако не подкрепяме думите си с поведение, те просто ще се разпилеят във въздуха. Разнообразното и пълноценно хранене, движението, времето сред природата, времето с приятели, а не пред екраните са основите на един физически и емоционално здрав организъм. Нека всеки родител  помогне на своето дете да изгради стабилни основи. Вие сте на ход да създадете своя собствена рецепта за деца с отношение към храната.( „Моят свят“, „Даровете на природата“)

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?