46

Истински бум! Италия ни взима студентите, прави ги успешни бизнесмени

Италия се оказа новият бум като дестинация за завършване на висше образование сред българските студенти. Интересът към съседката ни е огромен, като голяма част се дължи на достъпните такси и предлагане на търсени програми на английски език. 

„През последните година-две Италия страшно много се отвори за студентите с програми на английски език. Докато преди повече наблягаха на програми с изкуство и архитектура, то в момента студентите имат шанс да са част от програми, които са търсени навсякъде в Западна Европа. Предимство е и, че таксите са по-ниски. На много от местата са обвързани с доходите на семейството, което означава, че българските студенти заплащат минимални такси за обучение“, обясни пред „Марица“ Момчил Кръстев, който е маркетинг мениджър на образователния консултант „Интеграл“. 



В интересa към Италия се убеди и репортер на „Марица“, който присъства на изложението “Световно образование“ в  хотел "Double Tree By Hilton". Традиционно то се организира от “Интеграл” през октомври, точно преди разгара на кандидатстването зад граница.

На място 13 чуждестранни университета предлагат оферти за обучение  в чужбина. Обособени са специално зони за образование в Нидерландия и Италия.  Представители на редица чуждестранни университети обясняват на родителите и бъдещите студенти от първа ръка възможностите и условията за обучение в конкретните учебни заведения. 







„Чрез подобни форуми посетителите имат шанса да получат информация и отговори на всичките си въпроси лично от представителите на университетите, а не да четат по форуми, да научават през посредници и т.н. Могат да получат цялата нужна информация за целия процес по кандидатстване, изисквания за прием, възможности за стипендии и друго финансиране. Така лесно децата и родителите могат да се ориентират в това, което ги интересува. Също предлагаме специализирани презентации, които са специално за родители, има и по дестинации. По този начин посетителите също могат да изберат това, което им е интересно, да научат повече, след това да говорят с презентаторите и да зададат въпросите си“, обясни Кръстев.



Сред топ дестинациите за българските студенти се очертават също Великобритания и Нидерландия. „В Нидерландия обаче, заради големия наплив, започна да има проблем с настаняването. Просто не достигат места. Толкова е голям напливът от чуждестранни студенти“, подчерта Момчил Кръстев. 

На форума са представени няколко частни училища, езикови центрове за езикови ваканции, както и пансионни училища за елитно средно образование.  

„Предимствата на обучението в университетите в чужбина са много. Страхотна база, в която се обучават и живеят, страшно много партньорски взаимодействия с компании в Западна Европа, които позволяват на студентите да натрупат работен опит и реално да видят как се случват нещата в компаниите още преди да са завършили обучението си. Има страшно много стажове по специалността, много практическа дейност. Голямата част от университетите са практически насочени, но има и такива, които са чисто академични. Преобладават обаче тези с практическа насоченост, което е много важно за последващата реализация“, обясни Кръстев. 

По този начин чуждестранните университети бълват готови кадри. „Много от компаниите, които са в партньорски отношения с университети, директно си набират работна ръка. Избират студентите, които си харесат най-много и директно започват работа“, посочи Момчил Кръстев. Той добави, че една част от студентите не се завръщат в България след края на обучението, а продължават живота си там. Но по-голямата част се прибират и избират да се реализират тук и то  на доста по-високи позиции, тъй като стартът, който имат в сравнение с техните връстници и практическият опит са доста по-големи. Кръстев даде пример с нидерландски университет, който си партнира с „Tesla”.  “Може да отидеш да рабoтиш в „Тесла“, след като завършиш се връщаш с диплома и някакъв опит в тази компания. Съвсем различно е в сравнение с  някаква лятна работа, която захващат студентите през лятото“, добави Кръстев. 



На въпрос какво кара родните студенти и родителите им да се насочват към университети в чужбина, той отговори, че всеки има индивидуална преценка. „Със сигурност има хора, които смятат, че престижът и качеството на образование са водещи. Ние сме дали възможност на всеки да прецени за себе си – да види и плюсовете, и минусите“, коментира Кръстев. 

Той подчерта, че родителите активно участват в този процес и посочи, че процесът по кандидатстване в чужбина съвсем не е нещо, което студентите следва да правят самостоятелно. 

Кръстев е на мнение, че вече разстоянието не е смущаващо за родителите. „Вече има всякакви начини за комуникация, полетът е дълъг час-два. Така че го няма онова притеснение, могат да се чуват и виждат ежедневно. Дори има деца, които казват, че доста по-близо се чувстват докато са по-далеч, тъй като има някакво разстояние, което им позволява да запазят самостоятелност“, посочи Момчил Кръстев. 

Сред топ желанията на студентите за университетите в чужбина са програмите по бизнес,  мениджмънт, компютърни науки, психология и други. 

В началото на новата академична година се отчитат с 6% повече записани студенти в университети в чужбина спрямо предходната, сочат данните на “Интеграл”. Сред заминаващите най-много са от София – 57%, следвана от Бургас – 10%, Варна – 10%.

Пловдив е на трето място с около 9 на сто от заминаващите, като данните от офис Пловдив включват също градовете Стара Загора, Хасково и Пазарджик.

През изминалия сезон се отчита плавно нарастване на интереса към ранно ориентиране на родителите в кои държави децата да продължат своето образование. Увеличават се родителите, които започват проучванията си още от началното училище. Променя се и възрастовият профил на заминаващите в чужбина ученици, като началната възраст спада. Най-многобройната група заминаващи да учат средно образование в чужбина вече е 13-14 г. – 47% (т.е. още след 7. клас), като след нея се нареждат 14-15 г. – 30%, и 16-17 г. – 23 %. 

Форумът продължава до 17 часа днес. Още със старта му тази сутрин родители и деца изпълниха залата на първия етаж на хотел "Double Tree By Hilton", където той се провежда. 

снимки от Валентина Биларева

Оцени новината

Оцени новината
4/5 от 8 оценки
4/5 от 8 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
1 коментар
Бунга-бунга

Бунга-бунга

08.10.2023 | 16:27

да, един мармот завива шоколад!

Отговори
3 1

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?