Готвят спешно учителите да преподават онлайн

Препоръчаха им 3 инструмента за дистанционно обучение, ако коронавирусът затвори училищата за дълго

Центърът за творческо обучение започва безплатни обучения на преподаватели  как да ползват облачните технологии за дистанционно преподаване – ако се наложи продължително затваряне на училища заради коронавируса. Засега решението на областния координационен щаб е занятия да не се провеждат и през следващите 2 седмици, считано от 16 март. Очаква се и решение на МОН за цялата страна.

Вече са насрочени два безплатни уебинара с неограничен брой участници – на 18 и на 20 март, обяви управителят на центъра Александър Ангелов.

Първият е предназначен за директори – как да настроят облачна платформа и да направят профили на учителите.

На 20 март е за учители и ще се води от преподаватели от Пловдив, които вече са натрупали голям опит с облачните технологии. Фокусът ще е  как да се води учебен процес онлайн.

Нашите усилия са да подкрепим добрите примери, да дадем по-широка гласност и подкрепа на директори, които не са от „облачни” училища, обясни Александър Ангелов.

Към момента в Пловдив облачните технологии се използват в 52 общински учебни заведения, има над 800 обучени учители и служители, 104 подготвени администратори и 187 сертифицирани преподаватели.  В 7 паралелки в 6 училища се работи по системата 1:1 – всеки ученик и учителите по различните предмети имат персонални устройства хромбук и акаунти за достъп до виртуална класна стая. Там се създава и качва подходящото съдържание, учениците работят в защитена среда, включително от дома, и в групов чат.

Към момента около 20% от общо 5000 преподаватели в Пловдив са минали някакъв вид обучение за работа с облачни технологии, каза зам.-кметът по образованието Стефан Стоянов. По-опитните са се сдружили в Гугъл едикейшън груп, на която общината поддържа страница в интернет. Там в момента интензивно се качват насоки за начинаещи и напреднали, видеа  и електронни ресурси за дистанционно обучение.

Стоянов уточни, че в резултат на общинската програма от 2016 г. всички учебни заведения в града вече са внедрили платформа за работа с облачни технтологии – 50 училища на Гугъл, а 2 – на Майкрософт. Те обаче трябва да бъдат наситени и със създадено от учителите електронно скъдържание или с вече готови ресурси.

Всеки учител с елементарни технически познания може много бързо да се научи на това, категоричен е Стефан Стоянов. Именно затова е интензивното споделяне в общността в момента.

Зам.-кметът по образованието не отрече, че не всички училища ще могат реално да приложат дистанционна форма. Не всички ученици имат и устройство с интернет у дома, за да осъществят връзката. Много сложно би сработило дистанционно преподаване в начален курс, но в прогимназия и гимназия лесно може да се премине към него, смята Стоянов. „Няма да е като нормални занятия и няма да е за абсолютно всички, но е повече от нищо. И повече от другите градове, които нямат нашата готовност с внедряването на облачните технологии”, обобщи Стоянов.

 

Пакет с насоки за училищата

Експерти по внедряването на облачните технологии в клас са изработили пакет с препоръки, който предстои да бъде разпратен до училищата. Отне две денонощия непрекъсната работа след срещата ни с министър Красимир Вълчев, обясни управителят на Центъра за творческо обучение Александър Ангелов. Той също бе сред участниците в консултациите при министръа, чиято цел бе да се направи анализ на готовността за дистанционно обучение у нас – ако разпространението на коронавируса наложи принудително затваряне на училища за дълъг период от време. 

Насоките за учителите са основно кои платформи и инструменти да ползват, за да е възможна връзка с учениците извън класната стая, и тази връзка да е защитена. Инструкциите са предоставени на МОН и предстои да бъдат разпратени до всички училища. 

На преподавателите се препоръчват основно три сигурни канала. Единият е Гугъл класруум. „Може  да се ползва, дори училището да не е внедрило облачни технологии. В този случай, ако няма персонални акаунти,  ще могат да се ползват профилите в Гугъл на всички, които имат смартфони”, обясни Ангелов.

Друга възможност е пространството на Гугъл за онлайн срещи, което позволява едновременно онлайн в реално време да са 250 човека. Така един учител може да води едновременно час дори с няколко паралелки, на които преподава, посочи Ангелов.

Трета опция е порталът  Khan academy за безплатни  видео уроци. Той има договор с Гугъл, което позволява директно качване на електронни ресурси оттам в Гугъл класруум.

В извънредната ситуация Центърът за творческо обучение прави корекция и на услуга, която е платена  – за първоначална настройка на облачна платформа в Гугъл. Редовната такса за това е 800 лева и се плащаше еднократно от училището. Сега се сваля на 600 лева за всички заявки, постъпили до 30 април.

 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?