"Гладно поле" става Силициева долина. Ама друг път

За инфраструктурата в района са осигурени 9 млн. лева, но общината все така не може да се разбере с военните за терените

Пустите земи на кв. „Гладно поле” могат да се преобразят в ... Силициева долина. Тези големи очаквания за зоната бяха заложени преди 5 години, когато се пишеше ИПГВР (Интегрираният план за градско развитие и възстановяване). Документът, за който бяха платени над 1 млн. лева, трябваше да разпише визията за развитието на Пловдив в следващите 20 години. Според условията, поставени от Европа, само включените в него зони за въздействие могат да получат финансиране по програмата "Региони в растеж".

Така извън борда останаха районът на "Отдих и култура" със стадион "Пловдив", новите градски квартали, в които е бъдещето за разрастване на града и тепетата. Така акцентът падна върху въпросното Гладно поле, което щеше да става втори градски център, кварталът между река Марица" и бул. "Княгиня Мария Луиза" и районът около Централна гара. Докато експертите разписваха ИПГВР-то обаче, държавата отдаде гарата на концесия и така инвестициите там могат да са единствено в площадчето между сградата и бул. "Христо Ботев". 

И докато парите за квартала до Марица са тук и строителите вече са на терен, по отношение на "Гладно поле" цари тишина като онази в отсрещния гробищен парк. 

Градостроителите виждат в "Гладно поле" бъдещ високотехнологичен център, т.е. среда, подходяща за „икономика на знанието”. Проблемът обаче е, че голяма част от парцелите в територията все още са на Министерството на отбраната и процедурите по актуването им като общински все така не вървят. През годините често имаше съобщения как работата е опечена, но в крайна сметка сделките с военните удариха на камък. Така че на първо място трябва да се уреди въпросът със собствеността, преди да се случи нещо на въпросното "Гладно поле". Не е осигурена и необходимата планова основа, която да привлече частните инвеститори, така необходими за реализирането на работеща икономическа концепция за района. Предизвикателството е голямо, но добрата новина е, че вече се правят началните стъпки.

Първата лястовица е Sibiz 

Американската компания за микропроцесори избра именно „Гладно поле” за строителството на своята офисна сграда. 30-метровия билдинг ще глътне близо 15 милиона лева и се очаква да бъде завършен до края на годината. Тази инвестиция може да бъде само началото за развитието на бъдещия вторичен градски център. Според плановете на градската управа неговите функции няма да се изчерпват само с понятието „бизнес парк”.

В „Гладно поле” трябва да се развият административни сгради, площадни пространства, много зеленина и места за култура. Според предварителните планове до 2020 г. тук се очаква да бъдат налети 9 милиона лева по програма „Региони в растеж”. Със сумата ще започне изграждането на първичната инфраструктура - окабеляване, подземна инфраструктура и други комуникационни структури. „Гладно поле” не остава само като хубава идея от ИПГВР, твърди авторът на плана арх. Белин Моллов. То ще се развие като многофункционална зона. В плана е заложено да се обновят улиците „Богомил”, „Лев Толстой” и „Радко Димитриев”. Да се изгради нова детска градина на ул. „Богомил” и социални жилища. Затова именно тук се очаква значителен инвеститорски интерес от частния сектор.

„Тук е важно да направя едно разграничение и уточнение. Община Пловдив обаче ще получи финансова подкрепа от ОПРР за икономическата зона „Гладно поле” тогава, когато предвидените публични инвестиции са в „синергия” с привлечен частен интерес, с други думи - тогава, когато осигурените публични инвестиции имат аналог от страна на частни проекти”, допълва арх. Моллов.

  Място за колаборация на университетите

„Гладно поле” има още една перспектива за развитие. Община Пловдив и част от университетите в града вече подписаха споразумение за сътрудничество. Целта на обединението е да се кандидатства по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж”. Чрез програмата могат да се привлекат около 70 милиона лева за създаването на Център за върхови постижения в областта на биотехнологиите -още една възможност за промяна на облика на Пловдив. И това вероятно ще стане, но друг път и в друг един мандат.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?