Фермер - още в детската градина

Хлапета берат чушки, моркови и зеле, затварят буркани с туршия

Деца на бригада не е само спомен от соца, когато в първите две седмици от всяка учебна година ученици нагазваха в лехите и в лозовите масиви, за да помогнат за събирането на продукцията. Днес хлапета берат ягоди, моркови и дюли, при това още преди да са тръгнали на училище. И не за да покрият нормата, а за да учат чрез лично преживяване сред природата къде живее морковът и да се убедят колко труд се полага от семенцето до буркана със зимнината.

Всяка година детски Монтесори център „Вълшебство” посвещава своите възпитаници във фермерството. Хлапетата вадят моркови, берат ягоди, чушки, дюли и похапват сладко от продукцията.

”Наша цел е да им подарим незабравими уроци по градинарство и креативен подход към живота, както и да им дадем възможност да развият пълноценно сетивата и интелекта си чрез богатството на личното преживяване сред природата”, споделя директорката на Монтесори център „Вълшебство” Виолета Жекова. През всяка учебна година екипът прави три импровизирани селскостопански бригади за малчуганите, които гостуват на стопани от село Царацово. Там вече ги познават и ги чакат с нетърпение, а масивите се превръщат и в зони за алтернативно образование на най-малките. Посещенията са през пролетта, лятото и есента - в различни етапи от земеделския цикъл.

На място истинските фермери разказват и показват на малчуганите, които пък с плам се включват в различни дейности.

В началото имаше деца, които не знаеха какво е зеленото на моркова и не го бяха виждали другаде освен в магазина, спомня си с усмивка Виолета Жекова. По време на посещенията в Царацово те видели къде е домът на оранжевия зеленчук. Градските деца още повече се впечатлили, когато пред очите им трактор разорал и извадил на повърхността зарзавата. Да бръкнат в пръстта, да извадят, да помогнат, се оказало огромно приключение.

И с това не приключило всичко - след нивите децата се озовали в двора на учителката си, която е от същото село. Виолета Жекова им показала кокошки, петли и фазани. Хлапетата обрали и дюлята.

„Ние вярваме, че това е вдъхновяващ образователен инструмент за „учене чрез преживяване” и придобиване на трайни умения за здравословен начин на живот и позитивно общуване с природата и околния свят”, казва Жекова. Освен че възприемат всичко лично със сетивата си, децата се приучават да ценят труда в селското стопанство, а и да бъдат отговорни потребители.

Едно от правилата в Монтесори центъра е малчуганите сами да си сервират и вдигат, като си взимат само толкова храна, колкото могат да изядат. А тези дни си напълнили и самички туршия в буркани със събраните от Царацово моркови, зеле и чушки. Добре че са децата, да ни направят зимнината, шегуват се родителите и подпитват: „А кога ще се вари сладкото от дюли?”.

„Детските усмивки и трепети са доказателство, че сме на прав път, казва Виолета Жекова. Всички знаем колко важна е връзката ни с живата природа. Докосвайки се до нея, ние се зареждаме с положителна енергия, с нови сили и ентусиазъм, приемаме предизвикателствата, които срещаме по пътя си, с по-голяма лекота и ги преодоляваме по-лесно”.

Виолета Жекова завършва своето образование за Монтесори учител 3-6 г. в Мюнхен, Германия към Association Montessori Internationale (AMI), основана от Мария Монтесори. Според  Жекова истински Монтесори учител може да се нарече този, който изучава в дълбочина метода, а това е възможно в малкото обучителни центрове по света. Сертифицираните учители в Монтесори, наречени също "директори", преминават през строга програма за обучение и се наблюдават от опитни учители от Монтесори, за да се уверят, че са готови да водят класна стая в Монтесори училище.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?