Десетокласник представя в Полша нова версия на игра на половин век

Десетокласник от Математическата гимназия създаде нова модерна версия на играта, която през 70-те са играли в Кеймбридж и Оксфорд. Направи връзка с още една игра, а също и с алгебрата. С разработката си „Комбинаторна игра с домина върху правоъгълна дъска” Димитър Чакъров ще представи България на научното ЕXPO 2018.

Докато тийнейджърът довършва учебната година и стяга куфарите за форума в Полша през юли, той бе избран и за един от седемте носители на приза „Book Award 2018” за България. Наградата е учредена и се връчва от обществото на българите, завършили Харвард. Дава се на ученици с обещаващо бъдеще, които вече имат и своите постижения.

„Да спечелиш наградата на обществото на Харвард клуб-България, не е билет за престижния университет - прави веднага уговорка Димитър Чакъров от паралелка със засилено изучаване на математика и английски език в МГ. Този приз означава само: „Ние смятаме, че може да се справиш, ако кандидатстваш.

И те окуражаваме. И смятаме, че би бил добър в тази област”. Оттам нататък всеки трябва да извърви пътя си сам, подчертава момчето.

Димитър стигнал до престижната, но изцяло морална награда, по рутинния път. Всяка година Харвард клуб-България прави запитване до различни образователни организации, които номинират лауреати на приза. Десетокласникът от Математическата гимназия бил предложен от Ученическия институт по информатика и математика.

Пак по стандартната процедура минал онлайн интервю, в което го питали за него самия, за постиженията му, плановете, хобитата и интересите. Събеседването с Димитър водила Мария Попковачева, която е завършила Харвард и в момента живее и прави кариера в Канада.

И пред нея, и пред всеки друг, тийнейджърът твърди, че постиженията му не са чак толкова високи. В Математическата е от петокласник, на следващата година спечелил злато на националната олимпиада по математика, в 7. клас станал втори на пролетния турнир по математика, а като осмокласник заел същата позиция на есенния турнир.

Всяка година Ученическият институт по математика и информатика организира летни школи  и провокира учениците да работят по различни теми заедно с ментор. На един такъв лагер Димитър  си избрал да доразвие играта, която е била популярна в Кеймбридж и Оксфорд преди половин век.

Тя изглежда съвсем просто - нужни са двама души и дъска с черни и бели квадрати. Местят се пулове, докато съперникът вече няма ход. Димитър обаче не спира със забавлението, а създава теория за играта, свързва я с още една, с математиката и кове стратегии и алгоритми за победа.

Така математиката става игра и играта - математика. А момчето печели второ място на международна конференция за млади учени в Сърбия.

С всяка игра е така, вдига рамене Димитър. И цитира големия математик на ХХ век Джон Наш: „Единственото нещо в математиката е да играя игри и да откривам неща, които през цялото време са били пред мен”. За да стигнеш  до откритие, не е нужно непременно да си гений, това е по-скоро въпрос на инат да продължиш, добавя към максимата десетокласникът от МГ.

Самият той смята да продължи с математиката. Засега намеренията му са да кандидатства в чужбина. За да видя свят и как общността на учените комуникира извън България, обяснява Димитър.

На 17 години тийнейджърът прекарва пред компютъра не повече от час и половина на ден. Обича да чете и в момента на бюрото му е „Фермата на животните” от Джордж Оруел. Когато става въпрос за музика, изборът му варира от парчета по на 30-40 години до излезлите вчера. По малко йога и колоездене му помагат да поддържа форма.

Кредото му е да се приема какъвто е. В Пловдив вижда град, който е приятен за живеене. И обобщава: „Давам си всичко, от което имам нужда. Ако за нещо не ми е достигнало време, значи е било безсмислено.

Държа на себе си, но още се търся и се откривам”. Майката на Димитър, която е инженер-технолог в козметиката, и баща му, който се занимава с издателска дейност, го подкрепят и дават първия тласък за това. После  го оставят да избира сам.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?