Ден на кариерата в ТУ: Студентите готови да учат още, бизнесът вече не ги третира само като служители
Между 60 и 70 на сто екипите на компаниите са от възпитаници на Техническия университет
- 14:30, 23.10.2024
- 15:22, 23.10.2024
- 3619
- 0
Между 60 и 70 на сто от служителите на български и международни компании са завършили Техническия университет. Това съобщи зам.-ректорът на ТУ-София проф. Лидия Гълъбова на откриването на Ден на кариерата в пловдивския филиал. Осемнадесетото издание на форума събра близо 50 компании, които предложиха работни позиции и възможности за стаж.
„Изложението показва сътрудничеството между университета и индустрията и е доказателство за качеството на подготовката.
През интереса на фирмите оценяваме, че нашите студенти са желани и търсени кадри на пазара на труда -
каза проф. Гълъбова. – Нашата грижа за студентите е не само в теоретичната им подготовка, а и за реализацията им“. Техническият университет традиционно привлича на форума и ученици от професионални гимназии. „Средното образование, университетите, бизнесът като поле за практическа реализация – всички ние сме една система, макар да имаме различни роли. Помагаме на индустрията да реши проблема с човешкия капитал. Малцина оценяват колко време и целенасочена работа коства изграждането на умения“, добави зам.-ректорът.
Директорът на пловдивския филиал доц. Никола Шакев подчерта, че с участниците във форума университетът си сътрудничи целогодишно – в стажантски програми, при подготовка на дипломи работи и за студентски практики.
А зам.-председателят на Студентския съвет Тодор Демирев пожела на колегите си да направят връзка с водещи компании и да открият своя път напред.
Второкурсничката от специалност „Компютърни системи и технологии“ Инна Хъшова тръгна да го търси с тефтер и химикал, записвайки си прилежно коя фирма какво предлага и изисква. Първо иска са намери добра възможност за стаж, а после и подходяща джуниър позиция за работа. Оглежда се за софтуерна компания, защото интересите й са в областта на програмирането още от ученическите години в Математическата гимназия. Амбицията й е да се развива в областта на изкуствения интелект и иновативните технологии. И е готова да предложи заедно със знанията си и лични качества – дисциплина и креативност.
Класната на 12. Д от Гимназията по битова техника Донка Геровска доведе своите момчета - да се ориентират, да поговорят с хора от бизнеса, да видят как е в реална среда и дали се различава от тяхната представа. Време им е да взимат решения. Половината учат „Компютърна техника и технологии“, другите „Оптически комуникационни системи“. Валери Гюлев от компютърната специалност доста се застоя на щанда на „Арексим“. Макар производството на части за автомобили да е по-встрани от избраната посока, има понятие – помагал е в бизнес на познати.
За Валери е много важно в бъдещата си работна среда да има първо спокойствие. Където е бил досега, все е стресово. Заплащането поставя на второ място. Иска да се развива, готов е да учи.
Съученикът му Димитър Чакъров още не е решил дали да следва или да работи след дипломирането си. Дава си сметка, че и в двата случая ще трябва да прояви отговорност и да спазва правила. И че класната вече няма да е наблизо, за да дава рамо при всеки проблем.
Дисциплината и подготовката на младите хора всъщност не е чак такъв проблем, показва личният опит на Николай Стоев, мениджър на сервиза на Volvo в Пловдив. Тази мантра се повтаря често от бизнеса, щом стане дума за трудностите при намиране на кадри. Той обаче е създал екип от отговорни хора. Дори и да дойде някой, който не е свикнал на дисциплина, бързо влиза в крак с фирмените правила, казва Стойнов.
В момента търси персонал за нов сервиз в София, който ще се открие през декември – техници отговорници за сервизно обслужване и специалисти по резервни части. Компанията не държи на опит, защото подготвени механици трудно се намират на пазара на труда. Фирмата си ги обучава, ако имат нужните базови познания. И се фокусира най-вече в търсене на хора, на които камионите са им страст. Това дава резултати и голяма част от стажантите остават на работа – тази година и тримата.
В „Айгер“ също са осъзнали, че работата не е само вършене на определен обем от задачи в даден срок. Машиностроителната компания предлага на промишлеността бутикови инженерни решения, затова също не търси съвършено готови кадри, а има корпоративна академия, в която си ги обучава според своите специфики. В момента има свободни места в за инженери, но дори и да няма вакантна позиция, не изпуска добър кандидат с такъв ценз. Търси също хора за производството, монтажници, оператори на машини с цифрово-програмно управление. И предизвика посетителите на щанда си с логически игри – например да измислят начин да разделят две дъсчици, оплетени с въженца.
Такива предизвикателства са обичайни и в реалната работна среда. Първоначално изненадват и събуждат плах опит за справяне, а после всички ги очакват с нетърпение, разказа Кристина Бойчева от отдела „Човешки ресурси“. Тъкмо тя измисля как служителите да станат по-щастливи – с тиймбилдинги във формат семеен пикник на поляна, сумо, караоке, игри с елемент на ориентиране в градска среда или детско парти за 1 юни. Ние не наричаме нашите хора служители, защото те не са просто изпълнители. Наричаме ги екип“, каза Бойчева.