49

Да станеш княз Борис и Клеопатра в часа по история

Ивелина Гачева от школото в Строево преподава чрез ролеви игри интердисциплинарни уроци

Духът на различни епохи и традициите на всички континенти се срещат в едно училище в пловдивско селце. Не е центърът на света и има само 94 ученици. Но китното дворче на школото в Строево е прекосявала самата Клеопатра. Мариачи са подрънквали китари за танц на хавайки. А княз Борис I и царица Мария Българска са убеждавали за християнството. Всичко това - в часовете на младата  учителка Ивелина Гачева.

Тя преподава български език, история и цивилизации, география и икономика. И смело ги съчетава в интердисциплинарни уроци, в които децата да учат чрез преживяване. Експериментира с проектно базирано обучение. А наскоро стана и национален победител в категорията SUPER STEM EUROPE в конкуренцията на 122-ма преподаватели от цялата страна в VI национален конкурс за STEM науки в България, организиран от EduTechFlag в партньорство с научния център „Карнеги“, Пенсилвания.

Преди дни Ивелина Гачева стана носител и на специалната награда на председателя на Съюза на българските учители в XXVI национален конкурс "Учител на годината" за 2023 г. за хуманитарни науки.

Прилагайки най-модерните подходи в образованието, тя остава вярна и на друга своя цел.

Да науча децата в нашето училище, които са от различни етноси, на толерантност. Искам да им покажа, че независимо от това какъв е и къде е роден човек, от него зависи какво ще постигне в живота,

казва тя.

Определя себе си като иновативен, креативен и търсещ преподавател. Признава, че се стреми да е учител - вдъхновител. И често с  разчупения си подход

увлича не само децата, а и колегите.

Ролевите игри са сред най-предпочитаните педагогически подходи за младата учителка. Урокът за навлизането на християнството по нашите земи например в нейния час не минава над разтворения учебник. Децата обличат костюми на княз Борис I Михаил и царица Мария Българска. Ивелина Гачева лично е правила скиптъра от картон и е нашивала маниста по одеждите върху коледна панделка. Майка й помага на шевната машина в подготовката на реквизит за часовете.

А отвъд това педагогическата работа продължава с решаване на казуси - децата например преценяват къде ще е най-добре да се приеме християнството - в Рим или Константинопол.

 Вадят мобилните си телефони и ги използват по полезния начин  

- чрез приложението Snapchat учениците търсят думата Crown - корона. Така учителката прави и междупредметна връзка с английския език и информационните технологии.

Децата сe снимат с корони и всички са в ролята на царе и царици. А накрая събират кадрите на табло в класната стая.

Друг път Ивелина Гачева трябва да преподава темата „Всекидневният живот в Древен Египет и Месопотамия“ - да разкаже какви са били домовете, какво са отглеждали хората, как са изглеждали, какви са били техните празници и обичаи.  И пак девойките стават Клеопатра. А момчетата бинтоват тела като египетски мумии.

Урокът за Северна Америка с шестокласниците пък е повод момичетата да се накипрят като хавайки, а момчетата  като мариачи. Всеки носи от къщи каквото има. И от година на година гардеробът за часовете по история, география и литература става все по-богат.

Учителката споделя, че често намира в интернет добри практики, които стават основа за нейните лични педагогически хрумки. Тъкмо така преди урока за Северна Америка направила друг - за Южна Америка. Разделила учениците на три отбора. Едната група влязла в ролята на туроператор. Другата се ангажирала с рекламните материали. В продължение на месец децата ги майсторили за две възможни дестинации - Бразилия и Аржентина. На третата група се паднало най-сладкото - като клиент да избере  по-атрактивната.

Този проект донесъл на учителката трето място в национална надпревара за уроци по география.  А вчера дойде още една добра вест - второ място в конкурс за интердисциплинарна практика "Географията и другите науки в един урок" в Националните географски конкурси, организирани от Географ.бг по повод VIII Географски фестивал в  София - 2023г.

Ивелина Гачева вече е осъществила и азиатско приключение с децата.

А кредото й е:

  „Върхът не е граница, след него идва друг връх“.

"Обичам да работя с деца. Искам да бъда ценна за обществото и подрастващото поколение, да ги науча да имат критично мислене и един ден да станат здравомислещи хора. Ако успея да запаля дори едно дете в това, ще се смятам за успяла, казва учителката. С петокласниците си говори и за стопанството, и за икономиката, а за държавната уредба.

Това са неща, които трябва да знаят като граждани. За да бъдат мислещи хора, а не лесен електорат,

уточнява Ивелина Гачева.

Детската й мечта всъщност била да стане певица. Учила народно пеене в пловдивското СУ „Любен Каравелов“. Учителката й по история там обаче я вдъхновила да поеме в друга посока. Записала се да следва български език и история, за да има повече възможности. След бакалавърската степен последвала магистратура „История и цивилизации на Стария и Новия свят“. И получих професия историк, тегли чертата учителката. Първо преподавала като неспециалист, а после - за да си защити мястото, изкарала и втора магистратура по география във Великотърновския университет.

Вече 7 години преподава в ОУ „Христо Смирненски“ в Строево. Доста училища обиколила за работа, докато я вземат там. Навсякъде търсели преподаватели с опит. Младостта й обаче се оказала голям коз, когато влязла в класната стая. Близо съм до децата, имат ми доверие и споделят, казва учителката. На 24 години първо поела най-големите в училището - последния випуск осмокласници, преди основното образование да слезе с едно стъпало до края на седми клас. Понеже хорариумът от часове не стигал за пълен щат, се наложило да преподава едновременно в Строево и Царацово, като пътува постоянно между двете. А всъщност е от Калековец.

На село ми е добре,

казва Ивелина Гачева. Била за кратко учител по заместване в Пловдив. И видяла колко са различни децата в големия град и малкото селище. На село не са така преситени, по-послушни са, по-благодарни. Сегашните петокласници, на които е класен ръководител, са само 12. Маломерната паралелка обаче позволява да обърне повече внимание на всекиго от учениците.

По-спокойна е и средата. А учителите с общи усилия я правят все по приятна. Ивелина Гачева лично е боядисвала къщичката за книги в двора. А в спортна инициатива в рамките на програмата „Бъди активен“ екипът организирал зумба парти за учениците.

Едни от най-вълнуващите моменти за децата са тези, които преподавателите

свързват с историята и традициите.

Първият открит урок, който направила Ивелина Гачева, бил за Ботевото стихотворение „Хайдути“. Тогава поканила и бабите на децата да влязат в класната стая. Сега е разширила онова занимание до два учебни часа и в него вече звучи народната песен „Излел е Делю хайдутин“ - както се носи с гласа на Валя Балканска из Космоса и както я свири на гайдата си петокласникът Петър в началото на урока. А до края му децата изчисляват колко години кръжи край Земята совалката „Вояджър“, накрая правят и Алея на славата с  образи на хайдути, залепени върху хартиени  ролки.

През 2018 г. ОУ “Христо Смирненски“ в Строево спечелило комплексна награда в Националния конкурс „Вазовата България“, организиран от къща-музей „Иван Вазов“ в Сопот. Под ръководството на Ивелина Гачева децата участвали във всички категории в надпреварата.

Целият екип се докарал с народни носии за възстановка как Левски и дядо Иван Арабаджията пристигат в село Строево и правят революционен комитет.  Друг път за патронния празник Ивелина Гачева поканила комитет „Традиция“ от Трявна. Оттам донесли костюми от различни епохи. Върху масички на игрището подредили автентични пушки и пищови от старо време. Децата пробвали да смелят с хромел житото на брашно, пекли питки като в миналото, стреляли с лък.

Понякога Ивелина Гачева си казва: „Какво още? И накъде повече?“. Но пак я подпалва нова идея. Нямам амбиции да съм директор, харесва ми работата с децата, признава тя. А сред миговете на най-голямо удовлетворение са тези, в които Мария, Дияна и Салма споделили, че искат да учат и да станат учителки - като нея.

Снимки: Наташа Манева и личен архив

Цялото издание "Марица Образование" ще откриете ТУК

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
въпросче

въпросче

21.05.2023 | 12:38

Никъде и сянка от трибагреника , но 50-те щата на много видно място.....НАРОДЕеее ????

Отговори
1 0

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?