„Билет срещу книга“ върна „Обичайните заподозрени“ при Ян Бибиян СНИМКИ

„Огънят гори, луната мига и засега това ни стига…“, екна от сцената в двора на пловдивското СУ „Христо Г. Данов“. А стотици ученици и родители разтърсиха „чорлави глави“ в танца, който знае всеки фен на парчето „По-полека“ на Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“. Те пяха и си припомниха как като деца са чели „Ян Бибиян“ на концерт „Билет срещу книга. Той е едно от събитията, съпътстващи Инициативата за насърчаване на детското четене „Разказвачът на приказки представя…“, в която български детски писатели гостуват в детски градини и училища.

Осмокласничката Ваня Попова от СУ „Паисий Хилендарски“ дойде с дядо си. Иван Попов, на когото е кръстена, е гимназиален учител по технически предмет и държи у дома да се чете. Както всеки в публиката на концерта, Ваня получи срещу билета си книга. Избра си тийнейджърската „Индор и братството на почти пълната луна“. Докато  се чуди що за автор е Б. Н. Добрев, от сцената  Стефан Вълдобрев и неговата банда предизвикаха да попеят само татковците. А после – само 6. Б.

Целият 9. А клас от специалност „Техник на селскостопанска техника“ в професионалната гимназия в Садово пристигна с влака за концерта. Слушат тези парчета в Ютуб, сега ще видят музикантите на живо, а дано и да прочетат после нещо, каза учителката им по земеделска техника Соня Ганева. А господинът по биология и химия Георги Кавалов не откри до вратата на входа четива за своята възраст, макари още младежка, и си остана под мишница с учебника.

„Холивуд, Холивуд!“, напяваше от сцената Стефан Вълдобрев и агитките от различните училища ставаха все по-неудържими. Има ли сред тях някой, който първо да е прочел книга, а после да е гледал филма по нея, поинтересува се певецът. И горещо препоръча на децата и тийнейджърите да правят нещата в този ред. „Когато сам си фантазираш, отиваш в свой свят. Иначе попадаш в нечий чужд“, обясни актьорът. После си спомни как „се упражнявал“ в това по страниците на Майн Рид. И даде думата на Веселин Веселинов-Еко, като най-интелигентен в групата, понеже е с очила, да разкаже какво е чел като дете. Оказа се, че приказките му били някак кратки, но обичал „Ян Бибиян“ и „Карлсон, който живее на покрива“. Сети се даже за Гудо и Агудо, героите на Ангел Каралийчев от „Тошко Африкански“.

Аха да блесне пред всички, и Иван Лечев му отне славата, като изрецитира на един дъх фрагмент от романа на Елин Пелин „Ян Бибиян“. Че и от „Алиса в страната на чудесата“ на Луис Карол.

Мирослав Иванов се сети за „Ние, врабчетата“ на Йордан Радичков. А Стунджи – за „Седморката на Блейк“. Когато бе разконспириран, че се шегува и това е филм, а не книга, препоръча на публиката си „Малкият принц“ от Екзюпери. После топката пак се върна у Иван Лечев. Той си призна, че след детската книга на съпругата си Жени - за Тит и Ярмина, най много обича Мечо Пух. И като го питат как е, отвръща „Не много как“.

С шлагера „Къде са ми детските книжки“ от култовия детски филм „Войната на таралежите“ Стефан Вълдобрев и „Обичайните заподозрени“ благодариха на всички майки и татковци, които водят децата на събития, свързани с книгите.

„Любовта – това е сладък плод от рая“, научиха още учениците на концерта „Билет срещу книга“. И още: „Един живот не е живян, ако не си треперил за някого. Ако сърцето не е било фойерверк“.

Останалото  ги чака в книгите.

А концертът ще се прави всяка година в различно училище, като с приходите ще бъдат подпомагани училищни библиотеки.

Снимки: Наташа Манева

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?