Баба Иванка: Всички проговорихме на руски, когато дойде Гагарин

Младите момичета се надпреварвали да зърнат руския космонавт, чието име носи кварталът им


Днес светът отбелязва Деня на авиацията и космонавтиката. На тази дата през 1961 г. Юрий Гагарин става първият човек, напуснал земната орбита на борда на "Восток 1".  За голяма група пловдивчани, живеещи северно от Панаира, денят е още по-специален, защото кварталът им носи името на Гагарин. По-възрастните от тях още си спомнят, че само месец и половина след успешното си кацане на Земята героят на СССР гостува тук, за да стане почетен гражданин на Пловдив. Засадил своя смърч, с което поставил началото на алеята на космонавтите на Бунарджика. 


"Беше голямо събитие посрещането на Гагарин. Тогава бяхме на центъра и се надпреварвахме да го зърнем. Стори ми се симпатичен и добродушен, говореше само на руски", спомня си пенсионерката Иванка Тилева, която живее в квартал "Гагарин".  Днес паметна плоча на космонавта има на кръговото до Панаира. Една от детските градини в района пък се казва "Космонавт". Хората тук си харесват квартала. Смятат го за спокоен и обясняват, че няма кражби и междусъседски караници.

"Това е най-тихият квартал. Приемаме всички - кой откъдето да дойде, живее спокойно", разказват местните. Чистофайници са и държат пред къщите им да е подредено. Дразнят се най-вече от постоянно нарастващия брой на колите, които паркират по тротоарите.   

Има и такива, които искат повече и по-добри условия за живот, като асфалт и повече санирани блокове. Някои от по-възрастните пък поискаха да им се върнат лостовете от соца, на които в събота и неделя можеш да излезеш и да си изтупаш килима, па покрай него да обърнеш една бира с приятели на сладка раздумка. 

Патриотизмът у хората в квартала не секва. Затова и някои от уличните лампи са боядисани в цветовете на трикольора. Обаче обичат и световната история. Може би и затова тук се редуват улици, именувани на писатели, откриватели и визионери - "Данте", "Достоевски", "Галилей", създателите на Пловдивския панаир Обрейко и Стефан Обрейков, за които местните смятат, че са братя, а не баща и син.  

Жителите тук с гордост разказват, че това е кварталът на футболистите. В  кварталното училище "Никола Вапцаров" е учил носителят на "Златната топка" Христо Стоичков, а четвърт век по-късно - и Валери Божинов.  

"Ицо беше малък хулиган. Не слушаше въобще. Само гонеше топка в двора на училището си. Като четвъртокласник започваше с връстниците си, но оставаше да рита и в мачовете на най-големите", връщат лентата назад по-възрастните. Сега го смятат за улегнал мъж. В квартала през годините са живели цяла плеяда пловдивски футболисти - Иван Кънчев, Тодор Иванов, Благой Блангев, Сашо Ангелов, Сашо Александров -Кривия. В блоковете на ул. "Борба" били ведомствените апартаменти на СК "Марица", през които са минали Анка Узунова, Радостина Димитрова и Цонка Войсилова. Хората още помнят съкварталеца си Кирил Пандов, както и олимпийския шампион по вдигане на тежести Асен Златев.

Какво написа Гагарин над автографа си в Тримона 

Съветската делегация отседнала за малко в хотел "Тримонциум", където още пазят посвещението от Гагарин. "Да посрещнете много туристи от други планети!", написал героят в книгата за похвали и оплаквания на някогашния комплекс "Балкантурист".

Томчето било открито случайно в архивите на сградата преди няколко години от Васил Илиев. По думите му, с красив почерк Гагарин написал на руски език: "Много съм благодарен на комплекса за няколкото щастливи минути, които прекарах тук. Желая ви да имате по-здрави връзки с туристи от всички страни и континенти, а в бъдеще - с туристи и от други планети". След това разписал с плътно черно мастило датата - 23 май 1961 г. 

За да докажат признателността си към Съветския съюз и неговите герои, две петилетки по-късно партийните ръководители на Пловдив решават да кръстят на името на Гагарин цял микрорайон. Кварталът, който носи името на първия космонавт, се намира северно от Панаира, заключен между булевард „България“ и Брезовско шосе. Скоро оттам ще минава и новият „Северен“.

Иначе в квартала живеят много зевзеци, сред които и откровени русофили. Добре че в прехода оцеляха поне някои от улиците, които носеха имена на велики руснаци, разказа преди време пред "Марица" бившият  учител по литература Георги Панов. Твърди, че с гордост се разхожда по ул. "Достоевски". Добре че не е бил комунист, та поне той ни остана. Преди време си имахме и улица "Чапаев", но сега я прекръстиха на "Поп Тодор Евтимов". Името на квартала ни обаче не могат да сменят на Армстронг, дори американците да качат цял град на луната,  разсъждава бай Георги.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?