Алекото прави стаи за първолаците на вересия

Фирми дали материали и бригади, директорът ще се разплаща, когато може

Стаи за първолаците на вересия стяга ОУ „Алеко Константинов”, за да може да посрещне след месец учениците. Фирми и бивши възпитаници откликнали на молбите на директора Красимир Ангелов, дали материали и пратили работници на юнашко доверие. Школският шеф ще се разплаща в последствие.

Това се оказало единственият вариант да се подготвят стаите за първолачетата. Тази година 3 паралелки ще прекрачат за първи път училищния праг в ОУ „Алеко Константинов” в допълнителната сграда, която му бе предоставена - на бившия Междуучилищен център по техническо и професионално обучение. Паралелките са с една по-малко спрямо миналата година заради невъзможността да се осигури база.

ОУ „Алеко Константинов” пое сградата в окаяно състояние с нужда от сериозен ремонт, но отпуснатата тогава сума от 100 000 лева не стигна. Миналата година  бяха подготвени 4 стаи за първолачетата. За новите три за следващия набор директорът имаше уверение, че ще му бъдат отпуснати 65 000 лева. Предложението бе внесено от зам.-кмета Стефан Стоянов, но не се гласува от Общинския съвет.

Така училището се оказа с приети на първи тур три паралелки първолаци, но без класни стаи за тях. Няма как необходимата сума за ремонта на бившите работилници в МУЦТПО да се осигури изцяло от делегирания бюджет, затова директорът се обърнал с молба към различни фирми да дадат рамо. 

Откликнали приятели,

помощ дошла и от настоятелството. Така скоро ще приключат основните ремонти в трите нови класни стаи на първия етаж и коридора, където преди се помещаваше закритият от началото на тази година Кариерен център. След приключването на проекта и освобождаването на помещенията от него са били свалени климатиците и дори контактите. Има обаче дограма. Работниците избушили стени и направили елинсталацията както трябва. След тях минали бояджиите със замазката и освежаване на цветовете. Ще се слагат и нови осветителни тела. Директорът още не е направил рекапитулация колко общо е струвало това. И уточнява, че му помогнали не толкова със средства, колкото с работници и материали. Компания подарила и монтирала климатиците безвъзмездно. За останалото директорът ще се разплаща постепенно във времето.

Още не съм загубил надежда, че местната власт ще си спази обещанието - 

поне чиновете да осигури,

казва Ангелов.

Наесен в сградата ще влязат четирите паралелки второкласници и новите три паралелки първолачета. Идеята на директора в дългосрочен план е корпусът да поеме децата от целия начален курс и по този начин в основната сграда да се мине на едносменен режим. За целта обаче трябва сериозна сума за подготовка на сградата. Остава въпросът и с какви пари ще се направят стаите за първолачетата догодина. Родители вече повдигат въпроса и за неугледния външен вид на сградата, както и за облагородяване на двора на бившето МУЦТПО.

Във всяка стая - реплика на пловдивски художник

Въпреки че към момента няма пари за екстри, Красимир Ангелов не се е отказал от почина, който поде миналата година - едната стена в стаята на всеки клас да се изрисува тематично. Първите пана с петте стихии или петте китайски елемента, които са свързани и образуват хармония и уют, бяха оформени миналата година в рамките на проекта “Обичам моето училище” на фондация „Лайт Сорс“.

За следващите директорът е наумил да представляват реплики на творби на известни пловдивски художници, като постепенно по този начин се изрисуват и коридорите. Това начинание пък ще е обвързано с новия курс на МОН училището да работи по-тясно с музеите и галериите. Ангелов водил разговори с художника Анастас Константинов още приживе и авторът тогава  дал принципно съгласие негова работа да краси класна стая. Сега преговорите продължават със съпругата на покойния художник -  Емилия Константинова. Училищният директор има думата и на още един пловдивски автор - Ангел Пачаманов.

 „Този път няма да сме готови до 15 септември с паната, но полека-лека и това ще стане -  казва Ангелов. - Най-важното е децата да влязат в чисти стаи, с бели дъски, мултимедия и осигурена охрана на сградата. Да видят родителите, а и общинарите. Останалото пак ще се направи както трябва, но не веднага. Вярвам, че когато вършим нещата със сърце и вяра, се намира кой да помогне.”

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?