44

Ако искат всички ученици и има работодател: Обикновена паралелка може да стане дуална след 10. клас

Ученици, които са били в обикновена професионална паралелка до 10. клас, вече могат да се прехвърлят в дуална форма на обучение и в последните две години от гимназията да са по схемата учене чрез работа. Условието е да има работодател, готов да наеме учениците на трудови договори, и да е налице съгласие на всички гимназисти в паралелката.

Промяната вече е разписана в нормативната база, за да даде повече гъвкавост в помощ на фирмите, които партнират на училищата в дуалното обучение. В тази форма в 11. и 12. клас учениците имат занятия в училище в някои дни от седмицата, а в други обучението им е изнесено на конкретно работно място в реалния бизнес.

Друга промяна в правилата е, че на работното място вече не е задължително менторът на гимназистите да е представител на фирмата. Може да бъде и учителят по професионална подготовка. До момента отделянето на човек от работния екип на предприятието бе едно от най-големите затруднения на фирмите, което тежеше повече дори от финансовите разходи по възнагражденията на учениците. Причината е, че освен с прякото наставничество, менторът е натоварен и с административно отчитане на занятията.

Промените са крачка в посока системата да стане по-гъвкава, като се преодоляват възникнали до момента пречки, но ми е трудно да прогнозирам доколко ще доведат до по-голям интерес от страна на фирмите, коментира директорката на ПГ по механотехника „Проф. Цветан Лазаров“ - Анета Чилингирова.

Училището е сред първите в Пловдив, които въведоха преди години дуалното обучение след дълги разговори и търсене на общи решения с фирми от бранша, които имат нужда от квалифицирани кадри с умения да работят с машини и системи с цифрово-програмно управление. В момента дуално в гимназията вече се изучават и още две специалности - „Мехатроника“ и стартиралата миналата година „Ремонт на летателни апарати“. Учениците от авиоремонтната специалност сега са деветокласници и след две години ще влязат в халетата на френската компания „Латакоер“, по чиято поръчка бе разкрита тя.

В дуалната форма на обучение Механото си партнира вече с над 10 фирми, като учениците са в малки групи от по 4-5, за да се обърне внимание на всеки и да е ефективна подготовката, обясни Чилингирова.

През настоящата учебна година в Пловдивска област са реализирани 17 дуални паралелки по различни специалности.

Оцени новината

Оцени новината
3.7/5 от 3 оценки
3.7/5 от 3 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?