901 незаети места в 134 паралелки за трето класиране в гимназиите

Неприетите седмокласници подават за тях документи от днес до 27 юли

901 са свободните места в 134 от общо 221 паралелки с прием след 7. клас, за които може да се кандидатства на трето класиране. Подаването на заявленията започва днес и ще продължи до 27 юли. 

След първи и втори тур останаха неприети 211 от завършилите основно образование в Пловдивска област. Други 104 са били в списъците на втори тур, но не са се записали. А общо 619 тийнейджъри, които тази година са завършили 7. клас, изобщо не са подали документи за участие в кампанията, за да продължат обучението си в гимназия.

За обявените свободни места за трето класиране имат право да кандидатстват всички от тези групи, както и ученици, записани при първо и второ класиране, но изтеглили документите си.

За участие в третия етап се подава заявление до председателя на областната комисия към Регионалното управление на образованието в един от определените 22 центъра или онлайн.

В училищата-центрове задължително се представя оригинал на свидетелство за основно образование. То удостоверява,  че ученикът още не е записан никъде.

Учениците, които са записани на първо или второ класиране, но са изтеглили документите си, не могат да кандидатстват онлайн, а само в едно от определените училища-центрове. 

След трети тур приключва централизираният прием, а за останали свободни бройки до старта на учебната година го организират школските директори. Неприетите никъде подават документи направо в училищата.

В най-желаните гимназии вакантните места към момента се броят буквално на пръсти за всички, взети заедно. В Математическата  остава само 1 бройка в математика с английски, в Английската -1 с английски, в Руската – по 1 с английски и немски, във Френската – 3 с френски. Само по 1 са незаетите места и в Търговската, ПГЕЕ и СУ „Св. Патриарх Евтимий“.

Сред средните училища добре стои СУ „Паисий Хилендарски“, където също остават единични места, но в СУ „Цар Симеон Велики“ има 15 незаети в предприемачески профил.

Сред професионалните гимназии по едно място в специалност остават в гимназията по туризъм и Професионалната гимназия по битова техника, с изключение на паралелката за асансьорни техници, която може да приеме още 9 момчета. От порядъка на 10-14 места в паралелка са незаетите в ПГКИТ „Проф. д-р Иван Богоров“, където може да се учи фризьорство, десениране, производство на обувни и кожено-галантерийни изделия.

 С 21 свободни места изглежда обречена паралелката по производство и обслужване на заведения за хранене в ПГХТТ „Св. Димитрий Солунски“ в Асеновград, а с 29 – по автотранспортна техника в карловската ПГ „Братя Евлоги и Христо Георгиеви“.

Не стигат също желаещите да учат за лесовъди в Клисура и за ресторантьори в Брезово, нито пък мераклиите за електронна търговия в Маноле.

Все още има шанс за класиране в уникалните за Пловдив паралелки – 3 места в дизайнер на рекламна графика и 4 за танцьори в СУ „Св. св. Кирил и Методий“, а в бижутерската в СУ „Никола Вапцаров“ свободните позиции са 18. Единични бройки има и в музикалните в СУ „Любен Каравелов“.

Трудно се пълнят  дуалните

На този етап правят впечатление непопълнените места в дуалните паралелки, по отношение на които политиката е за увеличаването на броя им, като тази година в план-приема са заложени 23 в областта. 

В ПГО „Ана Май“ има 21 свободни места в „Моден дизайн“, като в същата специалност в обикновена паралелка незаетите са 10.

В Дървото, което вече изцяло е на системата обучение чрез работа най-трудно се запълва паралелката за производство на тапицирани изделия, където има още 20 бройки, с по 8 са дърворезбарство и реставарция на мебели и дограма, в останалите има единични места.

Автото може да запише още 13 ученици да учат дуално автотранспортна техника, 7 – мехатроника, 15 – спедиция и логистика. Там пък в класическата паралелка по автотранспортна техника има 27 места, което вероятно ще доведе до закриването й.

Механото също трудно попълва дуалните паралелки и е обявило още 17 места в „Машини и системи с ЦПУ“, както и 8 в мехатроника. 17 човека да учат дуално мехатроника търси и ПГ „Цар Иван Асен“ в Асеновград, а в Лъки с 20 незаети места изглежда невъзможно реализирането на дуалната паралелка по обогатяване на полезни изкопаеми.

От тази година обаче МОН позволява реализиране и на половин паралелка – за да се запазят специалностите в дуална форма, която подготвя практически на реално работно място и на заплата в последните два класа.

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?