11,2% от децата са с психично разстройство
Искат Пътна карта за психологическа подкрепа при връщане в клас
- 09:30, 14.02.2022
- 08:15, 15.02.2022
- 1608
- 0
Да бъде създадена Пътна карта за връщане в училище, която да е алгоритъм за психологическа подкрепа на учениците в продължаващата извънредна ситуация и да съдържа мерки срещу нарастващата агресия и тормоз между децата. За това настояват националният омбудсман, неправителствени организации и детски психолози. Техни конкретни предложения са събрани през миналата седмица на Кръгла маса, инициирана от омбудсмана, и на онлайн конференция на фондация „Асоциация Анимус“, която обединява жени с поддържащи професии като психолог и социален работник.
Мерките, предложени от специалистите, са систематизирани и пратени на МОН в петък. Сред конкретните стъпки са специални теми за психологическа подкрепа да бъдат застъпени в Часа на класа, да има онлайн платформа за психично здраве и училищен психолог за всяко школо.
Според доклад на УНИЦЕФ у нас 11,2% от децата на възраст между 10 и 19 г. са с психично разстройство. Това прави общо 73 000 подрастващи. "Ситуацията бе тревожна още преди пандемията, ковид допълнително разтърси света им", обясни д-р Мария Янкова от организацията на онлайн конференцията на „Анимус“. Половината от всички психични разстройства се развиват преди навършване на 14 г.
Изследването на УНИЦЕФ показва още, че всяко второ дете до 18 г. е преживяло някаква форма на насилие, като най-често срещано е емоционалното – 46%. По данни на СЗО всеки пети юноша изпитва поне един психологически проблем всяка година. У нас между 40 и 57 на сто от учениците между 11 и 15 г. съобщават за лошо психично здраве и се чувстват потиснати, изнервени и раздразнителни.
Психичното здраве трябва да излезе от силоза в здравната система и да мине през училището, социалната закрила, подкрепата за семействата, категорична е д-р Янкова.
Заради случващото се през последните 2 г. в УНИЦЕФ е разработена Рамка за устойчив модел след пандемията. Тя съдържа конкретни насоки за устойчива образователна система с множество инструменти, подходи и изследвания. Те касаят достъпа, ученето, благосъстоянието и безопасността в училище. През тази седмица предстои представянето им.
В момента в училищата се работи по съвместна програма на МОН и УНИЦЕФ - „Стъпки заедно“. Учители прилагат и други програми за изграждане на социални умения и емоционална интелигентност. „Приятелите на Зипи“ е за 5-7 г., „Приятелите на Ябълка“ – за възрастовата група 8-10 г. Преживяванията на водното конче и хамстера помагат на децата да изразяват своите чувства и да се справят с тях. Лицензираните учители споделят, че най-трудна за децата е темата за загубата на близък.
Пловдивското СУ „Братя Миладинови“ е сред тези, които работят по програмата „Паспорт - Умения за цял живот“ за деца от 9 до 11 г. През юни предстоят нови обучения на учители.
Събират добри практики в платформа „Подкрепи ме“
Гилдията не може да стигне до единно становище как точно да бъде застъпена работата за емоционална интелигентност в училище. Учителката Рени Велчева е сред тези, които смятат, че това не бива да е въпрос на добра воля от страна на педагога, а е нужно да е обща политика - да се освободят часове от програмата, в които учителите задължително да работят психологически.
Сега сме напълнили Часа на класа с теми от гражданското образование и пътна безопасност. Така не остава време за подобен тип занимания за справяне със стрес и изграждане на социални умения, смята и друга нейна колежка.
Създали сме работна група от психолози, която ще огледа предложените от експертите мерки и ще прецени кое е най-подходящо, коментира експертът от МОН Татяна Предова. Според нея обаче е по-удачно да се работи за развиване на такива компетентности в различни часове и занимания, за да станат те култура на поведение и общуване, а не отделна учебна дисциплина. Създадена е платформа „Подкрепи ме“, за която е в ход кампания да се съберат добри практики от учители в цялата страна.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.