Съдът сложи на дузпата глобите за карантина, какво следва

Решение на Върховния административен съд (ВАС), макар и неокончателно, разбуни духовете и постави под въпрос законни ли са голяма част от наложените глоби по време на извънредното положение.

Магистратите обявиха за нищожна една от заповедите на здравния министър Кирил Ананиев, издадена във връзка с мерките против епидемията срещу новия коронавирус. Става дума за заповед, с която министърът допуска предварително изпълнение на други свои заповеди, въвеждащи редица ограничения като задължителната 14-дневна карантина за пристигащи от чужбина, независимо дали са български, или чужди граждани с постоянно пребиваване в страната, също забраната за посещение на парковите пространства, разполагането на КПП-та на входовете и изходите на областните градове, както и недопускане да се събират повече от двама възрастни на открити и закрити обществени места.

До пробива се стигна след дело, образувано по жалба на Добромир Трифонов,

който е поставен под 14-дневна карантина при пристигането си в България. През това време той е нямал право да се върне на работното си място във Великобритания. Атакувани са части от заповеди на министъра на здравеопазването с номера РД-01-130/17.03.2020 г.; РД-01-131/17.03.2020 г.; РД-01-140/19.03.2020 г. и РД-01-143/20.03.2020 г., които касаят точно тези карантинни мерки.

В мотивите за решението на ВАС се казва, че заповедта на министъра е нищожна, тъй като е издадена при липса на материална компетентност. Иначе казано, министър Ананиев няма право да се произнася по въпроса дали ще има предварително изпълнение на общи административни актове, тъй като това е предвидено директно в закона.

Определението може да се обжалва пред петчленен състав на ВАС. Тук идва въпросът каква ще е съдбата на санкционираните по тези текстове на министър Ананиев, ако заповедта му бъде окончателно отменена.

По всичко личи, че ако ВАС реши на втора инстанция същото, което и сега, обжалвалите наказателно постановление за наложена им глоба или наказание по въпросните заповеди, ще пожъне успех. Тоест наложените глоби и санкции ще се окажат незаконосъобразни, а след като вече са обжалвани, те все още няма да са влезли в сила. 

Не е изключено и да се стигне до получаване на обезщетения заради нанесени вреди 

вследствие на конкретните заповеди на здравния министър, коментират юристи пред "Марица".

Важно е да се отбележи, че обявяването на предварителното изпълнение за нищожно не отменя наложените със заповеди ограничения за гражданите.

В коментар на решението на ВАС адвокат Михаил Екимджиев потвърди, че е напълно възможно да се стигне до отпадане на наложени санкции по атакуваните заповеди на здравния министър. Според него трябва да се изчака окончателното решение на петчленния състав на ВАС, но дори и да се потвърди, то тогава всеки казус на санкциониран гражданин ще е различен и със собствена история. „Не може да се обобщава и да се каже, че всички глоби ще паднат. Заповедите на министъра бяха отменяни, коригирани, добавяни. Гражданите се ориентираха трудно каква норма на поведение да спазват в крайна сметка“, каза още адвокат Екимджиев.

Юристът бе категоричен, че всички ограничения на основни права и свободи, включително 14-дневната карантина, която е ограничение на правото на личен живот, трябва да са наложени със закон, дори и при извънредно положение. В тази връзка може да се твърди, че карантината, налагана на влизащите в страната, е противоконституционна.  

Подобни дела, оспорващи наложени санкции по време на извънредното положение, биха се точили с месеци, а решенията на съда ще са факт едва след като атакуваните заповеди отдавна не действат. Все пак юристите дават надежда на несправедливо санкционираните по време на епидемията.

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
1 коментар
намръщенЪ

намръщенЪ

20.05.2020 | 09:24

Щом съдебната власт погазва закона, що искаме да го спазват циганите?!

Отговори
1 1

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?