Специалистите съветват: Не влизайте в апартамента, ако го заварите разбит

Ако възнамерявате да прекарате отпуска си извън дома - на море или планина, то със сигурност трябва да вземете мерки да предпазите жилището и ценните си вещи от крадци.

Най-важното нещо, което на пръв поглед не е съществено, но определено работи - не съобщавайте на много хора, че ще отсъствате от дома си. Предупредете и децата си да не правят това, тъй като вече се превърна в мода младежите да съобщават за всяка своя стъпка в социалните мрежи. Особено важно е да не се пише във Facebook за предстоящо пътуване или да се посочва точна дестинация. Голяма грешка ще е и ако пускате снимки в социалните мрежи от мястото, на което си почивате. Така крадците се ориентират, че все още сте далеч от дома си. Ако ще отсъствате няколко дни, не забравяйте да проверите дали всички врати и прозорци са добре затворени и заключени. Помолете близък човек -

роднина или съсед, да наглежда от време на време къщата

или апартамента ви. 

Друго изключително важно нещо - в никакъв случай не оставяйте в дома си големи суми пари. Грижите за семейни ценности и скъпи вещи също можете да поверите в ръцете на близки или надеждни познати. Преди да потеглите на път, оставете телефонния си номер на вашия повереник, ако все още го няма, разбира се. Препоръчително е всичко ценно на двора, което може да се окаже привлекателно за крадците, също да бъде прибрано и заключено.

 Ако все пак се върнете ненадейно и по-рано от планираното, има възможност в този момент крадците да са в къщата или апартамента ви. Важно е да знаете, че не бива да влизате в разбитото жилище. Запазете спокойствие и намерете начин да се обадите в полицията. Не влизайте в дома си и не пипайте нищо до идването на полицейските органи. При извършването на огледа на жилището от полицаите или на по-късен етап се огледайте за чужди вещи и ако намерите такива, сигнализирайте полицията, без да ги премествате или докосвате.

Присъствието на непознати лица във входа на блока или около къщата е основание да проявите наблюдателност.

Много често крадците са дегизирани

с работни гащеризони, костюми и друго подходящо облекло, легендиращо ги като строителни работници, служители на фирми, предоставящи различни услуги, търговци и други. Белег също така са ниско нахлупени шапки или друго облекло, целящо да прикрие колкото се може повече самия човек.

Не оставайте безучастни, ако престъпници опитват да оберат съседите ви. Ако забележите на стълбищната площадка лица с подозрително поведение или чуете нетипичен шум от трошене, рязане, чупене, внимателно огледайте и без да издавате присъствието си, информирайте полицията. Важно ще бъде за разследването, ако запомните марката и номера на автомобила на подозрителните лица, както и сведения за външния им вид.

Ако ще прекарате отпуска си вкъщи, е много важно да знаете, че

никога не трябва да се оставя ключ от вътрешната страна на ключалката.

Мит е, че така става много трудно проникването на крадците. Всъщност е точно обратното. Когато има пъхнат ключ в ключалката, апашите много по-лесно отварят вратата с шперц, тъй като вече има вкарани няколко зъба и се справят по-бързо. Ключът винаги трябва да е изваден.  

Специалистите по охрана съветват при наличие на СОТ той да не се изключва нощем. "Много хора си мислят, че като са вкъщи, няма какво да се случи, и изключват системата за сигурност. На сутринта обаче остават неприятно изненадани, разбирайки, че някой е тършувал, докато спят те и децата им", коментират охранители. 

И не на последно място - предупредете децата си да не се хвалят с материалното си положение и да внимават на кого какви подробности за себе си, дома и близките споделят. Често пъти ученици например парадират, че родителите им са богати, че разполагат с много пари и имат всичко, което им е необходимо. Слухът обаче тръгва от уста на уста и не след дълго къщата или апартаментът на богаташите се превръща в изкусителна мишена. 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?