Съдът за НОИ: В закона няма основание "изгубена преписка"
Магистратите постановяват, че липсват доказателства пенсионерите съзнателно да са се възползвали от фалшиви документи с цел по-висока пенсия
- 16:40, 13.02.2019
- 5239
- 0
Кодексът за социално осигуряване не съдържа клауза, при която поради загубване на документация може да се извърши корекция или спиране на пенсия, гласи решение на Върховния административен съд, който се е произнесъл в полза на К.С. Щ в спора му с НОИ. Пенсионерът е сред стотиците, чиито преписки са изчезнали от архива на Пенсионното в Пловдив. Окончателното решение на последната инстанция е от 2 януари 2018 г.
През въпросната 2000 г., откогато са и другите случаи с липсваща документация, К.Щ. се е пенсионирал с осигурителен стаж от II и III категория труд, който приравнен към трета категория, прави общо 41 г. 1 месец и 9 дни. В хода на съдебното дело е потвърдено, че при инвентаризация в ТП на НОИ през 2013 г. е отчетена липсата на делото на К. Щ. и на други лица. За да възстанови данни, ведомството е изискало от пенсионера в срок от 7 дни да представи документите за осигурителния си стаж. Той не го е направил. В започналата след това нова процедура е подписал декларация, в която е описал по спомен кога и къде е работил. След като по служебен път ТП на НОИ е търсило потвърждение на декларираните данни, въз основа на действително установения повторно стаж
е намалило размера на пенсията
на К. Щ. и е поискало той да възстанови сумите, взимани в предишни периоди. В мотивите в разпореждането си НОИ е отбелязало, че това се дължи на „предоставени през 2000 г. документи с невярно съдържание, съответно на посочения в тях осигурителен доход, но тъй като същите не са понастоящем налични в поначало липсващото пенсионно досие, пенсията следва да се измени, като определена неправилно в по-голям размер”.
В решението на ВАС пише, че изгубването на преписка не е посочено като основание в чл. 99 от Кодекса за социално осигуряване, който регламентира как пенсиите се отпускат, изменят, осъвременяват, спират и възобновяват. Окончателното становище на магистратите е, че първоначалната пенсия е била отпусната при предоставените необходими документи и е актуализирана до 2013 г., а „изгубването на пенсионната преписка по вина на ТП на НОИ не може да се тълкува във вреда на жалбоподателя”.
Заключението е, че НОИ не е изменило пенсията на К. Щ., а на практика му е отпуснала нова, определена въз основа на други изискани доказателства. Според ВАС
„неправилно ТП на НОИ е изискало вече представени от жалбоподателя през 2000 г.
и приети по изгубената пенсионна преписка документи. Неправилно също административният орган прехвърля тежестта по възстановяване на пенсионната преписка върху жалбоподателя. В настоящия случай не може да се направи категоричен извод, че пенсионното досие на К. Щ. е възстановено”.
Подобни са мотивите на съда и по случая на Б. З. И. Той е на 60 г., когато през 2000 г. му е отпусната пожизнена лична пенсия за осигурителен стаж и възраст. В разпореждането за това е приет осигурителен стаж II категория 22 г. 2 месеца и 19 дни, а от трета - 18 г. и 9 дни. Общото приравняване към III категория дава 45 г. 9 месеца и 18 дни. След като установява, че досието на Б. З. И. липсва, ТП на НОИ иска той да върне получени през годините 13 646,39 лв. - сума, която включва лихвите към 2014 г.
До окончателното решение на съда през юли 2018 г. тя набъбва до около 34 140 лв. ВАС решава случая в полза на пенсионера, тъй като „липсват доказателства, от които може да се направи обоснован извод, че касаторът съзнателно се е възползвал от неистински документи или документи с невярно съдържание, за да му бъде отпусната пенсия в по-висок размер.
Самият факт, че в архива на осигурителя няма налични документи за осигурителен стаж, не означава, че такива не са били издадени и представени на пенсионния орган при подаване на заявлението за отпускане на пенсията през 2000 г. или че длъжностно лице не е допуснало грешка. Не е доказана недобросъвестност на получилото плащанията лице”.
ВАС се е произнесъл в полза на още двама ощетени от изгубването на пенсионните досиета, с което са опростени дълговете им, които заедно с лихвите клонят към 17 и 30 хиляди лева. Липсващите документи са ключовият фактор, поради който НОИ губи съдебни спорове.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.