3906

Съдът отсече: Малкият Буда остава в приемно семейство в Калофер

Лекари отказали детето да бъде в пациентската им листа

Буда остава в приемно семейство, докато майката Галя Танева е в Психодиспансера. Това е решението на Административния съд в Пловдив, който заседава по казуса в четвъртък и имаше 7 дни да се произнесе. Припомняме, че Танева обжалва заповедта за настаняване на детето в близка до семейната среда и твърди, че е незаконосъобразна.

Майката посочила в съдебната зала, че е способна да се грижи добре за Буда и че липсата му е ежесекундно страдание. Тя поискала от магистратите да отменят заповедта и  детето да бъде върнато в семейна среда. 

На 9 май Районният съд в Пловдив постанови задължителното настаняване и стационарно лечение на Танева в Психото за срок от един месец. На 18 май окръжните магистрати потвърдиха решението. 

За детето Буда бил изготвен социален доклад от главния социален работник, ангажиран със случая. Съгласно констатациите в същия, още през 2019 г. в социалната служба в Хисаря постъпил сигнал, подаден от служител на кметството в с. Иван Вазово, визиращ дете, родено в домашни условия. В къщата е установено, че няма течаща вода и ел. захранване.

"Бащата на детето е неизвестен. За майката е установено, че при сходни обстоятелства е допуснала роденото от нея дете да почине. Има данни за хоспитализирането й през 2017 г. в психиатрично заведение и проведено лечение, но при изписването й, същата отказала последваща терапия. Желае да води природосъобразен начин на живот, отглежда множество кучета и котки, разхождащи се в двора и първия етаж на къщата. Нарича детето „Буда“. През м.11 2022 г., след поредица административни действия за детето е издадено удостоверение за раждане с име и ЕГН. Детето няма общопрактикуващ лекар, като трима лекари с адрес на практиките на териториите на общината са отказали да го включат в пациентските си листи. Социално битовите условия, в които се отглежда детето са добри - същото се отглежда в съсобствена къща на Танева със сестрите й. Детето има достатъчно дрехи и плюшени играчки, както и детски кът . Майката приготвя домашна храна, с която детето се храни. През зимата има отопление, има електоуреди от първа необходимост, Танева разполага с лаптоп и интернет. Къщата, макар и стара, е чиста и добре подредена, на втория етаж, където се отглежда детето, няма кучета и котки, битовите условия са добри" пише в изготвения доклад.

Причината Административният съд да постанови оставането на детето Буда в приемно семейство е, че няма информация за близки или роднини, които да поемат грижите за него, докато майката е в Психодиспансера. 

Социалната служителка по случая провела разговор със сестрата на Танева, която най-скоро е била на територията на Българи, но тя отказала да полага грижи за своя племенник. Съпруг на доведена сестра пък изразил желание да даде информирано съгласие за полагане на грижи за Буда, но в случая той не е родственик. Такава се явява доведената сестра, която обаче се намира в чужбина и не е изявила желание да се грижи за детето. От друга страна, това обстоятелство не е е било известно на административния орган към момента на издаването на заповедта, доколкото заседанието пред Районния съд е било проведено на по-късен етап, а както се посочи, социалните работници са действали при условията на спешна закрила. 

Решението подлежи на обжалване пред вас. 

Оцени новината

Оцени новината
4.5/5 от 2 оценки
4.5/5 от 2 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
Бюрократична хуманност по европейски

Бюрократична хуманност по европейски

22.05.2023 | 18:42

Майката без дете, детето без майка. Връзката майка - дете е на инстинктивно ниво, наследили сме я от милионите години еволюция. Никое приемно семейство не може да я замени. Но пък е по правилата, които сме наложили.

Отговори
5 1
Bxnx

Bxnx

22.05.2023 | 23:57

Като не е в ред кво да го правят?

Отговори
0 1
Котка

Котка

23.05.2023 | 10:42

Не съм от феновете на тази жена, но в действителност няма никакви доказателства, че за липса на родителски капацитет. Точно обратното - очевидно животът в нейния дом е организиран съобразно нуждите на детето. Жалко, че от Закрилата не са толкова критични, когато изготвят доклади за семействата от махалите. При тях колиба без врата, пръстен под и външна чешма, обща за цялата махала се смята за приемливи условия за отглеждане на бебе. Който не вярва, да разгледа колибите до с. Кърнаре.

Отговори
2 0

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?