Професор на поправителен по разследване за подкуп

Преподавателят от УХТ Николай Банков остава отстранен от длъжност

Обвинителният акт срещу проф. Николай Банков от УХТ, който вчера застана пред съда за взимане на подкуп от 600 лева от двама студенти, беше върнат за пренаписване в прокуратурата. Това реши Пловдивският окръжен съд заради противоречия в тезата на прокуратурата.  

Проф. Банков и Димитър Димитров, бивш възпитаник на вуза, който според държавното обвинение е уредил взимането на изпита срещу заплащане, са били обвинени в едно престъпление, като извършител и помагач, но това не било добре описано от прокурора. Не ставало ясно дали Банков е получил дара преди или след провеждането на изпита, както и дали изпитът е бил проведен въобще, или става въпрос за формален такъв. Непреодолимите противоречия в обвинителния акт не позволили на адвокатите да разберат в цялост провиненията на подопечния си и да подготвят съответната защита. Това е и причината делото да бъде върнато за пренаписване, като Окръжна прокуратура - Пловдив ще трябва да изготви ясна позиция за инкриминирания акт и да я внесе отново в съда.  

За връщане на делото за пренаписване апелира и защитникът на професора - адвокат Пламен Бонев. Според него е имало съществени нарушения по време на досъдебната фаза: Банков е бил в следствения арест в продължение на 72 часа. Малко след като Бонев и Банков подписали договор за защита, разследващият полицай взел сравнителен материал за графична експертиза, без да уведоми упълномощения адвокат. Това се случило в присъствието единствено на служебен защитник.

Към тази теза се присъедини и адвокат Елдъров. Той потвърди, че колегата му е бил пренебрегнат от органите на досъдебното производство, и добави, че на страница седма от обвинителния акт е дублиран един от телефонните номера, чрез който е извършвана комуникацията между Димитров и Банков. Същият номер е бил записан и срещу името на един от свидетелите.  

Съдът определи възраженията на защитниците като неоснователни, тъй като фактическата грешка с телефонните номера можела да бъде отстранена лесно, а професор Банков сам бил дал съгласие за вземане на материал за експертизата в присъствието на служебния адвокат. Въпреки това магистратите върнаха обвинителния акт в окръжната прокуратура за пренаписване.    

Адвокатите на Банков настояваха най-вече той да бъде възстановен на работа, тъй като е отстранен от длъжност вече 10 месеца, което нарушава правото му на труд. Според тях нужда от мярката за процесуална принуда вече няма, тъй като всички свидетели са били разпитани и всички документи - разгледани. Отстраняването пречело и на нормалната работа на катедра „Електротехника и електроника” в УХТ, където по закон трябва да работят седем души, а в момента има само петима. „Смятам, че професорът ще бъде оправдан и че ще успя да докажа неговата невинност“, заяви адвокат Бонев. Елдъров определи отстраняването като нарушаване на основното човешко право на труд.  

Въпреки това магистратите решиха, че няма основания за отмяна на взетата мярка за процесуална принуда „отстраняване от длъжност".

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?