49

Пастрокът - насилник №1, децата са най-потърпевши

Тревожна тенденция - жертвите на домашен тормоз се удвоиха

През последната година случаите на домашно насилие се превърнаха в пандемия. Цифрите са категорични, че само за 12 месеца жертвите на територията на Пловдивско са се удвоили. Статистиката обаче търпи обрат. Вече не жените са основната мишена на насилниците, а децата.

Тревожната тенденция се отчита от месеци насам. При тези случаи в ролята на насилници №1 влизат доведените родители, които упражняват физически, психологичен и емоционален тормоз. „Отчитаме като тенденция, че такова насилие ​- физическо, но най-вече емоционално и психическо, свързано с неглижиране, малтретиране, тормоз, обиди, заплахи и унижение, извършват новите партньори на родителите. Примерно, ако децата са при майката ​-пастрокът е насилник, ако са при бащата ​- мащехата. Тенденция е да имаме все повече деца, пострадали от домашно насилие, и това е много тревожно. Затова се стига до такива крайни случаи, като този с 5-годишния Адриан, които после научаваме от медиите. Трябва много сериозно възпитание, образование, промяна на манталитета, което отнема време и няма да се случи за 24 часа“, посочи пред „Марица“ адв. Милена Кадиева от Фондация „Да - обединени срещу насилието“.

Специалисти са категорични, че в повечето случаи

единият родител остава пасивен, докато другият издевателства над детето.

Това напълно се припокрива с историята на Петър и Стела от Пловдив, която изправи косите на цяла България. Биологичната майка на детето, която все още е в процес на развод с бащата, заживяла с пастрока Петър. Данните сочат, че доведеният баща е тормозил дълго време 5-годишния Адриан, а майката само е наблюдавала страховитите сцени. За случаят се разшумя, след като сигнал в полицията в началото на януари подава роднина, забелязал огромна рана на главата на 5-годишното дете.

Адв. Милена Кадиева е категорична, че всеки може да се окаже както в ролята на потърпевш от домашно насилие, така и в ролята на насилник, в зависимост от ситуацията.

„В последните години е разпространено като явление упражняването на насилие

чрез злоупотреба със Закона за защита от домашно насилие.

„Много се злоупотребява и от жени, и от мъже, но преобладаващо от жените. Така се стига до ситуации, в които, примерно, не позволяват никакви срещи и контакти на бащите с децата им, което е най-отявлената и най-тежката възможна форма на психическо и емоционално насилие по отношение на едно лице, особено по отношение на едно дете“, подчерта тя.

Адв. Милена Кадиева

Адв. Кадиева е на мнение, че системата се променя за добро и работи все по- добре. „Хората трябва да ѝ имат доверие и да търсят помощ. Ако тя не сработи, трябва да се търси отговорност от хората в тази система - от службите и институциите, които не са си свършили работата и по този начин са засегнали живота и здравето на пострадалите от домашно насилие“, посочи опитната юристка.

Относно това колко време отнема на жертвата на домашно насилие да преодолее шока и последствията, тя посочи, че всеки случай е строго индивидуален. „Колкото по-дълго време жертвата е била в ситуация на домашно насилие, толкова по-дълго време отнема възстановяването. Но когато говорим за емоционално и психологическо насилие, то винаги периодът на възстановяване е по-дълъг и по-труден, винаги оставя отпечатък върху живота и здравето на пострадалите“, обясни адв. Кадиева.

Тя подчерта, че първото и най-важно нещо, което трябва да направят пострадалите от домашно насилие, е

да говорят с някого, на когото имат доверие.

„Най-добре е, ако се говори с психолог и адвокат, защото това са точно хората, които могат да им дадат най-адекватната и професионална информация за решение на проблема. Психолозите - за да овладеят емоциите и да вземат едни адекватни, обективни решения какво искат да направят за себе си,  за живота си и за семействата си. А юристите - за да им дадат правните съвети за стъпките, които могат да предприемат в рамките на съдебната система и как тя работи, за да бъдат защитени. И след промените от миналата година законът работи все по-добре“, коментира адв. Кадиева.

Оцени новината

Оцени новината
5/5 от 6 оценки
5/5 от 6 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?