От Пловдив: Изпратиха с благодарност шведските екипи, които гасиха огнени стихии в страната СНИМКИ
- 17:20, 05.08.2024
- 10:33, 06.08.2024
- 864
- 0
Изпратиха с благодарност шведските екипи, които се включиха в гасенето на големи пожари у нас с помощта на специализирани самолети. Кратката церемония се състоя на аеропорта край Пловдив.
"Навременната помощ е безценна. България винаги ще е насреща, ако Швеция има необходимост от подкрепа“, с тези думи заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров и главният секретар на МВР главен комисар Димитър Кангалджиев изразиха признателността на политическото и професионално ръководство на МВР към екипажите на двата самолета на Кралство Швеция с 11 души пилоти и наземен екип. В отговор шведските партньори споделиха, че готовността им за тази мисия е продиктувана и от спомените им за навременната помощ, която страната им е получила преди години при възникнал тежък пожар.
Ползвайки се от случая, заместник-министърът и главният секретар на МВР се запознаха отблизо с параметрите и възможностите на шведските летателни апарати. На събитието, на което присъства и директорът на ГДПБЗН главен комисар Александър Джартов, двете страни си размениха и подаръци за спомен.
На място бяха също гл. Инспектор Петър Петров - началник сектор "Специализирани оперативни дейности" на РДПБДЗН Пловдив,
началник-сектор "Превантивна и контролна дейност" – гл. инсп. Петър Тосков, както и директорът на ОДМВР в Пловдив ст комисар Георги Чергов.
И към момента продължават гасителните действия на българо-гръцката граница. Огънят се развива само на източния фронт, на място има 17 пожарни автомобила, пожарникари, военнослужещи, доброволци, ловци, булдозери. Продължават и облитанията, като част от тях бяха извършени от двата шведски самолета, преди да отпътуват. Сутринта в действията на място се включи и хеликоптер на Министерството на отбраната. Очакванията са в следобедните часове да се присъединят и испанските самолети.
Локализирани са пожарите в благоевградското с. Сенокос - започнал в сухи треви и храсти в района на населеното място и навлязъл по-късно в борова гора, в кюстендилското село Църварица - засегнал смесена гора и локализиран на площ около 1000 дка, от които 500 дка иглолистна гора, и пернишкото село Чуйпетлово – засегнал около 100 дка сухи треви и храсти. При трите огнища на дежурство остават пожарникари с техника и горски служители.