1553

Дегизирани гастрольори тръгват "на турне", атакуват пенсионерите

Летният сезон е времето, през което гастрольорите се активизират сериозно и обикалят по малките населени места в Пловдивско. Като истински звезди и изпечени измамници те тръгват на турне из цяла България. Както се подразбира, основна мишена са пенсионери, особено самотно живеещи такива или пък грижещи се за тежко болния си партньор в живота.

Прилагат се всевъзможни схеми и сценарии. Разследващи споделиха пред "Марица", че гастрольорите влизат в различни роли, а за да не бъдат запомнени и разпознати, се дегизират и променят външния си вид. Един път са изтупани и гладко избръснати господа, друг път са мърляви брадясали майстори. В много от случаите не действат сами, а в отбор от двама до четирима души.  

Една от популярните напоследък летни схеми

е следната - апашите се представят за полицейски инспектори и за социални служители. Те тропат по вратите и търсят конкретно лице, за което знаят, че живее точно на този адрес. Легитимират се с фалшиви служебни карти. Влизат под предлог да проверят данни, често искат чаша вода или личната карта. Докато домакинът налива чаша или пък търси документа си за самоличност, апашите се оглеждат за пари и ценни вещи. Прибират каквото им видят очите, след което имитират разговор по телефона, уж че отвън ги чакат колеги със служебна кола. Жертвата разбира, че е измамена и ограбена, след като апашите вече ги няма.

Традиционна лятна схема на апашите е свързана и с извършването на ремонти. Представят се за майстори, които почти без пари ще оправят проблемни покриви и улуци или пък ще разчистят мазе. След като се спазарят с пенсионерите, които обикновено се съгласяват, тъй като са почти изнудени, а и не могат да свършат това сами, крадците

започват да си набелязват плячката.

Имитирайки дейност за ден-два, те вече са разучили навиците на живеещите в къщата и са набелязали какво точно им трябва. Когато настъпи моментът да изчезнат, те молят да им се купи нещо от магазина - биричка или нещо за ядене. Докато любезният собственик отсъства, те взимат каквото искат, бягат и повече не се появяват. Трябва да се отбележи, че тези гастрольори се различават от онези, които започват да чупят и бутат покрив нарочно, след което изнудват за пари.

При един от последните случаи в пловдивско село апаши се представили за туристи и помолили да останат при двойка пенсионери за ден-два, като обещали да заплатят за нощувките. На втория ден собствениците на къщата ги оставили сами за няколко часа, а като се върнали,

заварили дома си буквално гол, като след война

- нямало го телевизора, домашния телефон, бойлера, дори кранчетата на чешмите. 

Друга популярна схема в малките населени места е свързана с дарения. Добре изглеждащи дами и господа обикалят по къщите и просят пари - ту за болно дете, ту за измислена от тях благородна кауза. Те са наясно, че пенсионерите няма да откликнат или поне не с големи суми, но използват момента да бъдат поканени в жилището да отпочинат на сянка. След това започват дълъг разговор, интересуват се от живота на село, представяйки се за хора, идващи от далечен град. Молят да ползват баня, тоалетна или пък искат чаша вода. Докато единият е уж по нужда и тършува, другият продължава да баламосва пенсионерите с приказки. Ако апашите успеят да се измъкнат с нещо ценно - предмет или пари, се изтеглят по най-бързия начин. Ако ли не - продължават със същата схема към следващата селска къща.

МВР предупреждава:  

Доносниците на престъпниците са опасни колкото тях

 

И най-укрепеното жилище не е 100-процентова гаранция, че в него няма да проникнат крадци. Все пак има важни стъпки, спазването на които може да намали възможността за посегателства. 

Съветите на МВР гласят, че на първо място е необходима по-голяма бдителност, особено когато в близост до жилищните сгради бъдат забелязани непознати лица със съмнително поведение. Предпочитаното от крадците време за извършване на престъпления е периодът между 9.00 и 12.00 часа, когато повечето домове остават без пряко наблюдение, а през летния отпускарски сезон - вечер, след като са се убедили, че теренът е свободен за действие.

От кои жилища се краде най-често?

Най-често се извършват кражби от апартаменти с лошо укрепени врати. Все още в много от жилищните блокове се използват талашитени врати, които се разбиват много лесно. Уязвимите части на тези врати са бравите със стърчащи навън патронници, касата на вратата - в мястото, което държи езика на бравата и пантите от завиващ се тип. Стандартните талашитени врати не могат да бъдат укрепени с поставянето на надеждни брави. 

Втората категория жилища, които са обект на кражби, са апартаментите, в които има значително количество материални ценности. Тези кражби обикновено се предшестват от проучване за наличието на пари и ценности и предварителна подготовка на средствата за преодоляване на вратата. 

Третата категория жилища са вилите, в които присъствието на стопаните е сезонно, а през по-голямата част от годината са необитаеми.

Как да укрепите апартамента си

Поставете здрава сигурна външна врата от метал или масивно дърво с най-малко три окачвания в пантите. Обърнете особено внимание на бравите. Секретните им патрони в никакъв случай не бива да се подават над повърхността на вратата, тъй като тогава крадците ги хващат с водопроводен или специално направен ключ, след което с рязък удар ги пречупват в най-тънката им част. Отключването след това със специален шперц е елементарно. Не разчитайте на допълнителни брави със скосено езиче. Добър ефект имат двустранно и многостранно заключващите се брави. Обърнете внимание на здравината на пантите. Престъпниците често атакуват точно в тези точки.

Ако живеете на партерен, надпартерен или най-горен етаж, както и ако балконите ви граничат със стълбището на блока, има голяма вероятност крадци да проникнат оттам. Има случаи, когато крадци алпинисти проникват и откъм покрива на блока. Ето защо е препоръчително поставянето на решетки и здравото укрепване на балконските врати.

От кого да се пазите?

За кражбите винаги трябва да има информация. Доносниците на крадците са най-разнообразни. Затова пускайте колкото се може по-малко хора вкъщи. Пазете се особено от:

- Амбулантни търговци - те често са съгледвачи на крадците, нерядко това са и самите крадци. Никога не ги допускайте в апартамента си.

- Хора, събиращи пари за благотворителни цели - често зад благородната кауза се крият изпечени мошеници. Ако ги пуснете в дома си, все едно сами съобщавате на престъпниците какво има у вас.

- Хора, които извършват услуги - пране на килими, циклене на паркет, хамалски услуги и пр. Не им позволявайте да разглеждат жилището ви. Ако има как, скрийте ценните вещи, докато външните хора са у вас.

- Квартални безделници - тези, които по цял ден стоят по пейките и кафенетата и се мотаят по етажите, често са съгледвачи на крадците. Те следят какви са навиците ви - кога излизате от дома, кога се прибирате, кога няма никой вкъщи.

Какво да направите, ако отивате на лятна почивка

Практиката показва, че крадците набелязват апартаментите нощем. Затова оставете някоя лампа да свети. Оставете и включено радио. Така ще имитирате, че в жилището има хора. Най-добре е да предупредите съседи, на които имате доверие, че ще отсъствате продължително. Никога не оставяйте ключовете от жилището на леснодостъпни места, като например под изтривалката на вратата. При продължително отсъствие вземете мерки крадците да не намерят нищо ценно в дома ви. Преместете при ваши близки преносимата скъпа техника, ценни бижута, големи суми пари. За препоръчване е парите да се съхраняват в банков трезор. Най-сигурното защитно средство е да сключите договор за полицейска охрана със сигнално-охранителна техника.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.

Публикувай
0 коментара

Анкета

Подкрепяте ли въвеждането на зони с ниски емисии в Пловдив?