Защо Община Пловдив събира по-малко пари от Варна? Капанът е в оценката на имотите
- 14:00, 22.02.2020
- 15:40, 22.02.2020
- 13 309
- 3
Нито един кмет не обича да вдига местните данъци, защото това му носи само ругатни и ненавист. Проблемът с полупразната данъчна хазна обаче може да се реши или с повишаване на събираемостта на налозите, или с вдигането им. Държавата е оставила първото в ръцете на местните администрации, но на второто може да повлияе непряко още от следващата година.
В края на 2019 г. Националното сдружение на общините оповести, че се готви нова методика, по която да се изчислява данъчната оценка на имотите в България. Това ще засегне всички граждани и автоматично ще вдигне данъците, защото данъчната оценка служи за база при определянето на данък сгради, такса смет, данък придобиване на имущество. Новата формула отдавна е представена на Министерство на финансите и е много вероятно да влезе в сила още догодина.
Данъчните оценки се определят по една архаична наредба от 2009 година в Закона за местни данъци и такси. В ръцете на всяка голяма община е единствено районирането. Всяка зона в града има собствен коефициент и той намалява пропорционално с привлекателността на района. В Пловдив зоните са пет и не съвпадат с районите на града, а са правени по други критерии. По правило най-високи са данъчните оценки на имотите в зона 1, а най-ниски - в зони 4 и 5. Зона 1 е заключена в карето между бул. "България", бул. "Васил Априлов", бул. "Марица", бул. "Санкт Петербург" и бул. "Източен". В зона 2 влизат районите около "Каменица", кв. "Гладно поле" и други. В непрестижната зона 4 са кварталите "Коматево", "Остромила", "Гаганица", а в пета - имотите в Южната промишлена зона. Разликата между категория 1 и 5 е над два пъти. Това означава, че един и същи имот ще има различна данъчна оценка с разлика от два пъти в зависимост от точното си местоположение. Така се стига до големи куриози от рода на това, че ЖР "Тракия", който няколко пъти се окичва с титлата „Най-добър район за живеене в Пловдив“, попада в няколко зони - част от него в зона 2, а друга - в зона 3. Тоест на хора, живеещи блок до блок, им се изчислява данъчната оценка на имотите по различен начин. От старата наредба излиза, че имотите в район "Южен" са с по-висока оценка от тези в едната част на "Тракия". А махалата около ул. "Ландос" попада в същата категория с "Тракия", отново трета зона.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни


