Заради избуялите сухи треви: Гробните полета на Рогошко шосе са като буре с барут
- 10:00, 06.08.2024
- 11:05, 06.08.2024
- 861
- 2
Преди месеци в столицата течеше акция за почистването на гробищните паркове. Уви, в Пловдив такава няма. Гробищният парк на Рогошко шосе остава почистен единствено в началото и централната част. Освен че тревите, гонещи човешки ръст, пречат на преминаването през гробищния парк, те са среда за змии и кърлежи. Предвид високите температури, сухото време и свещите, които се палят, гробището се превръща в пожароопасно място.
Светослав има нещастието негов роднина да бъде погребан именно в буренясалото гробище в район „Северен“. Той често ходи да почиства гроба и да пали свещ в памет на починалия.
„Винаги изчаквам свещите да загаснат, а дори понякога им поливам вода отгоре, за всеки случай. Единствено през зимата или когато е по-дъждовно времето, ги оставям да горят. Но сега, ако някой остави свещ и пламне, ще изгори цялото гробище“, твърди мъжът.
Относно почистването той каза: „Тези, които са на първи и втори ред, са добре. Слава богу, успявам да го стигна, но не знам как хората стигат до трети или четвърти ред, за тези по-нататък не ми се и мисли.“
Човекът обясни, че влечугите не са толкова голям проблем за него: „Змии е имало и винаги ще има на гробищата - това е неизбежно. Въпросът е, че преди те ни пречеха да отидем до гроба, а сега излиза, че все едно ние нарушаваме естествения им хабитат.
Гробищата са заприличали на джунгла!“, заключи той възмутено. Починал близък на Йоана също е погребан там и тя решава да се обърне към управата: „Обясних на жената по телефона, че искам да бъде почистено около самия гроб и че трудно стигам до него. Тя ми каза, че трябва да си платя и могат да почистят и гроба, и около него, а и даже щели да направят и пътечка. Плащаме данъци, за да можем после да си доплащаме пак, така се получава накрая“, допълни тя иронично. Йоана сподели с екипа на „Марица“, че гробището е в такова състояние от много дълго време. „На Задушница също не беше почистено. При всяко идване си мисля, че ще оправят нещата, но, уви…“
Въпреки окаяния вид на Рогошките гробища, през останалите в града е минала поддръжка и са с почистени общи части. Иван посещава всяка седмица гроба на починал свой близък в Централния гробищен парк. Пред екипа на „Марица“ той сподели: „Сега е добре.
Не е европейско, но и много по-зле съм го виждал преди“.
„Има график, който следваме - Коматево, Прослав, Драганови, Централни и Рогошки гробища. Те са най-големи и сме ги оставили за най-накрая, но има група, която работи“, обясни директорът на "Траурна дейност" Коста Попов. Той добави, че за почистването на самите гробове са отговорни близките. По негови думи, тревите се режат всеки ден, но проблем са липсата на персонал и невъзможността за работа в по-късните часове на деня заради високите температури. Увери ни, че в началото тревите са пръскани против кърлежи, а относно пожароопасната среда - че има винаги пожарогасители.
От управата на Рогошките гробища отказаха коментар пред екипа на „Марица“.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.