Задкулисни игри: Пловдив остана аутсайдер в санирането

След забавените ремонти на блоковете изплуваха и незаконни договорки между фирмите

С картела в санирането на жилищни блокове,  установен от Комисията за защита на конкуренцията, Пловдив отново влезе в ролята на черна овца  при усвояването на безвъзмездно предоставените от държавата средства.

Близки до администрацията на кмета Тотев твърдят, че заедно със забавянето на десетки преписки на фирми и граждани това е една от причините за уволнението на инж. Димитър Кацарски от зам.-кметския пост. Екипът, ръководен от него, подготвяше процедурите по санирането и инвеститорския надзор. 

Общинската администрация се забави драстично със старта на ремонтите

по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни  сгради, разполагайки с готов финансов ресурс от близо 55 млн. лева. В резултат на това  реалното саниране под тепетата започна една година след  София, Варна, Бургас, Благоевград и други по-малки градове в страната като Стамболийски и Лъки.  Заради закъснелите процедури Пловдив се озова на опашката в сравнение с много други големи и малки общини. 

Според данните на МРРБ   в цялата страна  за  целево финансиране чрез Българската банка за развитие   бяха сключени договори за 2022 сгради. В Бургас  допреди три месеца бяха завършени 205 блока , в Благоевград ​- 143,   в Хасково  ​- 82,  в Стара Загора ​- 72,  в София - 55, в Пловдив -  50.  От Община Пловдив посочват, че за санирането са одобрени 73 блока, в това число и прехвърлените от МРРБ  за изпълнение сгради, които бяха финансирани  по европейска програма за българските домове. 

Националната програма стартира през 2014 г. През 2015-а бяха създадени сдруженията на етажните собственици. Ремонтите в Пловдив започнаха едва  през есента на 2017 г., като се работеше през най-неблагоприятния период - зимата.  Преди това като първа стъпка

с пряко договаряне  бяха избрани 15 фирми за техническо обследване на блоковете.

Тяхната задача беше  да установят какви строително-монтажни дейности трябва да бъдат извършени, тоест да изготвят паспорти за състоянието на блоковете и да  дадат планово задание на строителите. 

Въз основа на  тези доклади  през 2016 г.  Община Пловдив обяви обществени поръчки за инженеринг - проектиране и изпълнение на строително-монтажните работи. Тръжната комисия се произнесе след половин година, при това - само за 23 сгради. Още половин година беше минала, докато се подписа първият договор за инженеринг. Одобряването на проектите изправи косите на строителите. Мнозина от тях чакаха за строително разрешение по два - три месеца.  Оказа се, че Община Пловдив няма ресурс, в резултат на което преписките бяха прехвърлени на районите, които не бяха страна по договорите. 

Сигналът за картела при санирането беше подаден в КЗК от кмета на Търговище  Дарин Димитров.  Кметът на Община Пловдив, както и неговият бивш заместник Димитър Кацарски застанаха, както обикновено, в изгодната позиция на ни лук яли, ни лук мирисали.  При проверката КЗК установи  договорки между фирмите, наети за техническо обследване, в още два града - Пловдив и Гоце Делчев.   

Според определението  на КЗК, което подлежи на обжалване, 33 фирми в страната предварително са разпределяли обектите, което е забранено от закона.   

 

 


.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
ВЪНШЕН ЧОВЕК

ВЪНШЕН ЧОВЕК

04.07.2019 | 13:10

Кое по-напред бе,съграждани? Да избереш атрактивни общиски терени,да ги продадеш на правилните хора,да им издадеш разрешителни за високо строителство,да изпереш рушвета,да си осигуриш позиция на скрит съдружник,да платиш за чадър-то да не е едно? Какво саниране сънувате!

Отговори
1 1
ВЪТРЕШЕН ЧОВЕК

ВЪТРЕШЕН ЧОВЕК

04.07.2019 | 07:36

НЯМА ДАЛАВЕРА ОТ САНИРАНЕТО. ТАМ ДРУГИ ОБИРАТ ПАРСАТА. ТОТЕТО НИЩО НЕ ПРАВИ БЕЗ ЛИЧЕН ИНТЕРЕС. МНОГО МУ ПУКА , ЧЕ СМЕ ПОСЛЕДНИ,ЩОМ ЗА НЕГО НЯМА ПАЧКА.

Отговори
13 1
истината

истината

04.07.2019 | 07:22

Поради некадърност.

Отговори
14 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?