За 60 години на АМТИИ: Плакет „Св. св. Кирил и Методий“ от президента
Съюзът на българските музикални и танцови дейци отличи висшето училище с кристално огърлие за изключителен принос към българската култура
- 20:19, 29.11.2024
- 12:06, 01.12.2024
- 1563
- 0
Президентът Румен Радев връчи плакет „Св. св. Кирил и Методий“ на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. Държавният глава и съпругата му Десислава Радева са специални гости на честването тази вечер в Драматичния театър, на което присъстват кметът Костадин Димитров, областният управител проф. Христина Янчева, ректори, студенти, родители, приятели на висшето училище.
Отличието се присъжда за значими постижения в подготовката на поколения творци и приноса към висшето образование в България.
„За мен е привилегия заедно да отбележим този значим за вас и за цялата културна общественост повод – истински празник на културното развитие не само на Пловдив, а и на България. На тържеството на силата и стремежа към духовно извисяване", каза Румен Радев.
"АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ не само обучи таланти, а даде своето за облика на изкуството. Наученото в залите на Академията се пренесе на българските и световните сцени. Вие утвърдихте Академията като стожер, стремейки се към високи идеали и стандарти. Съхранявате традициите и ги обогатявате с модерни форми. Радвам се на бъдещето на вашите студенти“.
Румен Радев подчерта, че Пловдив е град с древна култура , носител на най-доброто от много цивилизации. Тук българските възрожденци са разпалвали искрата. Стана Европейска столица на културата. И няма как Академията да не успее в такъв град.
„Вие допринасяте за успеха на града. На фона на индустриалния напредък културата е най-важното. Защото
вие създавате моралните ценности, които дават хоризонта на амбицията, каляват характера за преследване на обществена цел и са спойката в обществото -
обърна се към екипа и студентите държавният глава. - Без ценности губим нашия морален компас“.
Румен Радев им пожела красота, полет на духа и сила да завладяват световните сцени и да прославят родината по света.
Освен държавното отличие, АМТИИ получи и професионално - кристално огърлие за изключителен принос към българската култура. От името на Съюза на българските музикални и танцови дейци го връчи проф. Юлиян Куюмджиев.
Ректорът доц. Жан Пехливанов подчерта, че за 60 години различни ръководни и творчески екипи през различни периоди са работили неуморно, съобразявайки се с желанията на студентите, предизвикателствата на времето и политическата ситуация, за да превърнат университета в кауза - европейско висше училище с всепризнати дипломи, член на Европейската асоциация на музикалните академии и на Международната асоциация за фолклор на ЮНЕСКО. Днес обучава по 50 специалности в 4 направления и три факултета. А дипломираните през години студенти управляват културни институции и прославят България по цял свят.
"Благодаря от името на всички тях, че сте с нас в най-древния европейски град, който винаги ще е град на културата - обърна се към приятелите ана Академията доц. Жан Пехливанов. -
В неговата най-сантиментална част - Стария град, се извисява АМТИИ, която винаги ще е стожер на високи образователни, научни и творчески резултати.
"Там талантът среща амбицията, креативността надхвърля ограниченията, изкуството цъфти - добави на свой ред кметът Костадин Димитров. - Талантливите хора са богатство. А всяко съкровище зависи от майстора, който го шлифова. Преподавателите са истинските майстори и неслучайно обръщението към тях е маестро. От тях зависи разкриването на младите таланти. Бъдете светлината, която вдъхновява! Пазете традицията! Радвайте ни с нови хоризонти в изкуството!".
Концертът под надслов „Традиция и съвременност в сърцето на Пловдив“ започна със знаковата композиция „Ние сме“, която съчета музика от популярни класически, поп и джаз композитори под аранжимента на ректора доц. Жан Пехливанов. Повече от 200 изпълнители излязоха на сцената, сред които Щатният танцов състав на висшето училище, Академичният народен хор, певците Петър Салчев, Керана и тенорът Ивайло Михайлов, пианистите Георги Славчев и Иван Дончев, Китарен ансамбъл „Академика“, поп и джаз формация от преподаватели и студенти, представители на оперната школа на АМТИИ, балетисти.
Тромпет и бомбе до калпака смесиха жанровете и ритмите, 10 китари се преплетоха с гласовете на изпълинтелите от хор "Детска китка" в палитрата от емоции.
От видеоекран Васко Василев и Теодосий Спасов поздравиха АМТИИ, а Соня Йончева се включи с честитка от сцена в Барселона. Завъртяха се кадри от залите, ателиетата, репетиционните и студията.
А на финала сцената ралюляха Академичният народен оркестър и Академичният народен хор, Ансамбъл „Тракия“ и Щатният танцов състав на Академията.
Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство е основана през 1964 г. като филиал на тогавашната Българска държавна консерватория. В основата на идеята е именитият музикант проф. Асен Диамандиев. През 1972 г. филиалът се преобразува в самостоятелен Висш музикално-педагогически институт, а през 1995 г.- в Академия за музикално и танцово изкуство. Скоро след това започва обучение и по специалности от областта на изобразителните изкуства, което напълно оформя сегашния облик на институцията като Академия по изкуствата - едно от четирите висши училища по изкуствата в България и единственото извън столицата.
Днес АМТИИ обучава студенти в три факултета – „Музикална педагогика“ „Музикален фолклор и хореография“, и „Изобразителни изкуства“, а издаваните дипломи се признават навсякъде по света. Сътрудничеството с висши училища и авторитетни български и чуждестранни институции привлича артистичните млади хора и дава много възможности за всестранни изяви и успешна професионална реализация на всички студенти.
Снимки: Наташа Манева