Войната в БСП разпали скандалите в ДАНС
РЗС опитва да надцака Атака за партньор на ГЕРБ
- 09:21, 29.10.2009
- 553
- 1
- Последните скандали около ДАНС не са ли сценарий за закриването на агенцията или разчистване на неудобните хора от другите партии?
- Не са средство за закриване на агенцията. Нещата там са по-сложни и имат дълга предистория. Самата агенцията бе създадена без ясна политическа воля за противодействие срещу рисковете на националната сигурност. Това позволи да бъде изместен предметът й на дейност и да бъде насочена към сфери на влияние, които нямат нищо общо с националната ни сигурност. И в това се крие огромната политическа отговорност на Сергей Станишев. Всъщност, предложена като структурна промяна в сектора за сигурност, тя бе използвана от Станишев като собствена преторианска гвардия.
- Има ли резон в думите на Цветанов, че РЗС е креатура на ДАНС? Защо ГЕРБ атакува своя партньор в управлението?
- Аз не смятам, че РЗС е партньор на когото и да е. Нямам информация от гледна точка на историята на създаване на партията "Ред, законност, справедливост", но прави впечатление, че това е партията, която в последните месеци и години винаги е парадирала с особения си статут на достъп до информационния масив на ДАНС. Ако внимателно се в гледаме в края на предния и началото на сегашния парламент, ще видим, че това е политическа формация с определена мисия, което изисква по-задълбочен анализ.
- Разполага ли Янев действително с документи за корупция в сегашния кабинет, или се опитва да сплаши Борисов?
- Това е опит за политическо позициониране, да бъде разпозната РЗС като партньор. Забелязваме едно надцакване от страна на РЗС и Атака в това, кой да бъде разпознат като първи партньор на ГЕРБ в управлението. Средствата, които използват и двете партии, са идентични, но разликата идва от това, че РЗС се изживява като борец срещу корупцията. Това според мен е неадекватно политическо поведение, но ми се струва, че само в страни като нашата тезата, че политическа партия може да се възприема като борец срещу корупцията, намира подкрепа. Това е цел на държавната администрация, на органите за сигурност, но не и на една политическа формация. Така че всеки опит на дадена партия да се позиционира в това поле, обикновено кънти на кухо и обикновено означава нещо друго.
- Случайност ли е, че скандалът избухна точно сега, около 100-те дни на кабинета? Бои ли се кабинетът от обществената оценка за свършеното досега?
- Не, обществото не се интересува от 100-те дни, защото това е управление насред криза. Нито политическите опоненти, нито обществото е готово да му даде някакъв толеранс. Странното е, че никой не коментира скандалите в ДАНС и връзката с конгреса на БСП. Не чувам никой да коментира влиянието на БСП в ДАНС и мащабната война за сфери на влияние в социалистическата партия, която се води през последната година и половина. При преизбирането на Станишев бяха приложени такива апаратни хватки и маймунджилъци, които дори Тодор Живков не си е позволявал. Последният конгрес на БСП показа, че тя напуска демократичното пространство и е заплаха за политическата система на България.
- Прави впечатление, че в последните седмици министрите постоянно предлагат идеи, но те биват негативно приемани и от експертите, и от обществото (идеята за фиска, изравняването на пенсионната възраст, идеята за второ задължително осигуряване, законът за отвличания). Това не говори ли за неувереност от страна на кабинета?
- Това е стратегия от страна на ГЕРБ. От една страна, подобно предварително лансиране на идеи в публичното пространство ангажира общественото внимание. От друга страна, позволява добре да бъдат осветени всички експертни и политически позиции по даден въпрос. Това е световна практика, която се оформя като силно поведение на правителството.
- Бойко Борисов говори за предсрочни избори. Да не би ГЕРБ да търси начин да абдикира от властта?
- Това според мен съответства на общественото мнение и по-скоро на електората на ГЕРБ, който би искал да види успешно еднопартийно управление. Да види кабинет, който не е зависим от малките политически фракции в парламента. Подобни заплашителни изказвания към политическите партньор и по специално към РЗС звучат положително в обществото.
- Удачно ли е сега да имаме предсрочни избори, при условията на икономическа криза и необходимостта от спешни мерки?
- Разбира се, че не и няма вероятност за предсрочни избори. Реално погледнато, кабинетът се ползва с голямо доверие и парламентът работи организирано около парламентарното мнозинство, така че аз не виждам шансове за подобен сценарий.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
