Властта подхожда с двоен аршин към търговци. Защо и докога?

Не обичам циганите. Не защото имат друг цвят    на кожата, а защото много от тях не искат да учат, нечистоплътни са, не спазват елементарните норми на обществено поведение и законите, раждат купища деца, без да поемат отговорност за тяхното възпитание.

Не ги обичам. Но ми се обърна душата, когато по заповед на районния кмет Иван Тотев работниците започнаха да рушат малкото магазинче на циганката Роза на ул. „Крайречна". Хвърляха от покрива ламарините с такава злоба, че от тях на тротоара оставаха само парчета. Разбиваха толкова настървено тухлите, сякаш това не беше павилион, а Берлинска стена. Стараеха се да изпълнят разпореждането, макар че бяха от същата боя, както и Роза.

Доядя ме на Тотев. Амбициозният кмет, който свърши доста работа в района си за година и половина от мандата, отчете с гордост пред медиите, че досега е махнал над 200 временни постройки предимно в махалата. В светлините на прожекторите Тотев изглежда като стожер на законността.

Но кой има полза от това? Какво, например, ще прави Роза, мъжът й и останалата рода, която се е хранела покрай магазинчето? Във фирма „Чистота", както ги посъветва районният кмет? По думите на управителя Радослав Кошински там вече се чака на опашка за работа, защото щатът е попълнен.

И защо сега, точно в кризата, когато няма работа, трябва да се увеличава армията на безработните сред малцинствата? От това нито гетата ще станат по-уредени, нито техните обитатели - по-грамотни, по-чисти и по-дисциплинирани. Напротив, безработицата стимулира крадливостта, заложена и без туй едва ли не генетично у ромите.

През всичките 20 години от демокрацията в махалите на висок глас и без никакъв срам казват: „Като няма работа - ще крадем". Така се оправдават и за обрулените до шушка блокове, ограбените инсталации, окрадените шахти и улуци, за неплатените данъци, вода, ток и наеми. Не искам да се връща някогашната авторитарна система, но някой дали си спомня подобно безобразие в махалите на Пловдив преди Десети ноември? Едва ли, защото тогава и за най-последния циганин имаше работа.

Докато гледах как рушат магазинчето на Роза, се чудех, какво пречеше на кмета Тотев да я накаже с глоба за шум през нощта, ако това е истинската причина хората от съседните блокове да се оплачат в прокуратурата? Апропо, прокуратурата не е разпореждала павилионът да бъде съборен, а е препоръчала на район „Източен" да вкарат в ред търговските и питейни обекти. До този момент, макар че за 20 години се смениха няколко местни управи и много правителства, никой не успя да наложи в махалите законността. По тази причина куп богаташки къщи на два и три етажа са построени и се строят върху общинска земя, без тя да е платена, или, което още по-страшно - върху чужда, реституирана в полза на други собственици. „Източен" е рекордьор с незаконните си постройки - над 2000 на брой. Но едни от тях се събарят, други продължават да стоят. В „Изгрев" на сергии се търгува с какво ли не и никой от властите не казва и дума.

Впрочем, това се случва не само в етническите квартали. Най-показателен пример за двоен аршин е кафенето, изградено почти под прозорците на комисар Ангел Рангелов, шеф на Областната дирекция „Полиция". Самият той през миналата есен внесе при кмета Славчо Атанасов остър протест срещу незаконната сграда насред улица „Йоаким Груев" в „Капана". И какво от това? Заведението и до днес запушва не част от тротоара в края на града, както магазинчето на Роза, а улица на пъпа на Пловдив. Защо Славчо Атанасов или кметицата на „Централен" Райна Петрова не пратиха багери срещу кафенето? Защо на „Крайречна" може да се разруши магазин, а в „Капана" не може? Управниците знаят защо.

Аз се сещам за друго. Собствениците на незаконното кафене на „Йоаким Груев" имат пари и са наели добри адвокати. Роза от „Крайречна" може би дори не знае какво е това адвокат. Но е ходила на избори преди година и половина. Гласувала е за съветници. Не ми е казала за кои, но ДПС има двама свои представители

в местния парламент. Те се казват Яшар Асан и Мехмед Асан. Нито един от двамата не се мярка в драматичните моменти в гетата. Симеон Михайлов от „Крайна" каза, че Яшар Асан живеел в блок 4006, чиито мазета са пълни догоре с обратни води. Не си мърда пръст да направи нещо за нас, упрекна съветника Михайлов.

Камо ли Яшар Асан да се втурне да брани Роза! Преди няколко години, когато пак беше общински съветник, Яшар взе от общината на концесия новия пазар в „Столипиново". Сега върти търговия. Съветниците от ДПС в миналия мандат Еньо Петров и Инан Алиев също се погрижиха не за махалите, затънали в мизерия, а за себе си. Еньо Петров купи бившия партиен клуб на ДПС

в „Изгрев" от общината. Инан Алиев получи концесията на подлеза с 20 магазина на Чефте баня, а по-късно купи терен от общинската агенция за приватизация в махалата. Сега и той си има свой търговски център. За какво му е Роза?

И други партии пазаруват с цели кошници гласове срещу някой лев в етническите квартали и без да имат какъвто и да било ангажимент към тях. Но както се казва, който не е хванат, не е крадец. Особено ако е в гето.   

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?