Владо Дончев: Чужди са ми скъпите, помпозни и разточителни представления с хонорари за стотици хиляди левове

Кандидатът за кмет на Пловдив Владо Дончев заяви, че в кампанията си разчита на креативност, хумор и творчество

- Г-н Дончев, предизборната надпревара е вече в разгара си. Всички сме свидетели на надлепянето на плакати, поставяне на нови билбордове на всевъзможни места, ежедневни концерти и активности, подготвени от партиите като предизборна агитация. Имам усещането, че вие като че ли се загубихте в целия този  “предизборен панаир”?
- Напълно естествено е един граждански кандидат като мен да не може да се мери финансово нито с партиите, нито с олигарсите. Партиите получават субсидии от държавния бюджет, т.е., независимо дали сме им симпатизанти, или не, ние им плащаме, за да ни агитират, а за олигарсите - там е ясно... Знаете ли колко е сумата на субсидията, която получават партиите за целия четиригодишен период на мандата си? Кажете напосоки една сума?
- Не знам, вероятно са милиони.
- Не само, че са милиони, а са точно 200 милиона. Водещите политически партии бъркат в джоба на българския данъкоплатец с 50 милиона годишно. Това е огромна, чудовищна сума, с която може да се купи всеки избор. Затова са разточителните концерти, огромните палатки, скъпите клипове. На мен са ми чужди скъпите, помпозни и разточителни представления с хонорари за стотици хиляди левове. В моята кампания аз разчитам на креативност, хумор и творчество. Сами си правим шоутата, с помощта на приятели. Помага и дъщеря ми Ани и приятелите є от Денс Академи, които се включват напълно безкористно. Приятелска е и помощта на артиста Кени от театър “Хенд”, който направи уникално политическо шоу на Главната миналия петък. На многото пари и организация ние противопоставяме собствените си таланти.
- Като споменахте, видяхме, че преди седмица и вие се включихте в агитацията на Главната, като организирахте шоуспектакъл за пловдивчани. След атентата срещу журналиста Сашо Диков пък организирахте протестно шествие. На читателите ще им е интересно да узнаят каква е цената на предизборната агитация от този тип.
- Аз практически ви отговорих по-горе. Цената е нулева. Всички ни помогнаха напълно доброволно и безкористно, защото уважават мен и колегите ми от листата, както и идеите на Гражданската мрежа за модерен Пловдив. Платихме само малка сума за озвучаване и за отпечатване на листовките за шоуто. Видеоклипът ни и снимките ни са напълно безплатни и са направени от нашия приятел, гениалния фотограф Петър Пешев. В момента клипът ни се върти на павилиона ни на Главната пред бар “Каменица” на плазма, предоставена също от приятел. Но да се върна на събитието от миналия петък. Опитахме се да провокираме пловдивчани с оригинална инициатива. Организирахме РЕФЕРЕНДУМ ЗА РЕФЕРЕНДУМА, като зададохме три въпроса, свързани с най-наболелите проблеми на града.  Един от тези въпроси ще бъде поставен и на първия референдум за гражданите на Пловдив, когато бъда избран за кмет.
- Споменахте, че акцентът е бил поставен върху т.нар. “референдум за референдума”. Какво представлява всъщност той?
- Това е първото публично допитване до гражданите на Пловдив на самата Главна. Директно, без внушения и посредници. Интересът беше много голям. Гласуваха стотици хора за два часа. Когато дадеш на хората пряк достъп до урната и пазиш анонимността им, те се активизират неимоверно.  Събитието имаше за цел да призове хората да покажат своята гражданска позиция. До паметника на Мильо поставихме прозрачна урна, в която над 500 пловдивчани пуснаха своя глас, за да решат каква да бъде темата на първият за пловдивчани референдум. За такива обществено важни въпроси, като тези, които бяха поставени в анкетата, хората трябва да имат възможност да вземат отношение. Проблемите с Пловдивския панаир и Стария град, присъединяването на общините “Родопи” и “Марица” към Пловдивската община, рекетиращите всички пловдивчани  “паяци” са въпроси, които пряко касаят всички граждани на Пловдив и е редно те да имат глас в решаването им.
-  Имате ли вече резултати от референдума? Каква е най-голямата болка на пловдивчани?
- Да. В четвърък, директно по Пловдивска обществена телевизия “Тракия” анкетите бяха преброени и обявих резултатите. Мога да кажа, че огромният процент от гражданите, които се включиха, посочват, че не могат да се примирят с това, че Пловдивският панаир не е на пловдивчани и че вече не е един от символите на града. Това, което много ме изненада, е, че голяма част от хората не са посочили само един от изброените в анкетата проблеми, а са допълнили, при това изключително изчерпателно, още по няколко. Ще спомена само някои, които ми направиха впечатление, тъй като бяха описани в доста анкети. Първо, хората нямат доверие в правоохранителните органи и ги описват като корумпирани и тероризиращи обикновения гражданин. Има такива, които апелират за построяването на детски площадки и отварянето на ясли и детски градини. Разбира се, разбитите улици бяха често посочвани като проблем. Нещо много важно беше това, че трябва да се обърне внимание на КРАЖБАТА на гласове, а не само на купуването и продаването им. Като цяло ще кажа, че проблемите, които срещат обикновените пловдивчани като мен, като вас, не могат да се изчерпят в три подточки и че определено има доста неща, върху които трябва да се работи.
-  След атентата срещу журналиста Сашо Диков вие организирахте протестно шествие под наслов “Искаме сигурност, а не здрава ръка”. Мислите ли че това помогна на вашата предизборна кампания?
- Вижте, организирането на протеста нямаше за цел да агитира хората да гласуват за когото и да е било. Там не се раздаваха листовки, нямаше предизборна агитация. Той се получи като спонтанно събитие. Беше организиран като протест на всички, които не искат да живеят в страх и някой от горе да им казва кое е добро и лошо. Взривяването на колата на Сашо Диков е атентат срещу свободното слово. Вихри се тоталитарна пропаганда и промиване на мозъци. Неудобните теми и въпроси за далаверите и провалите на управляващите са тема табу във водещите печатни и електронни медии. За малкото острови на медийна свобода - страх, сплашване и терор. България трябва да се опомни. Това беше и целта на протеста. Това не беше протест срещу взривяването на една кола. Това беше гласът на гражданите, които не желаят вече никой да се подиграва демонстративно с цялото общество. И въпреки опитите да бъде унищожено и гласът му да бъде заглушен, гражданското общество в България съществува.
-  Вашата кампания се различава от тези на другите кандидати по своята оригиналност. Какво беше последното събитие, което организирахте?
- Беше едно хрумване и провокация към младите и интелигентни хора в града - директен контакт с гражданите чрез литературата на пловдивските автори. Организирахме литературно четене на стълбите пред бар “Каменица”, което нарекохме  “Познай автора - спечели книга”. Аз и моите колеги четохме откъси от произведения на различни пловдивски автори и останах много очарован от това, че хората познаваха тези книги и се включиха активно в събитието.
- В този ред на мисли какво е следващото събитие, което планирате
- Позволете ми засега да го запазя в тайна, тъй като няколко пъти вече се случва моите опоненти в кампанията да копират идеите ми. Изглежда те са лишени от въображение. След като публикувах пакта за прекратяване кампанията в циганските махали, Славчо Атанасов се престара и, уж, прекрати кампанията си. Илко Николов пък ми отмъкна идеята за борба с олигархията. ГЕРБ пък сега се присетиха да забраняват паяците (след моето изявление) и взеха да говорят за “модерен” Пловдив. Последното беше онзи ден, когато Иван Тотев излезе с ОТВОРЕНА програма за управление, която хората можели да допълват. Това си е директна кражба от кампанията на Меглена Кунева, Института за модерна политика и нашия стратком.
-  И накрая един въпрос, тясно свързан с вашата управленска програма. Ако след 4 години ви попитам отново, в качеството ви на кмет на Пловдив, кое от предизборните обещания ви бе най-трудно да осъществите, какъв мислите ще е отговорът ви? С други думи - коя е най-трудната задача, която си поставяте като  бъдещ кмет на града?
- Най-труден според мен е проблемът със запрашеността на града, защото зависи много от природни фактори. Това, между другото, беше и един от проблемите, които пловдивчани бяха посочили като водещ в референдума, който направихме. Известно е, че транспортът в Пловдив е ужасен и трудно може да се подобри заради спецификата на града - тепетата, старините и пр. Метро е невъзможно да се прокара. Така че вероятно в бъдеще ще се наложи да се ограничат движението и паркирането в централната градска част. Това пък е пряко свързано с наличието на паркинги, по който въпрос имам конкретни и авангардни идеи. 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
3 коментара
А Михаилов

А Михаилов

18.10.2011 | 19:56

Д.Вечер всезнаиковци , да попитам и аз нещо като обикновен пловдивчанин , вие всички много знаещи,компетентни,и разбиращи дребнави хорица щтом толкова много сте запознати с имотното състояние и апетит за " кифтета " на въпросния Владимир Дончев или които и да е друга известна личност да излезе смело напред с име и доказателство за думите си !!! омръзна ми да чета драсканиците и идиотските изказвания на някакви си ТЪРТЕИ седящти пред телевизора и гледаики преуспелите хора в реалния живот завиждаики да казват "глеи го тоя колко пари има и ква кола кара и ква мацка такова ... не му е чиста работата измамник е ... " НЕ ! УМЕН Е И Е КАДЪРЕН за разлика от ВАС !!! и не си губи времето да говори глпости и плете интриги а работи за своето име и благосъстояние !!!

Отговори
0 0
Локо Пловдив

Локо Пловдив

17.10.2011 | 14:28

Владо , ти си наистина голям наглец , ГА ЕИ КИФТЕТАТА НЕ РЕВА , СЕГА РЕВЕШ !

Отговори
0 0
Мито

Мито

17.10.2011 | 12:52

Ми то и на мен така, не ми се харесват скъпите представления. Като си направя 2-3 хотела и ми спига.

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?