В парк Лаута: Рестарт за проекта „Памет за първите заселници” до Ясъ тепе

Точно пред 3 години от фондация за българско наследство „Проф. Петър Детев” заявиха, че смятат да изградят Мемориален комплекс „Памет за първите заселници”. Проектът ни все още е актуален, очакваме общината да го адаптира към общия устройствен план на парк Лаута и да обособи място, за да  стартираме, потвърди инициаторът Йордан Детев. Местоположението му вероятно ще е в парк „Лаута”, близо до прочутото праисторическо селище Ясъ тепе.

Основната концепция на комплекса е, че древният Пловдив се базира на забележителна колония от неолитни селища, чиито естествен център е Трихълмието. „14 са откритите селища на територията на Пловдив”, казват от фондация за българско наследство „Проф. Петър Детев”.

„Наглед те са пръснати из града и околностите му, но в същност са нагледно доказателство, че древния тракийски град е бил естествен резултат от развитието им. Някои продължили съществуването си с хилядолетия и се обособили като „предградия” на укрепения Акропол, припознаван през античността като същински град. На север било селището „Ясъ тепе” 1, чийто център бил на сегашното „Брезовско шосе” №155. Този протоград започнал съществуването си в ранния неолит. Територията му била забележителна - над 100 дка, в могила с размери повече от 400 м и височина до 14 м, което го превръща в „най-голямото селище в цяла Тракия”.

На изток се намирала най-добре проучената дъщерна могила „Ясъ тепе”  в Лаута (проектът за възстановяването на Лаута бил възложен още през 1979 г. на проф. Петър Дедев, но преустановен поради смъртта му). Заедно с „Базалтовата Лаута” тя оформяла източното предградие. На юг е селището в Брани поле (голямата могила „Св. Константин и Елена”), а на запад - селище в местността „Пирето” кв. Коматево. Сред тях е Акрополът, който бил заселен още през енеолита, малко селище е открито на Небеттепе, друго на Джамбаз тепе, до стария Мевлеви хане.

Други праисторически поселения са открити в кв. „Каршияка”, в района на Втора Каменица и на Джендем тепе. Голямата идея на комплекса „Памет на първите заселници” обаче е да създаде единствения у нас национален архео-парк  „Лаута” и комплексен център за млади археолози..Нещо като „Световен център по балканска праистория”, поясни г-н Детев. „Голямата задача на този проект е да изучим културата на първите заселници по „Поречието на Марица”, които вероятно са „основателите на европейската култура. Така устойчивите следи от първата култура на заселниците му, на която сме приемственици, са на повече от 8000 години”.

В строителен план 

И така древният комплекс „ще възстанови” типичното неолитно селище. За целта ще се използват стари и по-модерни инженерни техники. Това, в чисто строителен план, ще се случи в няколко стъпки. Първата ще е ограждане на терена и изкопаване на защитен ров. Следва строежът на палисадата, изработка на входната врата-мост и възстановка на първата пловдивска къща. Тя ще носи белезите на типичния древен градеж със замазка на пода, ръчно изработена пещ, огнище, с двустранно измазване на стените и белосване на вътрешните. Къщата традиционно ще бъде покрита, а рибарски тип мрежа, с тежести като „шапка”, се завършат сламения покрив. От необработена скала ще се изработят статуи-реплика на неолитните, правени някога от мрамор. След това те ще бъдат монтирани пред входа на сградата. На втора, терасовидна строителна площадка ще се построи къща от следващата - енеолит епоха. „Така ще покажем продължителността на съществуване на селището и етапите на развитие, през които то е преминало”, мотивират идеята си организаторите. Паралелно със строителството, ще се „онагледят” типичните станове, каменни сечива и грънчарство - все предмети, които са „копирани” от бита и поминъка на праисторически Пловдив.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
6 коментара
За Пловдив

За Пловдив

23.03.2016 | 04:52

Никъде не прочетох да иска пари? Но ние си плюем! Коматевци обичат само последните 104 години от историята на Пловдив!

Отговори
0 0
....

....

16.03.2016 | 19:42

абе как на някой нему хрумна да озелинява,ами все искат да строят някакви постройки,пък било то и сламени къщи.В ГРАДСКИ ПАРКОВЕ НЕСЕ СТРОИ НИЩО не се онищожават дървета,природа особено в град като нашия кадето лятото става 40 градуса .....то маминия и гребната ще окълца след някоя годинка още.....за трепане са ей

Отговори
0 0
455

455

16.03.2016 | 17:32

след протестърите искащи общината да им даде безплатно някоя и друга сграда да се напушват наволя, още един изкочи да плаче общината да му даде някоя хилядарка за поредната глупост - в тези глиненосламени къщи сигурно ще гледа прасета

Отговори
0 0
възмутен

възмутен

16.03.2016 | 17:29

поредните фалшификации, дилетанштини и бутафории на един измислен музикант \"специалист\" който си въобразява как ще направи голяма печалба от дрънкане на простотии, там се играе футбол, той праисторически къщи от слама ще строи

Отговори
0 1
защо да се харчат пари?

защо да се харчат пари?

16.03.2016 | 15:04

Да отиде в Столипиново - там сградите и обичаите са са още в пред-неолита.

Отговори
0 0
Тракиец

Тракиец

16.03.2016 | 14:43

Изключително интересно

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?