Ужасяваща мизерия: Заселниците в Кючука пиели и се миели на 5 чешми

Много трудно било осигуряването на  жилища за многолюдните бежански семейства в Пловдив.  В периода 1920-1926 г.  бежанците сами заселват определени квартали, главно на юг от жп гарата. Естествено се получава границата, която и днес върви по булевард "Македония".  Кючук Париж е кварталът на македонските бежанци. Той е между жп линията и източно от булеварда. Най-добър ориентир са имената на улиците - Скопие, Битоля, Охрид, Струга, Струмица, Вардар. Вдясно от булеварда са кварталите на тракийските бежанци - старите квартали Кирпич махала, Борислав, Беломорски. 

С македонски и тракийски бежанци е заселен изцяло старият квартал Сарай кър, западно от линията за Филипово, южно от Пещерско шосе. Македонски бежанци се заселват и около Столипиново, в Съдийския квартал, около Бунарджика. Макар и единици, предприемчиви пришълци с по-конвертируеми професии успяват да се заселя в централната част на града.   

Доста години в тези квартали хората се самонастаняват, които струпват първо една стаичка, към която постепенно лепят други. Мизерията е била ужасяваща - в целия Кючук  Париж първоначално уличните чешми са били 4-5.   

Едва след 1923-24 г. общината започва да раздава места по 200-400 квадрата за построяване на къщи. Бежанците плащат местата, а средствата отиват за благоустрояване на улици, за копаене на артезиански кладенци. Сериозно модернизиране на квартала започва едва през втората половина на 20. век.  

Преселници от Македония около Пловдив има в Брацигово, Пещера, Сопот.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?