Ученичка от Математическата гимназия разчувства пловдивчани с красиво слово за Дякона СНИМКИ
- 11:55, 19.02.2024
- 13:02, 19.02.2024
- 5366
- 8
151 години ни делят от онази мрачна дата, на която Васил Кунчев, останал в историята като Апостола на свободата, увисва на бесилото.
В чест на делото му и самия него, стотици пловдивчани се стекоха днес пред паметника на Апостола, за да почетат подобаващо 151-та годишнина от трагичната гибел на най-свидния български син. Васил Левски ще остане в историята на България като един от най-видните революционери, като идеолог на българската национална революция, организатор и ръководител на българското националноосвободително движение.
Честванията стартираха тази сутрин с панихида, отслужена в храм „Св. Св. Петър и Павел“ от ставрофорен свещеноиконом Тодор Тодоров – председател на храма. Организатори на панихидата са Петко Георгиев - родственик на Апостола и Общински комитет „Васил Левски“.
Следващата част от тържеството включваше традиционно поклонение пред паметника на Васил Левски на централната алея на Бунарджика. Водещ беше актьорът Златко Павлов, който разчувства присъстващите граждани със стихотворението “Обесването на Васил Левски” на великия Ботев, посветено на трагичната гибел на Дякона.
Официалното слово произнесе Маги Стоева, ученичка в XII „б“ клас на ОМГ „Акад. Кирил Попов“- Пловдив, която впечатли пловдивчани с красивите си думи.
"От малка ходя всяко лято в Карлово. За словото използвах личните си преживявания, които съм имала там. Посещавала съм къщата на Левски. Това, заедно с цялостния дух в родния му град ми послужиха като вдъхновение да напиша и произнеса словото си", споделя Маги.
Тя споделя също, че изпитва изключителна гордост, когато се замисли за делото на Дякона. "Той е изключително голяма личност, помогнал е да бъдем това, което сме в момента и това няма как да остане незабелязано от моето поколение и хората, които ценят историята. В моето обкръжение има много такива хора", коментира ученичката
Честванията завършиха с полагане на венци и цветя на паметника на Апостола и едноминутно мълчание, което премина под звуците на националния химн.
Церемонията премина с участието на представителни военни формирования – почетна рота, военен духов оркестър и венценосци, членове на Общински комитет „Васил Левски” и Комитет „Родолюбие”. На събитието присъстваха още кметът на гр. Пловдив - Костадин Димитров, зам.-кметът по култура Пламен Панов, областният управител Илия Зюмбилев и други.
Дълги години годишнините от трагичната гибел на Левски се отбелязваха официално на 19 февруари. Историческите данни сочат, че обесването на Апостола на свободата от османците е станало на 6 февруари 1873 г., време, в което е бил в сила Юлианския календар. През 1916 г. в България е въведен Григорианският календар. Така датирането преди неговото въвеждане се променя, като към датите (събитията) през XX век (от 1900 до 1916 г.) се прибавят 13 дни, а към датите (събитията) през XIX век и назад във времето се прибавят 12 дни. Т. е. датата 6 февруари 1873 г. по Юлианския календар (т. нар. стар стил) се трансформира в 18 февруари 1873 г. по Григорианския календар.
Тази вечер годишнината ще бъде отбелязана и в родния град на Апостола - Карлово с възпоменателна церемония, която ще започне в 18.00 часа на пл. „Васил Левски“ в града.
Снимки от Валентина Биларева
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.