Туристи окупираха новото бижу на Пловдив - Източна порта СНИМКИ
- 15:36, 28.09.2024
- 17:00, 28.09.2024
- 2393
- 0
Археологическият комплекс Източна порта на Филипопол беше отворен днес преди обяд и туристите разглеждаха античните находки, върнати към живот в целия им блясък след реставрацията.
През тази порта, градена през II век, в античността се осъществявала основната връзка между Филипопол и Византион.
Хората, впечатлени от блясъка на паметника на културата, се разхождаха по древните улици в подножието на Стария град, оцелели 19 столетия, снимаха величествената колонада и си правеха селфи.
Официално Източната порта засега не е открита, но вероятно в близко време предстои да бъде разрешен постоянен достъп заедно с още едно археологическо бижу – Небет тепе, където от миналия мандат досега също течеше реставрация.
Вход на Източна порта и Небет тепе ще е безплатен най-малко в продължение на пет години, както „Марица“ писа, тъй като двата комплекса са обновени по европейския проект. Вратите обаче ще се заключват вечерта в 22 – 23 часа, за да не вилнеят вандали.
На пешеходната алея до Източна порта тази седмица приключи ремонт, допълнително възложен от кмета на район „Централен“ Георги Стаменов. Поставени са пейки, на които туристите могат да седнат и да се любуват на античното наследство. Пространството около комплекса беше изчистено, настилките на тротоара на ул. „Митрополит Панарет“ са подменени, предвидено е и озеленяване.
Проектът за реставрацията на Небет тепе и Източна порта е изпълнен на инженеринг от „Консорциум Филипопол 2020” и с индексацията върху първоначално договорената стойност струва близо 9 млн. лева. Стойността на договора за проектиране, авторски надзор и строително – монтажните работи е в размер на 6 996 594 лева с ДДС. Одобрената обща стойност по проекта е 8 012 202 лева. От тях 6 009 151 лева се предоставят като безвъзмездно финансиране по ОП „Региони в растеж“, а 2 003 050 лева е съфинансирането, което трябва да осигури общината от финансова институция.
Снимки от Валентина Биларева