Три мечки на 14 000 години над Батак! /СНИМКИ/

Скелетите на праисторическите чудовища са извадени от пещера над Батак при съвместна експедиция на дружество "Пълдин" и Прородаучния музей

Три скелета на пещерни мечки на около 14 000 години са извадени от пещера в Родопите, научи “Марица”. Праисторическите животни са открити при съвместна експедиция на спелеоклуб “Пълдин” и Природонаучния музей в Пловдив.


Спелеолозите влязоха в пещерата през уикенда, а по-голямата част от находките вече са в лабораторията на музея. Пещерняците умишлено пазят в тайна мястото на откритието, тъй като работата на експедицията все още не е приключила напълно. “Марица” научи, че пещерата е в околностите на град Батак.


“Натъкнахме се на скелетите още през февруари, докато проучвахме пещерата. Трябваше обаче да изчакаме подходящи климатични условия”, разказа инструкторът от  “Пълдин” Милен Нейчев. Въпреки че изчакали близо два месеца, деветте членове на експедицията срещнали сериозни препятствия, докато се доберат до нишата, в която се намирали костите на животните. “Тя беше на 150 метра от входа, но за да стигнем дотам, ни трябваше повече от час.


През повечето време се провирахме през “тесняци” и газехме вода до гърдите”, разказва Нейчев. Температурата на водата била 6-7 градуса, а след това мокри и измръзнали, спелеолозите трябвало внимателно да извадят костите от калта, да ги съберат в специални торби и да се върнат по същия път. Повечето от участниците били вече в първи стадий на хипотермия, докато успеят да излязат от пещерата. “Въпреки това обаче, усилията си струваха”,  категоричен е председателят на клуба Илия Савчев. В пещерата са влезли и три момичета от клуба - Анджи, Ася и Ивон.


Находката на спелеолозите е действително  уникална. Скелети на пещерни мечки се намират изключително рядко. Предполага се, че праисторическите чудовища, чийто ръст надвишавал 3 метра, са изчезнали през последния ледников период. Запазен скелет на мечка има в музея в Чепеларе, а в началото на 20-и век английска  експедиция открива друг в пещерата “Бачо Киро” край Дряново и сега той се намира в Природонаучния музей в Лондон.


“Това е първата научна експедиция, финансирана от Пловдивския природонаучен музей”, коментира биологът Стефан Кюркчиев. Освен че е консерватор в музея, той  е и член на спелеоложкия клуб. Кюркчиев, който е докторант в Пловдивския университет, каза, че точната възраст на находките тепърва ще бъде определена.


“Предстои костите да бъдат обработени, почистени и консервирани. Това ще стане в лабораторни условия, защото някои от костите са много крехки. Ще работим заедно с колега от музея, който е палеонтолог. Ще търсим финансиране по някой европейски проект, за да продължим проучването.


След като работата по консервацията и датирането приключи, скелетите ще бъдат експонирани в новата зала по палеонтология, която предстои да бъде обособена”, твърди Кюркчиев. Трите черепни части, открити в пещерата, са с различна големина и спелеолозите коментират, че много вероятно е скелетите да са били на голяма мечка и двете є мечета.
Предполага се, че животните са влезли в пещерата през друг вход, а не през този, през който са проникнали спелеолозите.


НАЦИОНАЛНО БОГАТСТВО
Освен че е с висока научна стойност, находката на пловдивските спелеолози има и  материално изражение. Скелетите на праисторическите чудовища са много търсени от музеите по света, а някои от офертите за скелет на пещерна мечка стигат до 500 000 евро. В случая обаче трите скелета ще останат  в залите на Природонаучния музей в Пловдив.


ЛЕДЕНА ЕПОХА
Пещерните мечки са били много по-големи от  днешните представители на вида    - височината им е надвишавала 3 метра. Зъбите им показват, че са се хранили както с растителна, така и с животинска храна. Появили са се преди приблизително 5 милиони години и са били разпространени в цяла Европа. Започват да изчезват преди около 30 хил. години. Има различни версии за измирането им - според някои учени причината е рязкото застудяване, а според други са били избити от кроманьонците. Учени от университета “Макс Планк” в Германия смятат, че мечките през ледената епоха са изчезнали от лицето на Земята, когато хора са започнали да живеят в обитаваните от тях пещери. Ново ДНК изследване показва, че популацията на пещерните мечки е започнала да намалява преди около 50 000 години, като това е съвпаднало с увеличаването на броя на заселниците. Изследването е извършено от екип под ръководството на Матиас Щилер от университета  “Макс Планк”. Пещерната мечка е близък роднина на кафявата мечка. Те са еволюирали от общ прародител преди около 1,2 милиона години. Пещерната мечка е имала страховит вид - теглото на мъжките екземпляри е достигало 500 кг.  Най-дълго мечките оцеляват на Балканите, където живеят до късната ледникова епоха.

 

 

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
8 коментара
baharov

baharov

12.02.2013 | 18:19

interesno

Отговори
0 0
AЙЙЙЙ

AЙЙЙЙ

12.04.2012 | 09:40

Не е трябвало да поствате последната снимка, местността се разпознава от местните хора ..... ще ви намерят пещерата ... хахахаха

Отговори
0 0
Фен на пещерняците

Фен на пещерняците

11.04.2012 | 09:36

Поздравления на пещерняците! Такив хора ще ни изведат от блатото!

Отговори
0 0
Станишев

Станишев

11.04.2012 | 01:42

не са на мечки ,а на първите кумонисти !

Отговори
0 0
speleo.prista

speleo.prista

10.04.2012 | 22:17

Браво на пещерняците от Пловдив! Кости на пещерна мечка са намирани и в пещерата "Орлова чука", до гр. Две Могили, Русенско. И към автора на статията: "Макс Планк" не е университет, а голям институт, подобен донякъде на нашата БАН.

Отговори
0 0
ПК Пещерняк

ПК Пещерняк

10.04.2012 | 12:29

Браво на колегите!

Отговори
0 0
Костурски

Костурски

10.04.2012 | 10:20

Браво.Нека се случват все по-често такива неща!

Отговори
0 0
korleone

korleone

10.04.2012 | 10:19

Инструктор водил курс по оцеляване в гористи местности,,-И така,рекъл инструктора,подгони ли ви мечка качвате се на най-близкото дърво,мажете се с лайна и мечката сама ще си отиде като разбере,че това не е нейната миризма,,.,,-Ами от къде лайна горе на дървото,попитала една от курсистките.,,А не се притеснявайте рекъл инструктора,лайна ще има даже и ще останат!

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?