2374

Таня Костадинова - огненото момиче в пловдивската Пожарна

Таня Костадинова е родена през 1975 г. в Пловдив, в семейството на учителка и пожарникар. Завършила е макроикономика и журналистика. Започва кариерата си като репортер и редактор в кабелната телевизия „Евроком“, води собствена бизнес рубрика. Впоследствие се впуска в рекламния сектор - пише и озвучава реклами. Вятърът на живота я отвежда в София, където става част от телевизия „Европа“. След това рязко сменя посоката и влиза изцяло в ролята на PR. През годините е отговаряла за имиджа на областни управители, на пловдивската полиция, а в момента - на Пожарната в града под тепетата.

Пиарката на пловдивската Пожарна Таня Костадинова не е просто от онези обикновените говорители. Тя хвърля цялата си енергия и сърце, за да „гори“ в професията и да сътворява не какви да е, а добри новини. Зад което и бюро да застане, Костадинова преобръща образа на институцията и вади на показ човешкото ѝ лице. Години наред тя прилага своите професионални умения, за да постигне тази цел, и го прави със завидна лекота. Всеки един журналист в Пловдив е наясно, че пиарът на Пожарната е достъпна 24 часа дневно 365 дни в годината, за да отговори на очакванията на медиите и да направи показно как трябва да работи човек, отговарящ за връзките с обществеността.

Таня Костадинова е обвързана с пожарната служба още от дете заради своя баща, който е бил огнеборец. Сега отново се чувства у дома си, работейки заедно с негови дългогодишни колеги.

„Винаги съм била привлечена от адреналина в работата на баща ми, който възпитаваше и отглеждаше две момичета. Но сме бойци по дух. Този адреналин те държи винаги, кара те да се впуснеш в предизвикателства и да вярваш в себе си. Тренира ти психиката. Може би на това сега дължа факта, че се справям изключително адаптивно във всяка една ситуация. И така за всички останали изглежда, че това е печелившият ход. Разбрах една истина - че когато човек няма конкретни очаквания и нагласи за даден резултат, тогава разочарованието е по-малко. Тоест трябва да се нагласяш в хода на промените в дадена ситуация, за да извлечеш най-големите дивиденти за теб като човек и професионалист, и за хората, за които работиш“, споделя Таня.

Още от детските си години тя е атрактивна, борбена и непрестанно търсеща самоусъвършенстването, изявите и успеха.

„От първи до осми клас бях водеща всички училищни изяви. Записах се да уча в механотехникум, защото ми беше интересно. Никога не съм знаела с какво ще се занимавам. Осми клас беше един интересен етап от живота ми  - да отидеш в един мъжки колектив, да се занимаваш със стругарство и леярство. Но пък надпреварата с мъжете някак си ме направи по-мъжко момиче. Това, че ти трябва да се докажеш, че трябва да го направиш и да разчиташ само на себе си. Тогава разбрах, че много лесно се работи с мъже. Усвоих техническото чертане и техническото писане. Впоследствие реших, че ще уча икономика, и се прехвърлих да завърша гимназия. От дете обаче винаги съм мечтала да бъда говорител, да бъда журналист. Впоследствие плановете ми така се промениха в живота, че ме приеха да уча икономика“, спомня си пиарът на Пожарната.

Въпреки посоката, по която е поела, неин стремеж и страст си остава журналистиката. По време на следването си в университета Костадинова се записва на курс по журналистика, който тогава води Алекс Стоилов от вестник „Марица“. Заниманията се провеждат в събота и неделя в ПУ, като всички там пишат статии и различни текстове.

„Бях много щастлива, когато мои неща излизаха във вестник „Марица“, спомня си още тя.

Тъй като има право на стаж по време на следването си като икономист, Костадинова избира да поработи в застрахователно дружество. Тогава открива в себе си умението да продава продукти и услуги.

Работи известно време като чирак в застрахователния сектор, но това не ѝ носи доходи в трудните студентски години.

„Тогава мой познат ми каза, че в телевизия „Евроком“, първата кабелна телевизия в града, си търсят човек, който да озвучава рекламите, и плащат за това. Срещнах се с ръководителя на рекламния отдел, записаха ме в едно студио и ми казаха: „Звучиш чудесно!“. Впоследствие открих, че аз не само мога да чета реклами, а мога да пиша текстовете им и послания, които да стигат до аудиторията. И така много бързо напреднах в рекламния сектор.

Телевизията тогава получи програмен лиценз и ми дадоха възможност да направя собствена икономическа рубрика - всеки ден след новините 5 минути бизнес новини. Впрегнах целия си хъс като журналист и като икономист, за да направя една компилация. Тогава ментор ми беше Михаил Ванчев, също от в-к „Марица“. Много добри уроци научих от този човек като икономически репортер. Но това, което всъщност успях да разбера от тази работа, е, че хората се нуждаят новините да бъдат преведени на разбираем език, да стигнат до тях. Започнах да пиша текстове с послания. Така започнах кариерата си като икономически репортер в телевизията.

Преминах през различни етапи - икономически репортер, водещ новини и т.н. Тогава дойде Хачо Бояджиев в телевизията. От него получих висока оценка за работата си. Беше външен консултант на „Евроком“. Известно време бях лице от екрана. Тогава управителят на телевизията разбра, че всъщност наистина умея да продавам, и ми предложи да стана ръководител на рекламния отдел на „Нова българска телевизия“, тъй като вече „Евроком“ беше сменила собствеността си. Правех икономическо предаване и най-интересната рубрика в него беше „Този странен бизнес“, разказва Костадинова. След това започва работа в телевизия „Европа“ в столицата.

Разбира от журналисти, че е PR на областния управител

Докато работех в София, един ден ми звъни телефонът. Беше тогавашният областен управител Тодор Петков. Каза, че иска да стана негов пиар. Аз бях учила пиар само като предмет на студентската скамейка в ПУ. Всичко за мен беше буквално само на терория, нямах никакъв опит. Казах му, че ще си помисля, тъй като трябваше да се преместя отново от  София в Пловдив. В крайна сметка, малко по-късно същия ден, ми звъннаха от Дарик радио и казаха: „Г-жа Костадинова, как ще коментирате факта, че сте новият пиар на областния управител и какви ще бъдат вашите приоритети в работата с медиите?“.

Новината беше изпреварила моето решение. Тогава се хвърлих в дълбоките води с главата надолу, без да съм сигурна, че мога да плувам. Това се случи през 2005 година. И оттогава досега съм на това поприще - връзките с обществеността. Много е трудно, когато човек влезе в една институция. Служителите там смятат, че пиарът е човек, който няма работа и се появява тук-там по медиите, когато нещо се случи. А всъщност трябва да изграждаш цялостния имидж на една институция, да познаваш работата на всеки един в нея, да не чакаш новините да те изпреварват. Винаги в работата си съм се водила от това, че не искам да работя с новини, които просто се случват, искам аз да създавам новините, твърди Таня.

Полицията - с човешко лице

Слава Богу, имала съм огромния късмет да работя с хора, които са ми се доверявали. Реализирала съм изключително смели идеи. Най-голямото предизвикателство пред мен беше, когато започнах работа в полицията. Тогава стартирах в деловодството, преминах през криминалния отдел, отново в деловодството. Там научаваш всяка брънка, разплиташ всеки случай, и то по документи, които минават през теб. Опитът е безценен. И когато по-късно получих предложение да стана говорител на полицията, мисля, че много добре успях да покажа, че тази институция има човешко лице. Полицията не е само арести, не е само напрежение, не са новини като убийства. Всъщност това не са новини. Новините са какво правим, за да не се случват тези неща. А най-благодатната аудитория за това нещо са подрастващите - хората, които могат да променят тази нагласа, тоест да работиш по превенцията, смята Костадинова.

Спира туристи към връх Вихрен, за да съобщи за катастрофа на медиите

Не съм човек, който обича носталгията, обичам много движението. Преди 3 години открих, че всъщност катеренето е едно огромно предизвикателство за мен. С това е свързана и една интересна история. Бях говорител на пловдивската полиция. С приятели решихме да изкачим връх Вихрен. Докато се катерехме по морените към върха, ми се обади журналист, който искаше информация за катастрофа с жертви на Подбалканския път.

Трябваше да спра цялата колона от изкачващи се, да седна на един камък, да събера цялата информация, да я напиша и да я изпратя веднага на медиите. Опитвам се да напиша новините си така, че да давам максимална информация и да не се налага да ме търсят втори път за пояснения. Смятам че съм успешна в работата си, защото винаги знам от какво има нужда един журналист. Това е ролята на пиара. Да откликне на очакванията на журналиста, за да напише новината по най-добрия начин. А щом се пише за една институция, това значи, че нейният пиар е добър и работи.

Да те събуждат чановете на козите

Бащата на Таня Костадинова е от родопското село Яврово - родното място на Николай Хайтов, проф. Георги Гълъбов, Георги Черкелов, Борис Димовски. В детските си години пиарът на Пожарната често прекарва лятото при баба си на село и създава съкровени спомени от безгрижното си детство. „Това е едно малко, китно селце, което, за голямо съжаление, има страшно много стари къщи, които се рушат, и една шепа местни жители. Но там имам много безценни спомени и моменти -  да те събуждат чановете на козите сутрин, да пиеш мляко от бакър, да обикаляш поляните цял ден, да чакаш пред магазина на опашка за хляб заедно с възрастните, да познаваш всеки по име, да знаят от кой род си... Това са безценни моменти, които те зареждат за цял живот. Трябва да имаш много силна връзка с родното си място или родното място на родителите ти, защото само силните корени ти дават смелост да полетиш по-високо, убедена е Костадинова.

Обичам много морето и планината. Като дете жадувах за синевата на морето, но през последните няколко години установих, че съм влюбена в планината. Това, с което съм закърмена в Яврово, духът на планината, на Балкана, на силната Родопа планина, явно ми дава чувството за спокойствие, сигурност и стабилност, където и да отида. Винаги при всяка възможност се връщам в Яврово, там чувствам свободата на духа си.

Готви здравословно, обожава да шофира

Като всеки човек, и Костадинова има своите хобита. Те са изключително разнообразни и ѝ доставят огромно удоволствие.

Обичам да снимам, сигурно имам над 30 000 снимки в телефона. Обичам да ходя в планината. Имах период, в който ходех на йога. Обичам разнообразието, бях се запалила по ските. Но впоследствие човек се намества и във всеки различен период от живота си се обръща към нещо различно, което му дава сила да се защити от останалия свят. Тази професия е и изключително ограбваща, защото си 24 часа на телефона и когато нещо се случи, медиите искат да получат информация веднага.

Обожавам да готвя, залитам по разни екзотични неща, но съм влюбена в здравословната кухня. Опитвам се да уча сега на това и сина ми, който е тийнейджър на 14 години. Неведнъж ми се е налагало да готвя и едновременно с това да разговарям с журналисти.

Готвенето е нещо, което ме кара да разпускам, особено вечер, когато се прибера от работа. Обожавам и да шофирам, разкрива пиарът на Пожарната.

Харесва четива за духовно усъвършенстване и обожава руска музика

В момента чета много за духовни практики, за духовно усъвършенстване - това е литературата, която ме впечатлява най-много. Когато един човек стигне някакво ниво на професионално и личностно развитие, винаги търси какво се случва зад всичко това с него самия. Аз установих, че много лесно се адаптирам към всяка промяна. Променяла съм работното си място много пъти. Лошото в тази професия е, че неминуемо след известно време започват политически промени или промени в самата институция. Когато се наложи да бъде сменен нейният ръководител, почти няма приемственост. Пиарът си заминава с него. А всъщност тук няма грам политика - тук си ти и новините от тази институция. Човек не трябва да се стресира и да се притеснява. Винаги съм приемала такива ситуации като време за почивка и съм се обръщала към себе си, за да събера сили за следващата крачка.

Докато шофирам, винаги слушам музика. Обичам българска музика, съвременна музика. Няма жанр, който да не ми харесва, освен тежък рок и хеви метъл. Музиката ме зарежда. Обожавам руската музика. Може би защото по този начин поддържам езика си.

Издава две книги, вълнува се от хороскопи

През 2007 година Таня Костадинова е в майчинство, тъй като ражда своя син Боян. „Майчинството ми беше тясно. Тогава бях пиар на Тодор Петков. Кметовете на всички малки общини, с които работехме, искаха помощ от мен при голямо събитие или при откриване на някакъв обект, защото към тях са насочени журналистически въпроси. Те не знаят как да се справят, защото кметът е всичко в една община. Тогава се амбицирах и написах един проект, който защитих по комуникационната стратегия на ЕС, и получих финансиране, за да издам своя „Наръчник на практичния PR”. Преди това имам още една издадена книга - „Часът на Бика“.

Тя е от студентските ми години. Бях току-що завършила, на 18 години. Учителката ми по български език и литература всъщност изгради в мен човека, който умее да пише проза. И ме подкрепи да издам първата си книга. Тогава се интересувах много от хороскопи, четях всичко, свързано с човешката психика, и разбрах, че всеки хороскоп дава типажа на определен човек. Това много ми помогна впоследствие, когато работех в рекламата. За да убедя рекламодател да даде пари, аз трябваше първо да стигна до него като човек. Хороскопите винаги ми помагаха и винаги бях подготвена. Когато отивах, примерно, при потенциален рекламодател, четях кога е роден, каква е зодията му, от какво се интересува. Така в предварителния разговор, преди оферта, аз вече бях стигнала до този човек като сърце и манталитет.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?