Стотици в Пловдив тръпнат в очакване за безплатно саниране, Общината свиква среща
- 09:30, 28.12.2022
- 09:38, 28.12.2022
- 4536
- 12
Стотици собственици на стари жилища в Пловдив чакат да започнат процедурите по безплатното саниране на многофамилните сгради със средствата, предоставени за тази цел по Плана за възстановяване.
Критериите за подбор на кандидати са оповестени от МРРБ, като повече шансове се дават на големите блокове. Министерството поставя условие в сградите да има най-малко четири самостоятелни апартамента, а предимство ще имат тези, които са с най-голяма разгъната застроена площ.
Според предварителната информация за Пловдив се осигуряват 80 млн. лева.
Пловдивските домоуправители обаче са в пълно неведение как ще се организира процесът и дали Община Пловдив ще поеме макар и частично първата стъпка – обследване и технически паспорт на блока.
"До този момент никой от градската администрация не ни е дал ясна информация кога и как ще започнат процедурите и дали е сигурно, че Общината ще задели 1,5 млн. лева за техническо обследване. Ако наистина се заделят пари, как те ще се разпределят за паспортизация", чудят се домоуправители. И твърдят, че в Бургас и Русе тези въпроси вече са изяснени.
В Пловдив са определени отговорници по районните кметства и един – за Общината. Зам.-кметът по строителство Пламен Райчев каза, че този път със санирането ще се занимават районните кметове.
„Очаква се, че след Нова година ще се проведе работна среща с представителите на администрацията и сдруженията, на която да коментираме всички въпроси, а от Община – Пловдив да кажат какви са намеренията и възможностите“, обясни кметът на „Централен“ Георги Стаменов.
Сдруженията, регистрирани само в район „Централен“, вече надхвърлят 174. Задължително се изисква сто процента съгласие на собствениците на жилищна сграда, за да може да се кандидатства за финансова помощ.
Преди няколко години финансирането на енергийна ефективна изцяло се поемаше по програмите, включително и обследването на сградите. Целият процес беше организиран от общините. Пловдив тогава получи близо 55 млн. лева и успя да санира 53 панелки. Процесът се забави заради пропуски в организацията, в резултат на което общината изостана от много други градове, включително и от Бургас, и не може да привлече допълнителни средства.
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни











