Стефан Стоянов: Срамота е, че изпуснахме 12,5 млн. лева за две училища
Говори заместник-кметът „Образование, бизнес развитие и европейски политики” в Община Пловдив
- 11:15, 29.05.2023
- 11:27, 29.05.2023
- 2178
- 6
- Г-н Стоянов, в последния мандат са построени и пред завършване няколко детски градини, други са разширени, но родителите продължават да се притесняват дали ще успеят да устроят децата си. Кога за всички деца ще има места?
- В последните години в детските заведения в Пловдив се инвестираха доста средства, но в някои райони, например „Южен”, все още не достигат места. Една от задачите ни е да преместим всички подблокови заведения с около 600 деца. Тази година успяхме да пренастаним 150 деца в самостоятелни сгради, както стана с ДГ „Малина”, която вече се помещава на бул. „Александър Стамболийски”. Другата важна задача е да намалим броя на децата в групите. Това означава, че
инвестициите в разширяването на базата трябва да продължат.
Нашите очаквания са, че в следващите 10 години населението на Пловдив ще расте. Средно на година в Пловдив се регистрират между 8 и 10 000 души, а неофициално в града пристигат да живеят още толкова. Повечето от тях са хора в активна възраст, които идват с деца и за тях трябва да има детски градини и училища. Затова още от миналия мандат и през този инвестираме повече средства в разширяване на материалната база.
- Защо все още има голям дефицит за прием в детските ясли?
- В следващите години е необходимо да се проектират и да се изграждат детски ясли, за които по неясна причина не се отделят държавни пари. Редно е яслите, които сега са подчинени на здравеопазването, да бъдат припознати като част от образователната система и децата да бъдат отглеждани от педагози, а не само от медицински специалисти, а също така да се отделят повече пари за изграждане на нови сгради. И в София, и при нас, и в други градове има проблем с места в яслите.
В момента в Пловдив не достигат поне 400 - 500 места в ясли,
може би дори малко повече. Очаквам до няколко години да се очертае тенденция с недостиг на места в първи клас. Все още около 35% от учениците са на едносменен режим на обучение, а междувременно и първокласниците се увеличават и много вероятно, ако не се правят инвестиции, да се появи недостиг на места. Имаме няколко проекта за разширяване на училища, а наскоро сме подали проекти за още девет училища.
- Инициативен комитет от ОУ „Княз Александър I” настоява за нова сграда, тъй като се помещава в една сграда с Хуманитарната гимназия. Защо все още строежът не е започнал?
- Финансирането за училището е осигурено, имаше проблеми с процедурите за обществена поръчка, но най-после е избран изпълнител и се надявам най-накрая да стартира строителството. Трябва да се използват всички възможности за инвестиции в образователната инфраструктура, за да осигурим сграден фонд за едносменно обучение и качествено образование, като имаме предвид, че населението на Пловдив нараства. За съжаление, почти всички проекти се забавиха по обективни и субективни причини, разбира се, и заради ковид и инфлацията. Проблеми възникват и с провеждането на обществени поръчки, които често се обжалват. Последен пример - кметът на район „Централен” Георги Стаменов положи усилия, стартира проекта за ремонт на Хуманитарната гимназия и изведнъж изпълнителят се отказа.
- Как реагирахте на отказа на Общинския съвет да одобри предложението ви Общината да кандидатства за финансиране на пристройка на Математическата гимназия и нова сграда за ОУ „Драган Манчов?
- Изключително съм изненадан от това решение, защото изпуснахме огромна сума от 12,5 млн. лева да бъдат инвестирани в образователна инфраструктура. Този план се прави от три години, много разговори сме провели и
чух много неистини и спекулации, казани по време на сесията.
В резултат парите, които Пловдив можеше да получи, ще отидат във Варна и в София, вместо да се инвестират в нашите училища. Новите сгради, които щяха да бъдат построени, можеше да се използват и за други учебни заведения и меко казано, е срамота да изпуснем толкова много средства.
- Има ли полезен ход за МГ „Акад. Кирил Попов” и ОУ „Драган Манчов”?
- Сигурно има, но финансиране няма. Добре е МГ да има нова сграда и от 4 - 5 месеца чакаме от тях задание, за да се знае какво точно искат, след което Общината да организира конкурс за проектиране. Получи се малко нашенска история - 50 г. правим кампус на Математическата гимназия, но никой не е седнал да направи задание. Доколкото знам, новата сграда, построена според всички изисквания и желания, ще струва между 60 и 70 млн. лева. Хубаво е да имаме такива мащабни проекти, но не бива да губим възможността за прагматични решения за образователната система.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни





