Старият град се срутва, има само 50 000 лева за ремонт

Вторият етаж на възрожденска къща на ул. “Д-р Стоян Чомаков” 14 в Стария град се срути в петък вечерта и по чудо не уби преминаващите оттук хора. Сградата е необитаема от години и беше превърната в нелегален приют на бездомници и наркомани. През отворената врата туристите снимаха позорна гледка - воняща клоака, каквито не могат да видят в резерватите нито в Италия, нито В Испания, в Гърция и нито една цивилизована държава. “Марица” няколко пъти алармира, че паметникът на културата на Небеттепе е изключително опасен и незабавно трябва да се събори или да се укрепи. На 11 януари тази година отново предупредихме местната власт, че вторият етаж на 150-годишната постройката заплашително е надвиснал над тясната улица, а тухлите падат върху калдъръма. Управниците обаче продължиха да прехвърлят топката. Абсурдът е, че общината е съсобственик на рухналия имот. Парчета от отломките и вчера надвисваха застрашително над улицата, предизвиквайки ужас и изумление сред туристите. Цяла група азиатци се спря пред грозната руина и с ентусиазъм снимаше необичайната забележителност. Да не сме в Хаити, възмущаваха се минувачи пловдивчани.
Кметицата на “Централен” Райна Петрова вчера повтори, че администрацията е направила за къщата всичко необходимо, което е в правомощията є. Още през миналата година съставихме констативен протокол, че сградата е опасна и подлежи на събаряне, и го изпратихме на голямата община, както изисква законът, разказа Петрова. Съсобствениците на паметника на културата - частни лица, също са били писмено уведомени. Те са трима, но от тях само д-р Веселин Нанков живее в България. Останалите са във Франция и в Англия. От кметството на “Централен” са изпратили писмо до бившия Национален институт за паметниците на културата, сега Национален институт за недвижимо културно наследство с молба за разрешение за събаряне на възрожденската сграда.

Трети месец от института нямаме никакъв отговор, но по телефона ни обясниха, че преписката за къщата е предадена в Министерството на културата, обясни Райна Петрова. И тя е учудена от бюрокрацията на института. Събарянето и укрепването на опасните сгради са в правомощията на голямата община, но аз дори не знам дали Славчо Атанасов е съставил комисия, каквато щеше да изпълнява приетата специално за това общинска наредба, коментира Петрова.
Кметът Славчо Атанасов и заместничката му по културата Петя Гогова не отговаряха вчера на мобилните си телефони. Преди месец Гогова заяви, че процедурите по опасните къщи са възложени на районните кметове и че е редно Народното събрание да помисли за изменение в закона.

По-големият проблем е, че само в район “Централен” нито през миналата година, нито в бюджета за 2010-а има пари за премахване на опасни сгради. А само в район “Централен” те са над 1000, напомни обезпокоено Райна Петрова.
 Утре ще се срути къщата на ул. “П. Р. Славейков” 46, пак в Стария град. Тя е изцяло частна собственост, но обитателите - възрастно семейство, не искат да я напускат, разказа кметицата.
По-силен вятър може да бутне и стената, останала от старинна къща на ул. “Княз Церетелев”. Тя е собственост на скандално известния Димитър Христолов. Пред срутване е и съседната сграда - Каблешковото училище, собственост на фирма “Пълдин туринвест”. Имотът е нарочен за събаряне и се чака съгласуване с Националния институт за недвижимо културно наследство. В критично състояние е и Музикалното училище, пак в Стария град, изброи кметът на район “Централен”. Райна Петрова е категорична, че целият комплекс Стария град има нужда от обгрижване. Ако зависеше от мен, щях да дам всички общински къщи под наем на символични цени с условието да ги поддържат, каза тя и коментира, че през есента и зимата в резервата цари мъртвило.

Преди година Славчо Атанасов обеща за архитектурния резерват 1 млн. лева, но от тази голяма сума е била усвоена едва една четвърт. В проектобюджета, който ще се гледа на сесията на Общинския съвет в четвъртък, за Стария град е предвидена мизерна сума от 300 000 лева.
Според шефката на дирекция “Финанси” Наталия Делчева от тези пари 200 000 лева са предназначени за подмяна на канализацията, 50 000 лева - за ремонт на къщите - паметници на културата.

Минимум 800 000 лева са нужни за ремонти, счита директорът на Общинския институт “Старинен Пловдив” Весела Илиева. Толкова са парите в сметката на Общинския съвет по туризма, но по думите на неговия председател и съветник от ДЕР Любозар Фратев Законът за туризма не позволява  парите, събрани от туристическите такси, да се инвестират в ремонти на сгради.

При това отношение перлите в Стария град ще продължават да се рушат, а чуждите туристи - да ни се смеят.

30 000  ЗА КУЛТУРА
Шестимата районни кметове ще получат от бюджета по 5000 лева, или общо 30 000 лева, за културен живот. Допълнителното предложение към бюджета за сесията е внесено от съветника от ГЕРБ Димитър Атанасов. В “Южен” за великденски концерт са поискали 1000 лева, от “Източен” - 1900 лева, от които 200 лева са само за украса и сценични ефекти. В “Западен” само празникът на 24 май ще струва 1500 лева. В “Северен” тази сума вече са изхарчили за карнавала на Сирни заговезни. В “Централен” искат да правят музикален фестивал за млади таланти с литературен конкурс. В “Тракия” най-скъпо ще струват коледните празници - 1900 лева.

РЕЖАТ ДИ КИРО
И ГАВ бюджета от 227 милиона лева не са предвидени пари за галерията на Димитър Киров, за която е предоставена Къщата на художниците “Стамболян” в Стария град. Ремонтът на възрожденската сграда ще струва над 100 000 лева и зам.-кметът Петя Гогова лично обеща да ги осигури.

БИТКА
Жестока битка за пари ще има на сесията на 25 февруари. В ГЕРБ са подготвили над 20 искания за допълнително финансиране. Районните кметове са страшно недоволни, че в бюджета няма достатъчно пари за проектиране, ремонти и нови строежи на ясли, млечни кухни и детски градини.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
7 коментара
$$$

$$$

24.02.2010 | 03:33

Нямам понятие колко струват тези кирпичеви мишкарници, но със сигурност знам, че с 50 000 лева днес може максимум да се боядиса един нужник в гюл пембе цвят. Тук ще трябва да спрягаме 7 и 8 цифрени суми, скъпи ми господа. Ето, за Четвъртък пазара се говори за милион и половина ? И то за какво ? Вероятно за една козирка, кат на Понеделник пазара. Комунистите лоши, но едно време с два милиона се строеше завод, предприятие. Сега с два милиона се реновират два нужника в градината, плаща се на дядо поп да ръсне събитието с босилека, плаща се и на няколко миндилета да изиграят едно хоро и останалите 1 900 000 лева се открадват. Халал да ви е Демокрацията.....На печелившите - честито. И да не остане някой доста заблуден - едно време долар спрямо лев, не се различаваше кой знае колко спрямо съотношението сега.

Отговори
0 0
jancho

jancho

23.02.2010 | 15:18

Да падат.До колкото съм чувъл за тези стари кенефи им искали по 600 000 евро.Племе,което си въобразява че живее в Швейцарски палати,където и там цените не са като БГ-ке.Не ме учудва че сме толкова зле.А и злобата и алчноста на ганю са недостижими.Но не се кося,скоро ще струвът жълти стотинки.Нещо което е реалната цена за тези кенефи.

Отговори
0 0
пловдивчанин

пловдивчанин

22.02.2010 | 19:37

Такава е картинката на цялата ни държава.Никога няма да се спасим от остатъците на социализма.Там където не е имало и няма частен интерес всичко се руши. НИПК е измислена социалистическа структура, която дава възможност на група самозабравили се и преяли с власт архитекти да печелят за сметка на културното наследство.Така в Пловдив години наред на хората не се даваше възможнст да разполагат със собстквеността си. Общото е ничие. Но ние все пак сме интересни за чужденците. Абсурда комунизъм и посткомунизъм за тях е загатка и интересен обект за наблюдение.

Отговори
0 0
пловдивчанин

пловдивчанин

22.02.2010 | 19:37

Такава е картинката на цялата ни държава.Никога няма да се спасим от остатъците на социализма.Там където не е имало и няма частен интерес всичко се руши. НИПК е измислена социалистическа структура, която дава възможност на група самозабравили се и преяли с власт архитекти да печелят за сметка на културното наследство.Така в Пловдив години наред на хората не се даваше възможнст да разполагат със собстквеността си. Общото е ничие. Но ние все пак сме интересни за чужденците. Абсурда комунизъм и посткомунизъм за тях е загатка и интересен обект за наблюдение.

Отговори
0 0
Герго

Герго

22.02.2010 | 19:21

Още малко изчакайте и ще падне хептен. Няма къща=няма проблем.

Отговори
0 0
к

к

22.02.2010 | 19:19

Ако улица д-р Стоян Чомаков има нещо общо с д-р Иван Чомаков хак и е!

Отговори
0 0
И. Стоилов

И. Стоилов

22.02.2010 | 15:38

Срамът е малко, чакат някой да загине под руините. Но тогава ще има саморазправа с всички подред! Дали си дават сметка колко ще им струват съдебните дела и обезщетенията!? Мизерници и аутсайдери събрани да управляват???

Отговори
0 0

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?