Спортен клуб за хора с увреждания грабна приза за млад предприемач в Пловдив "(ОБЗОР / ВИДЕО)

Идеята на Галин Генов надви настолна игра за живот в панелка и проект за еко стол

Настолна игра, която пресъздава живота в панелния блок, еко стол, дигитална платформа за подпомагане на родни творци и създаване на уеб общност мериха сили на 11-я конкурс за „Най-добър млад предприемач на град Пловдив“.  

И като в едно истинско състезание се появи спортист и завоюва първото място.  Големият победител е 19-годишният състезател по фехтовка от националния отбор на България Галин Генов. "Тренирам фехтовка от шести клас в единствената зала в България, която се намира на бул. „Пещерско шосе“, казва Галин Генов.

Той спечели 15-членното жури с бизнес план за спортен клуб за инвалиди. Идеята му се зародила, докато пътувал в други европейски държави, където участвал в състезания. Проектът предвижда залата да бъде дооборудвана, като се прибави екипировка за спортуване на инвалиди, а треньорите ще придобият допълнителна квалификация за работа с тях.

Наградата е в размер на 7 000 лева и бе връчена от кмета Здравко Димитров, който изрази възхищението си от идеята и хъса на 19-годишното момче. Точно толкова са му нужни и за преоборудване на залата. 

Актрисата от пловдивския театър Патриция Пъндева спечели второто място с дигитална платформа за подпомагане на родните творци. Третото място си поделят Мирослав Гарогов за настолна игра, Виктория Ангелова  за велосипеди под наем и Тодор Михайлов с идеята си за създаване на услуга насочена към туристите в Пловдив. 

Настолната игра е базирана на преживяванията в панелен блок и разиграва реални ситуации от ежедневието на съседите по хумористичен начин. Тя се състои от карти, дървени хапчета и зарче. Носи името „На вуте да му е зле“. „Целта ни е да изгоним играчите от блока. Примерно пускаме силна музика, имаме зло куче и по този начин атакуваме нервната система на съседите. Хапчета са като животи, които пресъздават нервната система на всеки съсед. При всяка атака, ако не можеш да отвърнеш трябва да изпиеш едно от хапчетата. Когато всички свършат, трябва да напуснеш блока“, разказва Мирослав Гарогов.

Създаването на настолната игра ще отнеме два месеца и половина и ще струва около 6000 лв. Спечелената от конкурса сума от 1000 лв. Гарогов смята да инвестира в реклама. „На вуте да му е зле“ ще бъде напечатана в Китай. 

Поощрителната награда за най-млад участник, която се дава от Висшето училище по икономика и сигурност в Пловдив, отиде при Николета Енева. Нейният проект е за онлайн платформа за добиване и усъвършенстване на професионални и езикови умения и компетентности.

„Нашата идея е курсовете да са на достъпни цени, като с отстъпката за ранно записване за групи от 2-ма души да станат 200 лв. за 4 месечен курс, т.е. пада се по 50 лв. месечно. Всеки, който иска може да направи курс – примерно по журналистика, ИТ, английски език. Ние предоставяме базата, а вие изготвяте бизнес плана. После всеки взима процент“, разясни съпругът й Йордан Енев, който ще преподава на бъдещите ИТ специалисти. За сравнение цените за курсове за програмисти варират между 600 и 1200 лв. Офисът, който е на ул. „6 септември 113“ ще стартира с шест курса в събота и неделя, като през септември се очаква да се увеличат. 


Сред номинираните бе и еко стол, който не успя да се прибори за призовите места, но е обърнат към щаденето на природата. „Той е от полза на тези, който прекарват по-голямата част от времето си в седнало положение, защото заседналият начин на живот е чумата на 21 век. Той е от биоразградим материал – пресован многослоен шперплат. Основната характеристика на стола е, че при седене можем да изместваме точката на напрежение, която се появява в гръбначния стълб чрез полюшване“, обясни Цветелин Цветков . За направата му са нужни между 100 и 120 лв. 

Снимки: Атанас Кънев

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?