Сметището в Цалапица ще стане парк. Въпросът е кога
- 09:30, 05.08.2024
- 1758
- 1
Пожарът на сметището край Цалапица, паникьосал жителите на съседните села и обгазил Пловдив със седем пъти наднормено съдържание ФПЧ 10 (фини прахови частици) във въздуха, извади на светло множество проблеми около депонирането на отпадъци. Те са известни и на Община Пловдив, която се явява собственик на сметището, въпреки че земята се намира в землището на Цалапица и е предоставена за временно ползване. След битката с огъня, лумнал следобед миналия четвъртък и загасен в събота с общи усилия на институциите, предимно на Пожарната, кметът на Пловдив Костадин Димитров и неговият заместник по екология Иван Стоянов набелязаха мерките.
Сред тях са основните - засилване на контрола, рекултивация на запълнените котловани, изграждане на сепарираща инсталация за разделяне на боклука и отводнителна система. Пожарът мобилизира местната власт (поне на този етап), като от Община Пловдив увериха, че още в началото на тази седмица свикват междуведомствена работна група да обсъжда детайли, както обича да се изразява Костадин Димитров. В депото край Цалапица боклукът се вози от шест общини, сред които са Пловдив с най-голям обем, Стамболийски, Перущица, „Родопи”, „Марица”.
Мерките не са нови, те се планират от години и периодически се залагат в програмите за управление на отпадъците, разработени и приети в няколко поредни мандата, но без да са изпълнявани. В последната програма, одобрена през миналата година, е записано, че рекултивацията на котлованите трябва да бъде изпълнена до края на 2024 г. Крайният резултат на тази екологична мярка е сметището да бъде залесено и да се превърне в зелен оазис - гора или парк.
По думите на Иван Стоянов, досега са рекултивирани шест котлована от общо 12. Няма и сепарираща инсталация за разделяне на отпадъците - задължително условие, поставено пред всички държави - членки на Европейския съюз, с цел да се подобри околната среда. В същата програма са посочени и сроковете - до 1 януари 2025 г. трябва да се преработват 55 процента от боклука (за Пловдив това са 140-150 хил. тона годишно), до 2035-а, когато е крайният срок - 65%. В момента се отделят не повече от 15-20 на сто от отпадъците.
„Пълната рекултивация струва много пари и много системи - за контрол на подпочвените води, за контрол на метановите газове, за рекуперация (оползотворяване) на вътрешните води, които се изпомпват и се връщат отново в сметището, запръстяване с над 2 метра пръст, специална растителност и много още неща”, коментира за „Марица” Александър Константинов, който беше зам.-кмет в мандата на Славчо Атанасов.
Сметището е с изчерпан проектен капацитет от години
Този въпрос беше поставен още през 2009 г. пред МОСВ от екипа на Славчо Атанасов, когато по настояване на министерството край Цалапица бяха стоварени 100 000 тона бали от Столична община, изправена пред екокатастрофа. Срещу тази услуга правителството обеща на Община Пловдив 28 млн. лева за градска инфраструктура, които бяха преведени няколко години по-късно, и 10 млн. лева за рекултивация, които местната власт така и не видя.
Сметището, изградено в началото на 90-те години по модерната тогава немска технология, беше напът да прелее и да се превърне в призрачен град с небостъргачи от боклук. С течение на времето МОСВ разреши капацитетът на депото да се увеличи до 35 метра от кота нула, т.е. двойно спрямо първоначалния му обем, или над 1,2 млн. тона отпадъци.
В зората на демокрацията, когато и Пловдив беше притиснат от криза с боклука, след масови откази на съседните села, бяха отредени близо 200 дка в землището на Цалапица с надеждата, че един ден ще бъде построен завод за преработка на отпадъците, който да поеме целия боклук.
Предприятието в Шишманци беше официално открито през 2009-а след инвестираните в него близо 50 млн. лева от държавата и с капацитет 125 000 тона годишна преработка на смесени битови отпадъци. Но 15 години по-късно депото в Цалапица пак поема стотици тонове отпадъци от Пловдив и съседните села, защото втора поточна линия, която беше планирана за увеличение на обема, не е монтирана, котлованите се пълнят с голямо количество отпадък и също имат нужда от рекултивация.
Годишната издръжка на старото сметище в Цалапица струва малко над 1,3 млн. лева. В план-сметката за чистота за 2024 г. на Община Пловдив се посочва, че от общо 53 млн. лева планирани приходи и разходи за всички дейности, свързани с боклука, за рекултивация на депото се осигуряват 188 924 лева, прехвърлени от миналата година като неизразходвани.
За експлоатация на депото, която се извършва от частната фирма „Водстрой Пловдив” АД, са предвидени 405 540 лева, за мониторинг и изпълнение на комплексно разрешително (каквото и да включва то) - 385 288 лева, за „Общинска охрана”, която пази сметището - 300 000 лева, за заплати и осигуровки на служителите, които теглят на кантара боклука, докарван от сметовозите - малко над 68 000 лева.
Разследването ще покаже каква е причината за пожара, но местната власт е на ход какви действия трябва да се предприемат край Цалапица, за да бъде сметището безопасно за подпочвените води и въздуха за всички населени места в региона и наистина възможно скоро да се превърне в гора или парк, както това се прави от години в напредналите държави.
Водещи новини
Коментари
Отговор на коментара написан от Премахни
Този сайт е защитен от reCAPTCHA и Google Политика за поверителност и Условия за ползване са приложени.