С легендата „Ален мак” си отиде и култовият крем за бръснене

Отиде си пловдивската легенда „Ален мак”, който произвеждаше култовия детски шампоан „Па-па”, крем за бръснене „Каро”, храна за космонавти и още куп други продукти, с които израстна цяло поколение. Козметичният гигант беше обявен в несъстоятелност през 2010 година. Доскоро синдик правеше отчаяни опити да продаде имуществото на умрялото предприятие. Интересът към машините клонеше към нула, като основната причина бе че те са силно амортизирани, повечето са произвеждани преди повече от 40 години.

От март 2017 година предприятието в несъстоятелност обаче има нов изпълнителен директор - ром от Видинско. Първото и единствено нещо, което Людмил  Петров направи, е да премести седалището и управлението на дружеството в село Киселчово, Смолянско, улица „1-ва“ № 3. Още тогава обаче проверка на „Марица” показа, че такава улица в селцето не съществува. Това са и последните документални следи от фалиралото предприятие, видни от Търговския регистър. Също оттам е ясно обаче, че Людмил Петров е със страхотен бизнес замах, защото на негово име се водят 49 фирми.

„Ален мак” дълги години беше гордостта на пловдивската икономика. Компанията е основана през далечната 1892 г. от казанлъшкия търговец на розово масло Антон Папазов. По-късно фабриката е национализирана, а през 1993 г. е приватизирана. Бизнесът тръгва катастрофално надолу през 1998 г. след загубата на необятните руски пазари. Продажбите падат с над 20%, а печалбата се редуцира три пъти. През 2002 г. козметичният гигант е купен от Петър Терзиев, зет на последния комунистически премиер Георги Атанасов, чрез офшорката "Ефектен унд финанц България", регистрирана на Британските Вирджински острови.

Тогава са обещани в производството да се налеят милиони, но на практика поточните линии продължават да бълват познатите от соца и вече неконкурентни у нас пасти за зъби и шампоани. После идва и причудливото решение "Ален мак" да изнесе производството си в Украйна - мотивът на ръководството е да се реализират икономии от високите данъци, такси и мита. През 2010 г. акционерното дружество фатално изпада в несъстоятелност поради невъзможност да обслужва облигационен заем.

Оцени новината

Оцени новината
0/5 от 0 оценки
0/5 от 0 оценки

Коментари

Отговор на коментара написан от Премахни

Публикувай
0 коментара

Анкета

Каква вода пиете вкъщи?